Регистрирайте сеРегистрирайте се

Защо обичате математиката?

Иди на страница 1, 2  Следваща
 
   Форум за математика Форуми -> Математиката и ежедневието
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Pinetop Smith
Фен на форума


Регистриран на: 12 May 2007
Мнения: 961
Местожителство: Хасково
Репутация: 153.6Репутация: 153.6
гласове: 87

МнениеПуснато на: Sat Feb 28, 2009 9:44 pm    Заглавие: Защо обичате математиката?

Откога датира интересът ви към математиката и защо?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Is it black or white?
Напреднал


Регистриран на: 03 Jan 2009
Мнения: 393
Местожителство: Силистра ПМГ
Репутация: 38.2Репутация: 38.2Репутация: 38.2Репутация: 38.2
гласове: 32

МнениеПуснато на: Sat Feb 28, 2009 10:09 pm    Заглавие:

Още от малък се възхищавам на математиката, но никога не съм се занимавал сериозно с нея, до 11 клас живях с илюзията, че мечтата ми е да следвам политология и бях наистина много добър в историята, но преди около 1 година реших да кандидатстам с математика, сега трябва да наваксам всичките години, макар че като цяло от математиката в училище не съм изпускал почти нищо, надявам се успешно да си взема изпитите тази година и нямам нищо против да се занимавам с математика цял живот Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ганка симеонова
SUPER VIP


Регистриран на: 10 Jan 2008
Мнения: 5985
Местожителство: софия
Репутация: 618.5Репутация: 618.5Репутация: 618.5
гласове: 298

МнениеПуснато на: Sat Feb 28, 2009 10:19 pm    Заглавие:

Защото е красива и стройна, защото е добър приятел, който никога няма да те подведе. Защото нейните правила са точни, безпогрешни и веднъж установени, са в сила до края на света Smile
В най- тежките си моменти, да реша една хубава задача за мен е било, все едно да се изповядам на приятел. Винаги след това съм се чувствала окрилена Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
inhuman
Начинаещ


Регистриран на: 28 Feb 2009
Мнения: 2


МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 12:34 am    Заглавие:

Математиката развива логическото мислене, креативността, способността за справяне с различни проблеми, въображението. Математиката е царицата на науките и е пример затова колко необятна е вселената, човек винаги може да научи и винаги може да измисли нещо ново. В математиката единствено важни са мисленето и времето, което и отдаваш, не е необходимо да зубриш хиляди страници текст.
Математиката е единствения език, който се говори в целия свят.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spider Iovkov
VIP


Регистриран на: 12 Jan 2007
Мнения: 1273

Репутация: 199.9Репутация: 199.9
гласове: 129

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 9:26 am    Заглавие:

Винаги съм харесвал математика, но тя наистина ми се отдаде, като започнах 9 клас. Това е така сигурно защото сполучих на госпожа. Тя беше строга, но преподаваше по такъв як начин, че ми се искаше всеки ден да имам математика. Явно тя е била тази, която ме е подтикнала да направя избора си за матура и кандидатстудентски изпит по този предмет. От края на 9 клас все ни повтаряха, че ние ще сме първият випуск, който ще държи подобен род зрелостни изпити. Не сме първи, втори сме, но ще продължа с математика. Реших го още преди четири години.
Защо я харесвам? Не само заради чистия език и подредеността ù, а и заради нейното огромно приложение в днешния свят. Без математика всичко би било тотално немислимо. Ние я срещаме навсякъде, всеки я среща, но не всеки има способността да я разбере. Харесването или в частност нехаресването на тази архаична наука произтича от гореспоменатия факт. Когато всичко ти е ясно, ти искаш още и още, насочил си се към изучаване на нови определения, нови типове задачи, нови техники за решаване. Поне аз така правя. Благодарен съм на тази госпожа, която ми вдъхна такъв огромен интерес, благодарен съм и на хората от този сайт, които също ужасно много ми помогнаха да разбера какво е това МАТЕМАТИКА.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaio
Редовен


Регистриран на: 02 Nov 2008
Мнения: 205

Репутация: 23.3Репутация: 23.3
гласове: 12

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 11:12 am    Заглавие:

Обичах я, когато бях в 12 клас и имахме ЗИП, всъщност, изобщо не си го избирахме, а ни го натресоха, трябваше да попълваме часовете на г-жата. А единствената причина да я търпим, беше, че тя е чудесен човек.
Да си дойда на думата, обичах я, защото е последователна, не ми се налагаше да се пъна и да уча допълнително за контролните, защото и без това си пишех редовно домашните и нямах проблеми с изпускането на м-л. Обичах я, защото още преди да започне часа, знаех, че ще имам 6, а спокойствието ми е ценно. Обичах я, защото целия клас ме обичаше по време на контролните Cool Wink .
Но в математиката няма тръпка, всичко е до болка логично, скучно, липсва ми връзката с човека. Тя не признава човек като жизнена единица, зачита само правилата и числата си. Очаква всички да й се подчиняват безусловно. Определено не е наука, която може да задържи вниманието ми повече от необходимото, а необходимото го минах.
Вниманието ми е насочено към хуманитарни дисциплини, в основата на които стои човека като жизнена единица, градят се около него, помагат ти да бъдеш разбран и разбиращ.
Математиката може ли го Laughing Cool ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Garoll
Напреднал


Регистриран на: 16 Apr 2008
Мнения: 355
Местожителство: sofia
Репутация: 44.1Репутация: 44.1Репутация: 44.1Репутация: 44.1
гласове: 15

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 12:17 pm    Заглавие:

Защото математиката е една от науките, които си заслужава да се учат.За разлика от хуманитарните науки, в математиката не те лъжат постоянно.Математиката не се учи само за обща култура.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaio
Редовен


Регистриран на: 02 Nov 2008
Мнения: 205

Репутация: 23.3Репутация: 23.3
гласове: 12

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 1:42 pm    Заглавие:

Garoll написа:
За разлика от хуманитарните науки, в математиката не те лъжат постоянно.
А в другите те лъжат ли, хаха?
Garoll написа:
Математиката не се учи само за обща култура.

Другите науки само за обща култура ли се учат??

Твоят пост направи денят ми веел
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ганка симеонова
SUPER VIP


Регистриран на: 10 Jan 2008
Мнения: 5985
Местожителство: софия
Репутация: 618.5Репутация: 618.5Репутация: 618.5
гласове: 298

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 2:07 pm    Заглавие:

Гарол нямаше предвид точно това..
Знаеш ли, каква е разликата м/у математическо доказателство и научно доказателство.
Математическото веднъж доказано, остава в сила завинаги.
Научното, много пъти се обляга и на хипотези. Например, всички знаем за различните теории за светлината- как всяка нова теория оборва предишната.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Garoll
Напреднал


Регистриран на: 16 Apr 2008
Мнения: 355
Местожителство: sofia
Репутация: 44.1Репутация: 44.1Репутация: 44.1Репутация: 44.1
гласове: 15

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 2:14 pm    Заглавие:

Или например, че в Турция по история учат 1 за някое събитие, а в България учат друго за същото събитие?Поне на едно от местата лъжат?Това за математиката, че не е интересна - еми много ясно, ако се решават квадратни уравнения и най-простите задачи, едва ли ще е кой знае колко интересно.Това дали го няма в литературата?Все едно да четеш Вазов и да искаш да ти е много интересно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Baronov
Напреднал


Регистриран на: 05 Jun 2008
Мнения: 316

Репутация: 55.4
гласове: 39

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 2:28 pm    Заглавие:

ганка симеонова написа:

Научното, много пъти се обляга и на хипотези. Например, всички знаем за различните теории за светлината- как всяка нова теория оборва предишната.


В една математическа теория винаги е ясно какви аксиоми използва. Математиката няма претенции да описва реалния свят, в следствие на това можем да си въведем каквито искаме аксиоми. Проблемът с физиката е, че претендира да описва реалния свят. Поради това не можем да си въведем наши аксиоми, защото те може да не са верни в реалния свят. Затова и всяка нова теория оборва предишната, оказва се, че аксиомите са грешни.

На въпроса, защо обичате математиката. За съжаление това е единственото нещо, което правя добре.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 3:20 pm    Заглавие:

Аз пък я обичам защото ми доставя върховно удоволствие!!! Обичам и да ходя за риба по същата причина. Да гледам фантастични филми. Да гледам хубави футболни мачове и лека атлетика. За жени няма да говоря. А ако ме питате защо тези неща ми доставят удоволствие и се замисля, сигурно ще измисля някаква причина, но предпочитам да не го правя! Така го чувствам и това е по-важното!!! Wink

В духа на шегата ще ви задам друг въпрос - Харесва ли ви да живеете?!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ганка симеонова
SUPER VIP


Регистриран на: 10 Jan 2008
Мнения: 5985
Местожителство: софия
Репутация: 618.5Репутация: 618.5Репутация: 618.5
гласове: 298

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 9:13 pm    Заглавие:

Baronov написа:

В една математическа теория винаги е ясно какви аксиоми използва. Математиката няма претенции да описва реалния свят, в следствие на това можем да си въведем каквито искаме аксиоми. Проблемът с физиката е, че претендира да описва реалния свят. Поради това не можем да си въведем наши аксиоми, защото те може да не са верни в реалния свят. Затова и всяка нова теория оборва предишната, оказва се, че аксиомите са грешни.



Не знам какво описва, но е факт, че например механиката, ковто всички знаем, че описва реалния свят е била години в застой, докато не се развие диференциалното и интегрално смятане.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Sun Mar 01, 2009 11:44 pm    Заглавие:

estoyanovvd написа:

В духа на шегата ще ви задам друг въпрос - Харесва ли ви да живеете?!


Гледам сега този мой пост и виждам, че не съм задал правилно въпроса! Исках да попитам: Защо ви харесва да живеете?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Math?
Начинаещ


Регистриран на: 12 Feb 2009
Мнения: 15

Репутация: -9.7
гласове: 12

МнениеПуснато на: Mon Mar 02, 2009 3:26 pm    Заглавие:

Математиката отговаря на онези въпроси, на които не могат да дадат отговор другите науки Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mathinvalidnik
Фен на форума


Регистриран на: 04 Jun 2008
Мнения: 577
Местожителство: Вкъщи
Репутация: 43.4Репутация: 43.4Репутация: 43.4Репутация: 43.4
гласове: 20

МнениеПуснато на: Mon Mar 02, 2009 7:21 pm    Заглавие:

estoyanovvd написа:
estoyanovvd написа:

В духа на шегата ще ви задам друг въпрос - Харесва ли ви да живеете?!


Гледам сега този мой пост и виждам, че не съм задал правилно въпроса! Исках да попитам: Защо ви харесва да живеете?


..ми може би щото не ни харесва да сме мъртви Neutral
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NoThanks
Гост






МнениеПуснато на: Mon Mar 02, 2009 7:33 pm    Заглавие:

Тва беше малко като "Защо идвате на училище" -"Ми да не пишат отсъствия" Laughing пхах
Върнете се в началото
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Mon Mar 02, 2009 7:35 pm    Заглавие:

mathinvalidnik написа:
estoyanovvd написа:
estoyanovvd написа:

В духа на шегата ще ви задам друг въпрос - Харесва ли ви да живеете?!


Гледам сега този мой пост и виждам, че не съм задал правилно въпроса! Исках да попитам: Защо ви харесва да живеете?


..ми може би щото не ни харесва да сме мъртви Neutral


Абсолютно си прав!!! Нещо такова трябва да е и отговорът на въпроса защо обичате математиката!!! Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mandos
Начинаещ


Регистриран на: 30 Dec 2008
Мнения: 45
Местожителство: Шопландия
Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1
гласове: 6

МнениеПуснато на: Tue Mar 03, 2009 12:04 am    Заглавие:

Защото математиката не е разказвателна наука и не е за всеки. Защото математиката е начин да се квантува количествено природата около нас - не напразно се говори, че математиката е езика на Физиката (на гръцки физис [tex] \varphi \upsilon \sigma \iota \zeta [/tex] - природа). Защото без математиката нямаше да има електричесво, нямаше да има конструкции и строителни съоръжения. Защото без математиката нямаше да има цивилизацията която познаваме днес.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mandos
Начинаещ


Регистриран на: 30 Dec 2008
Мнения: 45
Местожителство: Шопландия
Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1
гласове: 6

МнениеПуснато на: Tue Mar 03, 2009 12:34 am    Заглавие:

ганка симеонова написа:
Например, всички знаем за различните теории за светлината- как всяка нова теория оборва предишната.

Да, но това не е добър пример. В случая теориите за светлината претърпяват промени заради развитието на математиката през 20 век. За пример: преди въвеждането на Хилбертово пространство не може и да се говори за квантова механика която и служи за доказателство на релативистичната формулировка на светлината
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rubysoul
Начинаещ


Регистриран на: 31 Jan 2009
Мнения: 97

Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8

МнениеПуснато на: Tue Apr 07, 2009 12:41 pm    Заглавие:

Започнах да се занимавам с математика сериозно от януари 2009 година , защотото реших да осъществя детската си мечта да стана програмист и да правя компиутърни игри, а и в последствие почна да ми доставя удоволствие да решавам задачи Wink Най-приятната наука за учене . Най-вече като учителя ти е свестен. А и ганка е много права за първия си пост Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
e^x
Начинаещ


Регистриран на: 22 Jan 2008
Мнения: 25

Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3
гласове: 1

МнениеПуснато на: Tue Apr 07, 2009 2:04 pm    Заглавие:

Ганка е Върха. И сигурно е супер учител. Кофти, че не били при нея
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lambar
Начинаещ


