Регистрирайте сеРегистрирайте се

Задачи със звездички :lol:


 
   Форум за математика Форуми -> Математика за 8 клас, Кандидатстване след 8 клас
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
b0y_t0y
Начинаещ


Регистриран на: 22 Sep 2008
Мнения: 41

Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 1:35 pm    Заглавие: Задачи със звездички :lol:

Значи имам няколко задачи които адски много ме затрудняват а може и да ги има на контролното във вторник.. Те са;
Вярно ли е че два триъгълника са еднакви ако две страни и височина към третата страна от единия триъгълник са съответно равни на две страни и височина към третата страна от другия?
Другата е Даден е квадрат ABCD с диагонал 2d. Точка М от диагонала АС е такава че АМ =АВ. Намерете разстоянието от точката М до АВ.
Третата е : Върху страните АВ и ВС на успоредника АВСD са построени външно за успоредника квадрати ABKL и BCMN. Докажете че:
а) [tex]DM = DL[/tex] б) [tex]DL\bot DM[/tex]

Това са задачите. Много време ги мислих, но уви.. Благодаря предварително на този който ми помогне..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
ferry2
Напреднал


Регистриран на: 10 Dec 2007
Мнения: 442
Местожителство: гр.Пловдив
Репутация: 55.9
гласове: 24

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 2:11 pm    Заглавие:

За втората задача начертай си квадрата и диагоналите му.След като знаеш дължината им използвай,че взаимно се разполовяват и са взаимно перпендикулярни и по Питагорова Т намери [tex]AB[/tex].Оттам нататък мисля,че ще се ориентираш сам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пафнутий
VIP


Регистриран на: 04 Mar 2008
Мнения: 1199

Репутация: 137.7
гласове: 54

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 2:16 pm    Заглавие:

8 клас Питагоровата не върви Wink
За първата използвай 4ти признак двукратно (не съм с го начертал, но мисля, че ще стане)
За втората... Мързи ме да я решавам Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferry2
Напреднал


Регистриран на: 10 Dec 2007
Мнения: 442
Местожителство: гр.Пловдив
Репутация: 55.9
гласове: 24

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 2:18 pm    Заглавие:

stanislav atanasov написа:
8 клас Питагоровата не върви Wink


Вярно,въобще не се сетих.Е то и 8-ми клас съм го минал доста отдавна та затова. Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b0y_t0y
Начинаещ


Регистриран на: 22 Sep 2008
Мнения: 41

Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 7:07 pm    Заглавие:

еми да ама не ми помогнахте.. Нищо не разбрах а и едва ли ако някак си на незнайно какво приложа някой признак.. едва ли ще направя нещо...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пафнутий
VIP


Регистриран на: 04 Mar 2008
Мнения: 1199

Репутация: 137.7
гласове: 54

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 7:33 pm    Заглавие:

Понеже изказваш съмнения. Нека триъгълниците да са [tex]ABC , A_{1}B_{1}C_{1}[/tex] и [tex]AC=A_{1}C_{1}, BC=B_{1}C_{1}[/tex] и [tex]CH=C_{1}H_{1}[/tex] -височини. [tex]\Delta AHC\equiv \Delta A_{1}H_{1}C_{1}[/tex] по четвърти, т.е [tex]\angle ACH=\angle A_{1}C_{1}H_{1} (1)[/tex]. Абсолютно по аналогичен начин доказваш, че [tex]\angle BCH=\angle B_{1}C_{1}H_{1}(2)[/tex]. От [tex]AC=A_{1}C_{1}, BC=B_{1}C_{1}[/tex] (по условие) и от [tex](1), (2[/tex]) следва, че [tex]\Delta ABC\equiv \Delta A_{1}B_{1}C_{1}[/tex]. Сега вече доволен ли си?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b0y_t0y
Начинаещ


Регистриран на: 22 Sep 2008
Мнения: 41

Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 7:46 pm    Заглавие:

stanislav atanasov написа:
Понеже изказваш съмнения. Нека триъгълниците да са [tex]ABC , A_{1}B_{1}C_{1}[/tex] и [tex]AC=A_{1}C_{1}, BC=B_{1}C_{1}[/tex] и [tex]CH=C_{1}H_{1}[/tex] -височини. [tex]\Delta AHC\equiv \Delta A_{1}H_{1}C_{1}[/tex] по четвърти, т.е [tex]\angle ACH=\angle A_{1}C_{1}H_{1} (1)[/tex]. Абсолютно по аналогичен начин доказваш, че [tex]\angle BCH=\angle B_{1}C_{1}H_{1}(2)[/tex]. От [tex]AC=A_{1}C_{1}, BC=B_{1}C_{1}[/tex] (по условие) и от [tex](1), (2[/tex]) следва, че [tex]\Delta ABC\equiv \Delta A_{1}B_{1}C_{1}[/tex]. Сега вече доволен ли си?

