Customer buys some apples, mangos and oranges

Customer buys some apples, mangos and oranges

Postby Guest » Thu Dec 29, 2016 1:07 am

a customer buys some apples, mangos and oranges which total comes exactly 100 fruits

the cost of one apple is 5 Rs.
the cost of one mango is 2 Rs.
and four oranges cost 1 Rupee.

the total amount he pays also equal to 100 Rs.

then how many apples, mango and oranges did he buy?

how these kinds of problems solved mathematically?





Guest
 

Return to Word Problems



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest