Регистрирайте сеРегистрирайте се

Помощ за текстови задачи върху геометрична прогресия


 
   Форум за математика Форуми -> Прогресии - аритметична и геометрична прогресия
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
VaLyA^
Начинаещ


Регистриран на: 12 Dec 2007
Мнения: 3


МнениеПуснато на: Wed Dec 12, 2007 8:17 pm    Заглавие: Помощ за текстови задачи върху геометрична прогресия

Ако някой може да ми помогне със следните задачи, ще съм му много благодарна... Само от насоки имам нужда и предполагам ще се справя.. Задачите са от учебното съдържание за 11 клас.

1. Намерете три числа, които образуват геометрична прогресия, ако сборът им е 14, а произведението им е 64.

2. Четири числа образуват геометрична прогресия. Сборът на двете крайни числа е 27, а произведението на двете средни числа е 72. Намерете числата. - РЕШЕНА

3. Първият член на една геометрична прогресия е равен на 2, а сборът на първите 8 члена е 4 пъти по-голям от сбора на първите 4 члена. Намерете деветия член на прогресията.

4. Три числа, сборът на които е 78, образуват геометрична прогресия. Тези три числа са същевременно първи, трети и девети членове на аритметична прогресия. Намерете числата.

5. Три числа образуват геометрична прогресия. Ако второто число намалим с 4, новите три числа пак образуват геометрична прогресия. Ако третият член на новата геометрична прогресия намалим с 9, получаваме аритметична прогресия. Намерете първите три числа. - РЕШЕНА


Последната промяна е направена от VaLyA^ на Sun Dec 16, 2007 9:42 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
uktc
VIP


Регистриран на: 24 Jul 2006
Мнения: 1062

Репутация: 99.8Репутация: 99.8
гласове: 15

МнениеПуснато на: Wed Dec 12, 2007 9:36 pm    Заглавие:

Запомни:
Щом n числа образуват аритметична прогресия, означи си ги така: a, a+d, a+2d, ..., a+(n-1)d.
За геометрична: b, bq, bq2, ...., bqn-1.

И вече гледаш какво ти е дадено и съставяш система.
Ще се справиш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Fed
VIP


Регистриран на: 24 May 2007
Мнения: 1136
Местожителство: София (Русе)
Репутация: 113.3
гласове: 33

МнениеПуснато на: Thu Dec 13, 2007 12:47 pm    Заглавие:

Aритметична прогресия
Геометрична прогресия
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VaLyA^
Начинаещ


Регистриран на: 12 Dec 2007
Мнения: 3


МнениеПуснато на: Sun Dec 16, 2007 4:33 pm    Заглавие:

Уф, благодаря ви, но пак не мога да се справя Sad Sad Sad Sad Нещо друго можете ли да ми кажете, което да ми помогне... Rolling Eyes

Изписах една камара листи с някакви сметки и накрая нищо.. А попринцип го знам материала, по леките задачки ги решавам без проблем... Някои текстови задачи успявам да ги реша, но тея адски ме затрудняват...

HELP! Embarassed Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VaLyA^
Начинаещ


Регистриран на: 12 Dec 2007
Мнения: 3


МнениеПуснато на: Sun Dec 16, 2007 7:37 pm    Заглавие:

Задача 2. я реших Razz Razz Razz благодарение на uktc... Сега ще мъча другите, ако имате идеи, пишете Smile

Edit: Реших и задача 5. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Synaptic
Начинаещ


Регистриран на: 06 Sep 2007
Мнения: 82

Репутация: 12.3
гласове: 2

МнениеПуснато на: Sun Dec 16, 2007 9:56 pm    Заглавие:

1. Намерете три числа, които образуват геометрична прогресия, ако сборът им е 14, а произведението им е 64.

Както каза uktc означаваме 3-те числа с b, bq и bq2.
b + bq + bq2 = 14
b.bq.bq2=64 -> Този израз се получава, че b3.q3=64. ( Аз на око го забелязах, че b=2 и q=2, незнам дали е правилно да се прави така. Rolling Eyes )
Заместваме в първият израз:
b + bq + bq2 -> 2 + 2.2 + 2.22 = 14.
Тоест числата са - 2, 4 и 8.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Прогресии - аритметична и геометрична прогресия Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.