Регистрирайте сеРегистрирайте се

На колко години е професор Всезнайков?

Форум за математика Форуми -> 6 клас
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lisa
Начинаещ

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 5:10 pm    Заглавие: На колко години е професор Всезнайков?

Професор Всезнайков е роден през XX век.През 1986г възрастта му е била равна на сбора от цифрите на годината през която се е родил.Днес 12.03.2005г е рожденият му ден.На колко години е професор Всезнайков? Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
mathinvalidnik
Фен на форума

Местожителство: Вкъщи
гласове: 20

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 6:42 pm    Заглавие:

Май,че е набор на Лили Иванова (67) Laughing
п.п аз го изчислих някак си че е роден 1938... Neutral
Върнете се в началото
mousehack
Напреднал

Местожителство: SOFIA
Репутация: 46.9Репутация: 46.9Репутация: 46.9Репутация: 46.9Репутация: 46.9
гласове: 17

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 6:52 pm    Заглавие:

Абе той е роден през 1995 и сега е на 40 години.
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

гласове: 16

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 8:14 pm    Заглавие: Re: На колко години е професор Всезнайков?

lisa написа:
Професор Всезнайков е роден през XX век.През 1986г възрастта му е била равна на сбора от цифрите на годината през която се е родил.Днес 12.03.2005г е рожденият му ден.На колко години е професор Всезнайков? Embarassed

Ето моята логика:
През някоя от годините, сборът на цифрите на тази година, изваден от 1986, трябва да дава въпросната година и ето:
1965---> 1+9+6+5=21 1986-21=1965
От тогава до 2005 са 40 години.
А до решението стигнах таблично. Написах всички години от 1901 (20-ти век) до '86-та...
Хамалогия! Very Happy
Върнете се в началото
mousehack
Напреднал

Местожителство: SOFIA
Репутация: 46.9Репутация: 46.9Репутация: 46.9Репутация: 46.9Репутация: 46.9
гласове: 17

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 8:39 pm    Заглавие: Re: На колко години е професор Всезнайков?

TheProdigy написа:
lisa написа:

Ето моята логика:
През някоя от годините, сборът на цифрите на тази година, изваден от 1986, трябва да дава въпросната година и ето:
А до решението стигнах таблично. Написах всички години от 1901 (20-ти век) до '86-та...
Хамалогия! Very Happy

Можеше да тръгнеш и от 1958,защото щом е роден през ХХ век,тогава сбора от цифрите на годините от ХХ век е максимум 28 години.Тогава 1986-28=1958
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

гласове: 54

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 9:19 pm    Заглавие:

Браво!! Направо страхотни решения му дадохте- пробвай с всички числа и си готов!!! Просто от условието получаваме: [tex]1986-\overline{19xy}=1+9+x+y\Rightarrow 86-\overline{xy}=10+x+y[/tex]. Сега ползвайки, че [tex]x+y\le 16[/tex] получаваме [tex]86-\overline{xy}\le 26\Rightarrow \overline{xy}\ge 60 \Rightarrow x\ge 6[/tex]. Значи имаме [tex]6\le x\le [/tex]8 и се разглеждат няколко случая.Като намерим [tex]x[/tex] и [tex]y[/tex] вече знаем кога е роден и нататък е ясно.

ПП Ако нещо не е ясно- само кажи Wink
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 9:22 pm    Заглавие:

Абе не съм казал да пробва всичко. Казах, че така проверих дали е достоверно. Моя начин е много по-прост и изисква само мислене без знания. Това е задача за 6-ти клас ако исках можеше и със системи да я реша, но това е най-елегантния начин. Чети пак и може да ти хареса.
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 9:23 pm    Заглавие: Re: На колко години е професор Всезнайков?

mousehack написа:
TheProdigy написа:
lisa написа:

Ето моята логика:
Хамалогия! Very Happy

Можеше да тръгнеш и от 1958,защото щом е роден през ХХ век,тогава сбора от цифрите на годините от ХХ век е максимум 28 години.Тогава 1986-28=1958

Да, ама 1+9+5+8 не дава 28, значи не ти е вярно...
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 9:29 pm    Заглавие:

TheProdigy написа:
Моя начин е много по-прост и изисква само мислене без знания. Това е задача за 6-ти клас ако исках можеше и със системи да я реша, но това е най-елегантния начин. Чети пак и може да ти хареса.
Да, направо се влюбих във него. Добра идея ще е да си го патентоваш, туко виж някой да ти го вземе. А това мислене без знания ме разби Laughing

