Регистрирайте сеРегистрирайте се

Динамичен математически софтуер


 
   Форум за математика Форуми -> Форум за учители по математика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Hr.Stoyanov
Начинаещ


Регистриран на: 23 Oct 2006
Мнения: 7

Репутация: 11.9

МнениеПуснато на: Thu Dec 07, 2006 11:49 pm    Заглавие: Динамичен математически софтуер

Колеги,
Ползвате ли в часовете си динамичен математически софтуер?
Какъв е? Аз в момента сравнявам програмите GEONExT и GeoGebra и правя разни работи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Lubo
Редовен


Регистриран на: 13 Aug 2006
Мнения: 237

Репутация: 35.4Репутация: 35.4Репутация: 35.4Репутация: 35.4
гласове: 10

МнениеПуснато на: Fri Dec 08, 2006 2:48 pm    Заглавие:

Az polzvam Gemeter's Sketchpad - tova edin "VALSHEBEN" software!

Lubo
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
M_Velinova
Фен на форума


Регистриран на: 04 Oct 2006
Мнения: 650
Местожителство: Sofia
Репутация: 75.8Репутация: 75.8
гласове: 21

МнениеПуснато на: Fri Dec 08, 2006 10:37 pm    Заглавие: Geonext

Здравей Hr.Stoyanov!

Опитах да правя задачи с геонекст, но не е толкова добър и конфортен за работа като Geometer's sketchpad и Euklides.

Естествено за безплатно предлаган софтуер е нещо, но все пак по добре да си купим нещо и да знаем как да го използваме.Да има разработени примери, които да са методика за приложение, а не всеки да започва отначало.

И не мога да разбера, уж е преведен на български този софтуер, а се показва някакъв хелп на немски и не може човек да се ориентира.

Ако можеш, кажи нещо повече за Геонекст.

Vel
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lubo
Редовен


Регистриран на: 13 Aug 2006
Мнения: 237

Репутация: 35.4Репутация: 35.4Репутация: 35.4Репутация: 35.4
гласове: 10

МнениеПуснато на: Mon Jan 01, 2007 2:04 am    Заглавие:

Честита Новата 2007 година на всички! Честито и присъединяването ни към Европейския съюз.

Дано да е на добре за Българското образование по математика.

Любо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hr.Stoyanov
Начинаещ


Регистриран на: 23 Oct 2006
Мнения: 7

Репутация: 11.9

МнениеПуснато на: Sun Jan 07, 2007 1:27 pm    Заглавие:

Здравей vel,

GEONExT е преведен на български, но само интерфейса. Хелпът все още е на немски.

Разгледай и програмата GeoGebra, ако нямаш проблем с английския.

Поздрави,

Христо Стоянов
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
atanas.tr
Начинаещ


Регистриран на: 05 Dec 2006
Мнения: 6

Репутация: 5.3Репутация: 5.3Репутация: 5.3Репутация: 5.3Репутация: 5.3

МнениеПуснато на: Tue Feb 06, 2007 10:37 pm    Заглавие:

Здравейте! Имам едно въпросче относно тези програми, по-точно за Gemeter's Sketchpad. Безплатна ли е? За Геонекст не мисля, че е добра програма! Вярно безплатна е Very Happy Не съм преподавател, студент съм първа година и подобни програми помагат понякога....За образованието по математика и изобщо образованието не върви, добре просто защото и ученици, и мои колеги някак си не смятат за необходимо да учат, а който иска учи и успява. Така поне си мисля, а вие горките учители!
P.S. Mайка ми също e учител
Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
administrator
Site Admin


Регистриран на: 12 Oct 2005
Мнения: 284
Местожителство: София(Варна)
Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6
гласове: 14

МнениеПуснато на: Thu Feb 08, 2007 10:03 pm    Заглавие:

Колеги, тук може да използвате GEONExT онлайн

GEONExT онлайн


Последната промяна е направена от administrator на Fri Feb 09, 2007 9:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
M_Velinova
Фен на форума


Регистриран на: 04 Oct 2006
Мнения: 650
Местожителство: Sofia
Репутация: 75.8Репутация: 75.8
гласове: 21

МнениеПуснато на: Fri Feb 09, 2007 8:02 pm    Заглавие:

Отговарям за Geometers sketchpad, защото работя с нея.
Тя наистина отговаря на представата за динамична геометрия.
Бързо се навлиза в работата с нея, защото тя е разработена върху основните свойства на геометричните обекти в равнината, еднаквости, подобие. Абе с две думи няма нещо, което искаш да правиш и да не можеш да го направиш с GSP. Много лесно се правят геометрични места на точки.