Регистриран на: 24 Apr 2009
Мнения: 45

Репутация: -6.5
гласове: 8

МнениеПуснато на: Sun Apr 26, 2009 12:19 am    Заглавие:

математика харесвам до някъде - уравнения , неравенства , степенуване ,дроби коренуване , всичко друго е излишно натоварване според мен
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaio
Редовен


Регистриран на: 02 Nov 2008
Мнения: 205

Репутация: 23.3Репутация: 23.3
гласове: 12

МнениеПуснато на: Sun Apr 26, 2009 9:50 am    Заглавие:

Реално погледнат, в живота ти трябва само +, -. Х и :, др е излишно Wink Laughing .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferry2
Напреднал


Регистриран на: 10 Dec 2007
Мнения: 442
Местожителство: гр.Пловдив
Репутация: 55.9
гласове: 24

МнениеПуснато на: Sun Apr 26, 2009 11:03 am    Заглавие:

Реално погледнато като ви чета постовете нищо не разбирате Evil or Very Mad ! Ако трябва един строителен инжинер да прави изчисления за строеж едва ли ще се справи само с +, -,х и :, да не говорим за приложенията на математиката в информационните технологии, програмирането, физиката и още поне 10000 места, които няма да изброявам! Така че не се изказвайте неподготвени Evil or Very Mad !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Is it black or white?
Напреднал


Регистриран на: 03 Jan 2009
Мнения: 393
Местожителство: Силистра ПМГ
Репутация: 38.2Репутация: 38.2Репутация: 38.2Репутация: 38.2
гласове: 32

МнениеПуснато на: Sun Apr 26, 2009 12:58 pm    Заглавие:

Не се впрягай Фери, Зайо се шегуваше Razz
Разбира се, че всяка науки си има нейното приложение, а математиката има приложение почти навсякъде
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaio
Редовен


Регистриран на: 02 Nov 2008
Мнения: 205

Репутация: 23.3Репутация: 23.3
гласове: 12

МнениеПуснато на: Sun Apr 26, 2009 1:18 pm    Заглавие:

Фери, казах "в живота", като визирах обикновения средностатистически живот, в който средностатистическият човек не е нито програмист, строителен инж, физик или и не-знам-си-още-какво.
Не те знам къде ходиш да пазаруваш, обаче, аз обикалям мн и вярвай ми, на нито 1 място, където съм ходила, не са ми представяли сметката във вид на уравнение,интеграл, функция и там, каквото се сетиш (а ако има такива магазини - ще се радвам да ме заведеш и да се помъча над някоя сметка Cool ), дори в случая е ненужно изучаването на действията с числа с отрицателни стойности. Казват ти 49 лв, ти даваш 50 и ти връщат левче.
50 - 49 = 1. Просто, нали? Laughing
Я, ми кажи, като толкова ми се зъбиш, след като завърши, как така се оправяше 5 години без да си изучавал по-задълбочено математиката? Без да си изучавал анализ, ВМ, и там, всичките й подразделения. И не се хващай за последното изречение, мн ок знаеш, че съм се насочила в мн по-различна област.
Тааа, кой сега се изказа неподготвен Cool Laughing ?
Archer, спокойно, в спора се ражда истината. Просто с него говорихме за различни неща.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дидева
Редовен


Регистриран на: 13 Jan 2009
Мнения: 180
Местожителство: Габрово
Репутация: 16Репутация: 16
гласове: 7

МнениеПуснато на: Sun Apr 26, 2009 1:32 pm    Заглавие:

За отрицателните стойности не съм много съгласна. Все пак термометърът показва отвреме-навреме - 10 градуса. Razz
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferry2
Напреднал


Регистриран на: 10 Dec 2007
Мнения: 442
Местожителство: гр.Пловдив
Репутация: 55.9
гласове: 24

МнениеПуснато на: Sun Apr 26, 2009 1:50 pm    Заглавие:

zaio написа:
Фери, казах "в живота", като визирах обикновения средностатистически живот


Ако говорим за обикновения средностатистически живот е така както казваш, но ти каза ЖИВОТА, което включва и професионалния живот, а там само с +, -, х и : няма да се справим! То зависи и от професията де!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaio
Редовен


Регистриран на: 02 Nov 2008
Мнения: 205

Репутация: 23.3Репутация: 23.3
гласове: 12

МнениеПуснато на: Sun Apr 26, 2009 2:02 pm    Заглавие:


Приятели ?

Дидева, планувам да се изнасям към Зимбабве, надявам се да не ми потрябват "-" стойности .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Математиката и ежедневието Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.