TheProdigy написа:
Да, ама 1+9+5+8 не дава 28, значи не ти е вярно...
Личи си, че вникна в смисъла на поста му.
ПП Понеже викаш, че със системи можело да се реши - Я дай, че ми стане интересно Rolling Eyes
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 9:36 pm    Заглавие:

Абе какво ми се лигавиш. Естествено че може да я реши всеки, дори да не е учил математика. Задачата не опира до математика (освен аритметиката в нея), а до комбинативно и перспективно мислене. Така се решава! Другите начини са тъпи. Ти дори не си написал отговор. И колко случай разглеждаш? Аз само един единствен. На 2 реда. Който я реши най-кратко е най-добър. Задачите трябва да се решават крадко. Аз на контролни пиша само отговори.
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 9:44 pm    Заглавие:

TheProdigy написа:
Абе какво ми се лигавиш. Естествено че може да я реши всеки, дори да не е учил математика. Задачата не опира до математика (освен аритметиката в нея), а до комбинативно и перспективно мислене. Така се решава! Другите начини са тъпи. Ти дори не си написал отговор. И колко случай разглеждаш? Аз само един единствен. На 2 реда. Който я реши най-кратко е най-добър. Задачите трябва да се решават крадко. Аз на контролни пиша само отговори.
Ххаааахах, признавам те. Решил я на 2 реда Laughing А таблицата ти колко беше голяма? Laughing А за броя на случаите, които разглеждам, предполагам, че и човек, които не е учил математика би разбрал... И да не говорим какво комбинативно и перспективно мислене вкарваш Laughing
Върнете се в началото
Pinetop Smith
Фен на форума

Местожителство: Хасково
гласове: 87

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 9:50 pm    Заглавие:

stanislav atanasov написа:
TheProdigy написа:
Ххаааахах, признавам те. Решил я на 2 реда Laughing А таблицата ти колко беше голяма? Laughing А за броя на случаите, които разглеждам, предполагам, че и човек, които не е учил математика би разбрал... И да не говорим какво комбинативно и перспективно мислене вкарваш Laughing

Къде вървиш ти, къде-къде 80 случая са по-малко от 3. Rolling Eyes
Върнете се в началото
r2d2
VIP

Местожителство: in the galaxy (Far Far Away)
гласове: 179

МнениеПуснато на: Mon Mar 09, 2009 10:36 pm    Заглавие:

Абе Prodigy (ЧУДО)срам нямаш ли?
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

МнениеПуснато на: Tue Mar 10, 2009 12:12 pm    Заглавие:

Аз не съм разгледал 80 случая, а САМО ЕДИН. Как да ти го набия в мозъка? ЕДИН ЕДИН ЕДИН. Стана ли ясно един. Искам да видя отговора ти. Ти не си стигнал до отговора дори. Дай да видя колко си получил. Мммм?
Плюс това ти решаваш праволинейно, без да влагаш мисъл и чакаш само да видиш какво ще се получи. Аз като тръгнах да я решавам от самото начало имах идея какво ще стане. И не е чудно, че е така (при повечето хора).
ПП Този, който е измислил задачата, заслужава награда! Wink Показателна е кой, как мисли.
Върнете се в началото
Дидева
Редовен

Местожителство: Габрово
гласове: 7

МнениеПуснато на: Tue Mar 10, 2009 1:40 pm    Заглавие:

TheProdigy написа:

Тогава да взема да пробвам моя второкласник... Laughing
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

МнениеПуснато на: Tue Mar 10, 2009 3:10 pm    Заглавие:

TheProdigy написа:
Аз не съм разгледал 80 случая, а САМО ЕДИН. Как да ти го набия в мозъка? ЕДИН ЕДИН ЕДИН. Стана ли ясно един. Искам да видя отговора ти. Ти не си стигнал до отговора дори. Дай да видя колко си получил. Мммм?
Плюс това ти решаваш праволинейно, без да влагаш мисъл и чакаш само да видиш какво ще се получи. Аз като тръгнах да я решавам от самото начало имах идея какво ще стане. И не е чудно, че е така (при повечето хора).
ПП Този, който е измислил задачата, заслужава награда! Wink Показателна е кой, как мисли.
Отговорът ми е 40. Видя ли го? Laughing Викаш, че мойто решение било праволинейно без капка смисъл o_0. Това, че ти е малко мозъка, че да го разбереш е твой пролем Laughing . За твоето просто няма какво да коментирам, ти сам си го написа - "Хамалогия".
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

МнениеПуснато на: Tue Mar 10, 2009 6:31 pm    Заглавие:

Моят също е 40. Хамалогия е търсене на вариант чрез проверяване на всички възможни. И като метод не е изключен, но по-рационално е да се сетиш, това което написах по горе: "През някоя от годините, сборът на цифрите и, изваден от 1986, трябва да дава въпросната година."
И не ми е приятно да ръсиш убиди по мой адрес.
ПП Добре, добре, нека питаме някой независим в този спор, кой е прав. Аз предлагам Ганка Симеонова. Нека тя каже, искаш ли?
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

МнениеПуснато на: Tue Mar 10, 2009 7:12 pm    Заглавие:

Абсолютно съгласен съм. И между другото това, което ти казваш съм го използвал, но както и да е (или не си ми прочел поста, или нищо не си разбрал от него.Бих заложил на второто). И да те питам твоето решение според теб е рационално, така ли?

ПП Уважението трябва да се заслужи...

Последната промяна е направена от Пафнутий на Tue Mar 10, 2009 8:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

МнениеПуснато на: Tue Mar 10, 2009 7:43 pm    Заглавие:

Офф добрееее. Не желая да споря повече. Ти не показа никакво уважение и това ме подразни. Сега и да искам не мога да ти уважа решението. Ще се научиш да не обиждаш, иначе нищо не правим. Просто не става пълноценно общуване с обиди, което от своя страна не е рационално само по себе си.
Хайде...жив и здрав...
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

МнениеПуснато на: Tue Mar 10, 2009 7:44 pm    Заглавие:

"liza" - ябълката на раздора Very HappyVery Happy
Върнете се в началото
ганка симеонова
SUPER VIP

Местожителство: софия
гласове: 298

МнениеПуснато на: Wed Mar 11, 2009 7:06 am    Заглавие:

TheProdigy написа:

ПП Добре, добре, нека питаме някой независим в този спор, кой е прав. Аз предлагам Ганка Симеонова. Нека тя каже, искаш ли?

Не ми е ясно защо аз, но решението на Станислав е доброто, въпреки че и той не го е довършил.
Върнете се в началото
FuckYouAll
Редовен

МнениеПуснато на: Wed Mar 11, 2009 2:00 pm    Заглавие:

Избрах си всеки ден да решавам тази задача по един различен начин. Днес реших да е следното:

Ако извадим сбора от цигрите на годината през която е роден професора от 1986, трябва да получим годината на раждане. И ето:

1986-(1+9+x+y)=19.100+10x+y
1976-x-y=1900+10x+y
11x+2y=76 виждаме това уравнение с 2 неизвестни, но не ни пречи да го решим, защото има изискване за тези 2 числа- x<10, y<10 и да са цели. Единствени такива числа са 6 и 5.
От тук следва рожденната година: 19.100+10.6+5=1965
...
П.П. Още едно решение в подкрепа на предното ми. Не знам, Ганке, защо реши, че неговото е по-добро. Може би защото на ранга ни пише различна дума, а на бр. мнения- различно число...или защото съм малко по-малък от него....
Все тая...Ето 2 решения, които са верни и чрез двете се получава едно и също нещо.
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

МнениеПуснато на: Wed Mar 11, 2009 5:17 pm    Заглавие:

Schrodinger написа:

П.П. Още едно решение в подкрепа на предното ми. Не знам, Ганке, защо реши, че неговото е по-добро. Може би защото на ранга ни пише различна дума, а на бр. мнения- различно число...или защото съм малко по-малък от него....
Все тая...Ето 2 решения, които са верни и чрез двете се получава едно и също нещо.
Единствената причина беше, че просто предишното ти решение дори не може да се нарече решение... Това горното вече е значително по-добро и по-елегантно Wink
Върнете се в началото
Mathemagician
Начинаещ

Местожителство: Solar System
Репутация: 7Репутация: 7Репутация: 7Репутация: 7Репутация: 7Репутация: 7
гласове: 3

МнениеПуснато на: Wed Mar 11, 2009 5:38 pm    Заглавие:

Нека годината на раждане на про. Все. е 19аb, където а и b са цифри
Тогава по условие 1+9+а+b=1986-19ab
10+a+b=1986-(1900+10a+b)
10+a+b=1986-1900-10a-b
11a+2b=86-10
11a+2b=76
Следователно а може да бъде най- много 6, защото 11.7=77>76.
Тогава при а=6, получаваме 11.6+2b=76, Тоест b=5 и про. Все. може да е роден през 1965г.
При а<=5 получаваме 2b=76-11a>= 76-55=21, т.е b>= 10,5, което е невъзможно защото b е цифра.
Следователно единствената възможност е про. Все. да е роден през 1965г.
Тогава през 2005 той навършва точно 40 години.

P.S Тази задача е давана за 6 клас на Общински кръг през 2005 година.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> 6 клас Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.