Аз си закупих програмата от Keypress.
Сайтът е www.keypress.com. Има trial версия, има и у4ебник, който може да се свали.
Програмата струва за 1 компютър 40$.

Гледам, че се разпространява едно копие от по стара версия, но пак върши добра работа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
imho
Начинаещ


Регистриран на: 13 Mar 2007
Мнения: 11

Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9

МнениеПуснато на: Tue Mar 13, 2007 11:49 pm    Заглавие:

Този Geometer's Sketchpad ми е симпатичен, ма някои неща се правят доста дървено. Специално в момента съм на вълна 3D фигури, видими невидими ръбове, въртене....ае лудница. Гледам от едни готови файлове руски, ма тия хора са много напред и нищо не схващам. Някой ако е правил нещо на Sketchpad, айде да сподели, че сега се уча и ми е много спек.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lubo
Редовен


Регистриран на: 13 Aug 2006
Мнения: 237

Репутация: 35.4Репутация: 35.4Репутация: 35.4Репутация: 35.4
гласове: 10

МнениеПуснато на: Wed Mar 14, 2007 1:33 am    Заглавие:

Здравей imho,

Geometer's Sketchpad софтуерът, слабо казано, на мен ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ми допада. Аз имам направени много sketches (математика и физика), някои от които, поне така аз си мисля са много добри.

Geometer's Sketchpad е 2D софтуер (Евклидова геометрия). Основните инструменти "tools" са точно тези на Евклидовата геометрия. Можеш директно да построиш:
1. Точка
2. Права (отсечка и лъч) - което отговаря на използуването на линийка без "милиметри"
3. Кръг - отговаря на пергела от построителните задачи

От там нататък можеш да си построиш всичко, което искаш, базирано на геометричните теореми.
Както главният разработчик на Geometer's Sketchpad в едно кратко видео казва: "Geometer's Sketchpad ти дава един бял лист и една покана да правиш математика!", с което аз съм напълно съгласен.

Разбира се можеш или да си разработиш сам или да позуваш "Custom Tools" направени от някой друг за по-бързо построяване на някои по-сложни фигури. Тези "Custom Tools" разбира се са построени на базата на основните - точка, права линия и кръг.

Също софтуерът предлага и редица менюта, които правят само позволени от Евклидовата геометрия построения, пак само за ускоряване на процеса, например:

1. Права минаваща през точка и успоредна на друга (дадена) права
2. Права минаваща през точка и перпендикулярна на друга (дадена) права
3. Дъга от окръжност по 3 точки

и много други

3D обекти могат да се чертаят (почти) също както чертаеш 3D фигури на лист хартия, с ОГРОМНОТО предимство, че са динамични. Основните правила са следните:

1. Две прави си остават успоредни независимо как си завъртял фигурата (две прави ако са успоредни, то не се пресичат независимо как ги гледаш).
2. Ако една точка лежи на дадена отсечка и разделя тази отсечка в някакво отношение, това отношение се запазва (пропорционалността се запазва) не зависимо от това как си завъртял (коя е твоята гледна точка) тази отсечка в пространството.

По-долу ще "paste"-на отговора си на едно персонално съобщение до eggy за една от възможностите да се правят 3D изображения с GSP сравнително просто. Надява се, че eggy няма нищо против да споделим това и с останалите.

Поне аз често използувам тази конструкция. Взел съм осноното от WEB страницата на Geometer's Sketchpad. Vel дава линкa до тази site в предния постинг.

Американското и Българското знаме съм ги построил на тази база.

Сега обещаното "paste"-ване отговора до eggy:

------------------------------

Първият link по-долу ще ти даде възможност да чертаеш 3D фигури и да ги въртиш във всички посоки в пространството.

Като отвориш the file:

a) точката XY, която е на контура на една окръжност, върти координатната система около оста z
б) точката Z на контура на същата окръжност върти перпендикулярно на равнината xy
в) Точката 'Scale' увеличава или намалява размера на фигурата

Има още две допълнителни окръжности, определящи ъглите alpha и gamma ако искаш да използуваш полярни координати.
Отсечката 'R' (долу вляво на екрана) е радиусът, ако искаш да използуваш полярни координати.

'Click'-ни поотедлно върху всяка от тези точки, задръж левия бутон на мишката натиснат и движи мишката. Наблуюдавай измененията на координатната система.

За да построиш това, което искаш - използувай трите оси на координатната система. Фигурата, която начертаеш трябва да е 'неразривно свързана' с тези оси (математически - не физически), за да можеш да получиш 3D ефект и да контролираш твоята фигура в пространството.

Другите два 'link'-a дават примери за използуването на първия GSP file и представляват съответно Американския и Българския флаг. Българският флаг е значително упростен.

http://math123.net/bg/3d.gsp
http://math123.net/bg/3d-Amer.gsp
http://math123.net/bg/3d-Blg.gsp

Надявам се това да помогне.

Любо
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lubo
Редовен


Регистриран на: 13 Aug 2006
Мнения: 237

Репутация: 35.4Репутация: 35.4Репутация: 35.4Репутация: 35.4
гласове: 10

МнениеПуснато на: Sat Mar 17, 2007 7:28 pm    Заглавие: Link с материали за Geometer's Sketchpad курс.

Link с материали за Geometer's Sketchpad курс.

Материалите са изотвени от Scott - разработчикът на Windows версията на GSP.

Филмчетата са много интересни.

За да се разбере как да се използуват приложените sketches, трябва да се следват инструциите за "учителите" - тези които ще водят курса. Те са в PDF файла.

Тези файлове са големи (особенно филмчетата) - желателно е да имате бърза Интернет връзка.

Материалите са на Англйски език.

Сега обещаният link:

http://www.kcptech.com/sketchpad/scott/nyc/course

Надявам се да имате едно хубаво и забавно време с тези материали.

Любо
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liliyaa
Начинаещ


Регистриран на: 27 Mar 2007
Мнения: 1

Репутация: 1.5

МнениеПуснато на: Tue Mar 27, 2007 9:07 am    Заглавие:

Здравейте .. незнам дали въпросът ми е по темата .... но искам да ми кажете програма освен WORD с която да мога да изписвам математически символи ... ( корени , вектори и т.н. ) за дипломна работа .. много Ви благодаря предварително !!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
uktc
VIP


Регистриран на: 24 Jul 2006
Мнения: 1062

Репутация: 99.8Репутация: 99.8
гласове: 15

МнениеПуснато на: Tue Mar 27, 2007 11:49 am    Заглавие:

Liliyaa написа:
Здравейте .. незнам дали въпросът ми е по темата .... но искам да ми кажете програма освен WORD с която да мога да изписвам математически символи ... ( корени , вектори и т.н. ) за дипломна работа .. много Ви благодаря предварително !!

MathType
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Grands
Редовен


Регистриран на: 31 Mar 2007
Мнения: 240

Репутация: 28.2Репутация: 28.2Репутация: 28.2
гласове: 5

МнениеПуснато на: Mon Apr 02, 2007 10:32 am    Заглавие:

Здравейте. Можете ли да ми препоръчате програма, с която да правя чертежи, подобни на тези в учебниците и сборниците. Разгледах Euclidean Reality и GeoNEXT, но там точките са с големината на малки копчета и е доста ошарено всичко. Искам чертежите ми да изглеждат като в учебниците - нормални точки, нормални прави и отсечки. Благодаря предварително. Аз не съм учител, ученик съм в 10 клас.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hr.Stoyanov
Начинаещ


Регистриран на: 23 Oct 2006
Мнения: 7

Репутация: 11.9

МнениеПуснато на: Thu Jun 07, 2007 2:23 pm    Заглавие:

В учебниците правят чертежите на Corel Draw, ако ползваш Word и MathType....можеш да вкараш в него чертежи от Microsoft Visio. Отлично се принтират, просто не са за професионална работа, но изглеждат като в учебниците.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
imho
Начинаещ


Регистриран на: 13 Mar 2007
Мнения: 11

Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9Репутация: 9

МнениеПуснато на: Tue Jul 17, 2007 3:47 pm    Заглавие:

Здравейте и благодаря за всички линкове и обяснения. Ще седна довечера да прочета внимателно всичко. Това, което не ми харесва в GSP е, че не мога (поне аз не мога) на самия ъгъл да изкарам дъгичка и градусна мярка. Друг проблем са ми правите ъгли (дъгичка с точка). Всички тея неща ги правя неестествено с геометрични построения. Веселко ми е и как се прави стрелка на края на лъч или вектор - транслации, чудеса. Елипса директно май не можех да чертая (с нещо друго я правех). Другото дето забелязах, че доста от софтуерите имат експорт към Java, а тука може би не съм стигнал до това, ама не съм видял да има. Надърпах си разни подобни програмки и нямам време да ги разцъкам. Cinderella, C.a.R., GeoGebra. Най-веселото е, че не съм математик (въпреки че съм завършил МГ) и не ми трябват пряко в работата. Показвах на едни колежки, кефят се, ама сами нищо не са направили досега.

Честно казано, в момента съм се зарибил на тема C.a.R.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Форум за учители по математика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.