Само да питам знака [tex]\equiv [/tex] какво означава? Да не би да е същото като [tex] \simeq [/tex]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nasko
Начинаещ


Регистриран на: 30 Dec 2007
Мнения: 18

Репутация: 4.1Репутация: 4.1Репутация: 4.1Репутация: 4.1

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 7:56 pm    Заглавие:

Можеш да стигнеш до извода, че са еднакви и по друг начин, поне на мен ми хрумна това, като прочетох задачата: Доказателството може да се направи като се използва Питагоровата теорема, защото триъгълникът се разделя на два правоъгълни триъгълници от височината. За тези 2 пр.триъг. имаме 2 налични страни, което означава, че можем да открием и третата, т.е. изразяваме АВ, чрез височината и другите 2 страни: Изразяваме АН чрез АС и СН и после изразяваме ВН чрез страните ВС и височината.

Сега се сещам и за друг начин - чрез теоремата на Стюарт.

[tex] \equiv [/tex] означава "съвпада"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пафнутий
VIP


Регистриран на: 04 Mar 2008
Мнения: 1199

Репутация: 137.7
гласове: 54

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 7:57 pm    Заглавие:

b0y_t0y написа:
stanislav atanasov написа:
Понеже изказваш съмнения. Нека триъгълниците да са [tex]ABC , A_{1}B_{1}C_{1}[/tex] и [tex]AC=A_{1}C_{1}, BC=B_{1}C_{1}[/tex] и [tex]CH=C_{1}H_{1}[/tex] -височини. [tex]\Delta AHC\equiv \Delta A_{1}H_{1}C_{1}[/tex] по четвърти, т.е [tex]\angle ACH=\angle A_{1}C_{1}H_{1} (1)[/tex]. Абсолютно по аналогичен начин доказваш, че [tex]\angle BCH=\angle B_{1}C_{1}H_{1}(2)[/tex]. От [tex]AC=A_{1}C_{1}, BC=B_{1}C_{1}[/tex] (по условие) и от [tex](1), (2[/tex]) следва, че [tex]\Delta ABC\equiv \Delta A_{1}B_{1}C_{1}[/tex]. Сега вече доволен ли си?

Само да питам знака [tex]\equiv [/tex] какво означава? Да не би да е същото като [tex] \simeq [/tex]
Попринцип значи съвпада или еквивалентно, но го ползвам, защото не знаех за \simeq Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Sun Oct 05, 2008 8:43 pm    Заглавие:

за 2-ра - с квадрата нека МН ти е разстоянието от М до АВ, като Н е върху АВ.

Начертай си другия диагонал, нека двата се пресичат в точка О. В равнобедрения триъгълник АВМ ВО и МН са височини към бедрата, откъдето са равни, откъдето търсеното разстояние е равно на другата височина, която е половината от диагонала, тоест d Wink

nasko написа:

Сега се сещам и за друг начин - чрез теоремата на Стюарт.


Тази теорема се учи в 10-ти клас, по-спокойно го карайте с теоремите, моля Laughing

За последната задача

Докажи, че ALD и CDM са еднакви по 2 страни и ъгъл между тях, с това ще докажеш равенството на отсечките, после имаш, че ъгъл ADL+ъгълDLA+ ъгълDAB = 90 от триъгълник ADL. означи си всеки един от тези ъгли с по 1 буквичка... после намери, че търсеният ъгъл между DL и DM се изразява като 180-(сборът на тези 3 ъгъла). Това ще ти даде правият ъгъл и си готов Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b0y_t0y
Начинаещ


Регистриран на: 22 Sep 2008
Мнения: 41

Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3

МнениеПуснато на: Mon Oct 06, 2008 12:31 pm    Заглавие:

martosss написа:
за 2-ра - с квадрата нека МН ти е разстоянието от М до АВ, като Н е върху АВ.

Начертай си другия диагонал, нека двата се пресичат в точка О. В равнобедрения триъгълник АВМ ВО и МН са височини към бедрата, откъдето са равни, откъдето търсеното разстояние е равно на другата височина, която е половината от диагонала, тоест d Wink

nasko написа:

Сега се сещам и за друг начин - чрез теоремата на Стюарт.


Тази теорема се учи в 10-ти клас, по-спокойно го карайте с теоремите, моля Laughing

За последната задача

Докажи, че ALD и CDM са еднакви по 2 страни и ъгъл между тях, с това ще докажеш равенството на отсечките, после имаш, че ъгъл ADL+ъгълDLA+ ъгълDAB = 90 от триъгълник ADL. означи си всеки един от тези ъгли с по 1 буквичка... после намери, че търсеният ъгъл между DL и DM се изразява като 180-(сборът на тези 3 ъгъла). Това ще ти даде правият ъгъл и си готов Wink


само можеш ли да ми покажеш как трябва да стане чертежа че нищо не ми се получава..? Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b0y_t0y
Начинаещ


Регистриран на: 22 Sep 2008
Мнения: 41

Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3Репутация: 6.3

МнениеПуснато на: Mon Oct 06, 2008 4:54 pm    Заглавие:

нешо такова ли трябвеа да стане?


E.png
 Description:
?
 Големина на файла:  9.02 KB
 Видяна:  2832 пъти(s)

E.png


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Mon Oct 06, 2008 9:01 pm    Заглавие:

да, точно такова е Wink сега остава да свържеш D със М и N и си готов Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Математика за 8 клас, Кандидатстване след 8 клас Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.