Регистрирайте сеРегистрирайте се

Източници и приемници на звук

Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
pi4a
Начинаещ

гласове: 8

МнениеПуснато на: Wed Apr 08, 2009 9:57 pm    Заглавие: Източници и приемници на звук

Край автомагистрала стои човек.Към него със скорост 100 км(ч се приближава автомобил, в койторадиоприемник излъчва звуци с честоти от 60 Хц до 9000 Хц .В какъв честотен интервал човекът възприема звуците?Какъв ще бъде този честотен интервал, когато автомобилът се отдалечава?Температурата на въздуха е 10 градуса.

ПОМОЩ !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
fimnli
Начинаещ

МнениеПуснато на: Thu Apr 09, 2009 10:33 am    Заглавие:

Здрасти!Не съм много сигурен дали точно така се прави ,защото не съм решавал точно такава задача , но според мене трябва да изчислиш скоростта на звука при температура на въздуха 10 градуса.След това трябва да ползваш ефект на Доплер(формули за източник , които се движи и приемник , който седи на едно място).Прилагаш формулите на Доплер , когато източникът се движи към обекта , който приема вълните за 60хз и 9000 хз и ще получиш по-високи от тези честоти и съответно това ще е интервалът , в който възприема човека.Когато колата се отдалечава е същото , но ще получил интервал от по-ниски честоти , защото човекът възприема по-малко вълнови фронтове , когато източник се отдалечава от него Wink Мисля , че е това Very Happy
Върнете се в началото
pi4a
Начинаещ

гласове: 8

МнениеПуснато на: Thu Apr 09, 2009 1:19 pm    Заглавие:

Скоростта на звука при 10 градуса по Целзий е 337 m/s. Скороста на автомобила по условие е 100 km/h или
27.78 m/s. Като се приложи доплеровия ефект се установява, че при приближаване на автомобила към човека,
той ще чува излъчваните звуци в диапазона от 65.4 Hz до 9808.6 Hz , а при отдалечаване на автомобила ще ги
чува в диапазона 55.4 - 8314.6 Hz.

Нещо такова?
Върнете се в началото
fimnli
Начинаещ

МнениеПуснато на: Thu Apr 09, 2009 6:21 pm    Заглавие:

Ами не съм седнал да го смятам , но ако си смятал варно стойностите е точно така Wink Защото честотите са получени добре според принципите
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове