Регистрирайте сеРегистрирайте се

Заредена сфера се върти

Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Relinquishmentor
Фен на форума

гласове: 30

МнениеПуснато на: Sat Jan 03, 2009 7:32 pm    Заглавие: Заредена сфера се върти

Спрямо правоъгълната система Oxyz sферата [tex]x^2 + y^2 + z^2 = R^2[/tex] е заредена равномерно с повърхнинна плътност на заряда [tex]\sigma > 0[/tex] и се върти около оста z с ъглова скорост [tex]\omega[/tex] обратно на часовниковата стрелка. Намерете вектора на магнитната индукция в точката [tex]P_0(x_0,y_0,z_0)[/tex].

П.П. Не съм решавал задачата, но мисля, че е интересна. Дано да не се окаже прекалено трудна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
rytimid
Редовен

гласове: 4

МнениеПуснато на: Mon Jan 05, 2009 10:38 pm    Заглавие:

хм странна задача
мисля, че щом сферата е равномерно заредена, значи е еквипотенциална повърхност и до тук с идеята за нещо като индуциране на ток
мисля, че ако магнит би се ориентирал с северният полюс към сферата, независимо къде ще го слагаме спрямо нея и независимо от това, че се върти
Върнете се в началото
Relinquishmentor
Фен на форума

МнениеПуснато на: Mon Jan 05, 2009 11:12 pm    Заглавие:

Не разбрах; какво имаш предвид?
Върнете се в началото
rytimid
Редовен

МнениеПуснато на: Mon Jan 05, 2009 11:42 pm    Заглавие:

не мисля че трябва да се образува магнитна индукция, накратко Smile

по-подробно
мислех си за електромагнитната индукция; нали когато се променя магнитното поле в затворен проводников конур, протича индуциран ток; та някаква подобна аналогия и с промяната на потенциала на електростатичното поле, само че сферата е равномерно заредена, което ме навежда на мисълта, че образува еквипотенциална повърхност или с други думи на едно и също разтояние във всички посоки от сферата потенциалът е един и същ; ако не беше един и същ то тогава може би би се получило нещо като при индуцираня ток, поради промяната на потенциала в дадена точка, само че ще бъде магнитна;

доста прости разсъждения във всеки случай Smile
Върнете се в началото
Relinquishmentor
Фен на форума

МнениеПуснато на: Mon Jan 05, 2009 11:47 pm    Заглавие:

Хм, не съм убеден. Така и не разбрах как възниква магнитното поле (макар, че уж ни обясняваха), но си спомням, че движещите се заряди създават магнитно поле. А в случая имаме заряди, имаме въртене, значи имаме и движещи се заряди.

По сферата наистина не тече ток спрямо нея, но спрямо нас тече - има насочено движение на заряди.
Върнете се в началото
rytimid
Редовен

МнениеПуснато на: Tue Jan 06, 2009 12:15 am    Заглавие:

единственото магнитно индуцирано поле, за което знам е това, при тока; проблема при тока е, че е насочено движение на заредени частици, без особени подробностии как и от къде на къде; в случая пък има едина частица която, не се движи в пространството, а просто кротко си се върти самотно;
формулата е [tex] B = \frac{ \mu_{0} I }{ 2 \pi r } [/tex] където [tex] \mu_{0} [/tex] е магнитна коснтанта, а [tex] r [/tex] е разтоянието на точката която гледаме......
сега пък като се замисля.....
[tex] I = \frac{ q }{ t } [/tex]
[tex] r [/tex] можем пък да го изразим някак от самата кординатна система
остават заряда и времето; като поне времето има връзка с [tex] \omega = \frac{\Delta \varphi}{\Delta t }[/tex] където [tex]\Delta \varphi [/tex] е изменението на ъгъла
Върнете се в началото
Mandos
Начинаещ

Местожителство: Шопландия
Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1
гласове: 6

МнениеПуснато на: Tue Jan 06, 2009 5:22 pm    Заглавие:

Индуцира се магнитно поле не само от ток. Според уравнениятa на Максуел за електромагнитни вълни, по-точно третото: [tex] rot \vec{B} = \mu_{0}(\vec{j} + \epsilon_0 \frac{\delta E}{\delta t}) [/tex], магнитно поле се създава и от променливо електрично такова ( члена [tex]\mu_{0}\epsilon_0 \frac{\delta E}{\delta t }[/tex]. Нещо повече в тази задача имаме движение на заряди в пространството, което е съпроводимо от промяна на елетричното им поле E. Следователно магнитно поле съществува, само трябва да го намерим.

Мисля, че тука е уместно да процедираме по следния начин: от принципа на относителността както и от експеримента на Роуланд, в които няма да се впускам, се извежда, че магнитната индукция на точков заряд е : [tex] \vec{B} = \mu_0\frac{e\vec{v} x \vec{r}}{4\pi r^3 }[/tex], това се опростява до [tex]\vec{B}=\frac{1}{ c^2}\vec {v} x \vec{E} [/tex], където v e скоростта на заряда => тоест ако имаме израз за електрично поле, то тогава ще намерим такъв и за магнитнот поле само като умножим по линейната скорост на частиците от сферата. А интензитета на електричното поле в точка [tex]r\ge R[/tex] го намираме от теоремата на гаус => [tex]E=\frac{\sigma S}{4\pi \epsilon_0 r^2 } [/tex]
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове