Регистрирайте сеРегистрирайте се

Задача за 5 клас


 
   Форум за математика Форуми -> 5 клас
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
iskrai
Начинаещ


Регистриран на: 29 Nov 2006
Мнения: 15
Местожителство: Deutschland
Репутация: 11.4

МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 7:47 pm    Заглавие: Задача за 5 клас

Марко намира в килера един стар календар, поглежда на м. октомври и вижда, че през тази година в октомври месец е имало 4 пъти вторник и четири пъти петък.на кой ден е бил 3 октомври тогава- и от коя година е календара. Задачата е от някаква олимпиада в германия. Годините са 2005 и 1994, но решение нямаме, както и идея за такова. Молим за помощ!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
NoThanks
Гост






МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 7:57 pm    Заглавие:

Условието не ми е много ясно. Въпросът е на кой ден е бил 3 октомври тогава, а отговорите са 2005 и 1994 Laughing Иначе денят 3-ти октомври е бил понеделник, а за да открием годината вероятно ще е необходима справка с календара Very Happy Или това, което най-вероятно авторът на задачата е имал предвид е: вероятно този, който решава задачата знае кой ден се пада 3 октомври в годината, когато се провежда олимпиадата(примерно защото олимпиадата се провежда на 3ти октомври или пък на 1ви Laughing ) и с обратно броене назад в годините открива коя година е било понеделник(примерно ако в 2005-та 3ти октомври е бил петък, то 2004-та е бил сряда(2 дни назад заради високосната), 2003-та е бил вторник(1 ден назад), 2002-ра понеделник(1 ден назад) и тн.
Edit: А логиката за да открием кой ден е било е следната:
Октомври има 31 дни. Тъй като имаме, че в месеца е имало 4 петъка, то се получава, че месецът ще е най-дълъг, ако 1вия ден от него е бил събота(Т.е имаме събота-неделя-понеделник и тн и чак тогава 1вия петък). Приемаме, че 1ви е било събота. Тогава 1вия вторник е бил 4ти. И за вторниците получаваме:
1ви - 4ти
2ри - 11ти
3ти - 18ти
4ти - 25ти
Тогава 1вия петък е бил на 7ми и за петъците имаме:
1ви - 7ми
2ри - 14ти
3ти - 21ви
4ти - 28ми
Но до края не месеца ни остават събота-29ти, неделя-30ти и понеделник -31ви(последен ден от месеца).Вторник(пети поред) е 1вия ден от следващия месец, така че този ни разгледан случай се вписва идеално.
Тогава вторник - 4ти октомври => 3ти октомбри - понеделник Smile
Тоест в най-дългия вариант получаваме, че месецът е имал 31 дни, колкото си има по принцип. Ако бяхме получили 32/33/34 и тн просто 1ви нямаше да е събота, ами неделя/понеделник и тн Smile
Върнете се в началото
iskrai
Начинаещ


Регистриран на: 29 Nov 2006
Мнения: 15
Местожителство: Deutschland
Репутация: 11.4

МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 8:31 pm    Заглавие:

по всяка вероятност аз не съм написала правилно задачатал Питат за 3-ти октомври, защото това е национален празникна германия, а задачата е от някаква олимпиада в Германия. Превеждам я буквално, затова можеби е неясно.
Момчето намира стар календар, но не знае от коя година е, забелязва, че през тази година има точно 4 вторника и четири петъка през м. октомври.. Въпроса е- коя е годината и в какъв ден е бил тогава националния празник на германия- 3 октомври. Задачата е за 5 клас. Справката разбира се направихме с календара, но се иска някакво все пак детско обяснение, а ние нямаме идея.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
macaRov
Начинаещ


Регистриран на: 14 Oct 2008
Мнения: 34

Репутация: 5.7Репутация: 5.7Репутация: 5.7Репутация: 5.7Репутация: 5.7
гласове: 2

МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 8:39 pm    Заглавие:

Вижте само какви задачи дава българското образование на децата от 5-ти лас Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iskrai
Начинаещ


Регистриран на: 29 Nov 2006
Мнения: 15
Местожителство: Deutschland
Репутация: 11.4

МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 8:42 pm    Заглавие:

Благодаря NoThanks!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пафнутий
VIP


Регистриран на: 04 Mar 2008
Мнения: 1199

Репутация: 137.7
гласове: 54

МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 8:42 pm    Заглавие:

Не разбирам на къде биеш? Първо е от Германия. Второ е от олимпиада Evil or Very Mad

Последната промяна е направена от Пафнутий на Wed Oct 15, 2008 8:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NoThanks
Гост






МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 8:42 pm    Заглавие:

Ами виж поста ми горе. Доказал съм, че през годината, в която е имало 4 петъка и 4 вторника, 3ти е било понеделник. Другото, което съм написал също си важи. Просто като открие, че в онази година е било понеделник и знае, че тази година 3ти октомври е примерно петък, започва да връща назад в годините(примерно тази година 15ти октомври е сряда, а миналата година е било понеделник,защото 2008 е високосна, през 2006 е било 1 ден назад, т.е неделя, през 2005-та е било събота, през 2004-та, петък, през 2003-та сряда, защото 2004та е високосна и тн. Всяка следваща година 1 дата е с 1 ден напред спрямо предната, или с 2, ако годината е била високосна.)
Върнете се в началото
iskrai
Начинаещ


Регистриран на: 29 Nov 2006
Мнения: 15
Местожителство: Deutschland
Репутация: 11.4

МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 8:49 pm    Заглавие:

Да, върнах се и видях, затова по-долу благодарих, второто обяснение беше излишно! Още веднъж- Благодарности!!!! Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spider Iovkov
VIP


Регистриран на: 12 Jan 2007
Мнения: 1273

Репутация: 199.9Репутация: 199.9
гласове: 129

МнениеПуснато на: Wed Oct 15, 2008 9:38 pm    Заглавие:

3 октомври със сигурност е бил в понеделник през 2005 година, защото през 2005 имаше наводнение, нашият целият град беше пострадал и започнахме училище по-късно, чак октомври. Започнахме на първия понеделник от октомври, тоест 3. Х. 2005 г. Very Happy, а в петък, на 7. Х. 2005, правихме входно по физика, Laughing . Затова така точно помня тази дата 3 октомври, Laughing .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
999999
Начинаещ


Регистриран на: 04 Apr 2009
Мнения: 6

Репутация: -1.8
гласове: 2

МнениеПуснато на: Sat Apr 04, 2009 4:49 pm    Заглавие:

2005 godina Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> 5 клас Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.