Регистрирайте сеРегистрирайте се

Нещо от ежедневието - въпрос за лостове

Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
MitkoS
Начинаещ

гласове: 1

МнениеПуснато на: Fri Jul 25, 2008 3:55 pm    Заглавие: Нещо от ежедневието - въпрос за лостове

Здравейте,
Наложи ми се да решавам една такава задача с практическо приложение, но се оказва, че не знам как.
Става въпрос за налягането, което основата упражнява върху пода, така както е на картинката в случаите A и B. Доколкото разбирам, за случая A трябва да се раздели теглото на тялото върху площта на основата и се получава
налягане = 20кг/1кв.см
За случая B нямам представа, дали не се получава някакъв лост, при който налягането да се повиши.

Напръв поглед е странно, че при едно и също тегло и една и съща основа може да има промяна в налягането между A и B.
Но пък от друга страна, ако качим горе шарнирите и променим леко картинката (виж по-долу), вече имаме истински лост и налягането би трябвало да се увеличи. Доколкото разбирам, налягането се повишава(умножава) с коефициент k=(L+L2)/L2.

Та въпроса ми е:
Така както е на първата картинка, налягането което основата упражнява върху пода при случая B по-голямо ли е от случая A ?

---------
Пропуснал съм да уточня, че основата е фиксирана за пода и не се мести спрямо пода.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
voknid
Редовен

Местожителство: гр. Пловдив
гласове: 6

МнениеПуснато на: Thu Dec 25, 2008 12:13 am    Заглавие: Без формули

При вариант A тежестта оказва сила на натиск само в точката - център на основата.
При вариант B тежестта оказва увеличена сила на натиск в този край на основата, която е откъм нея. В противоположния край на основата се получава сила на опън (с обратен знак на първата). Сбора от 2-те (увеличение и намаление) = 0, но те се балансират само в опорната точка - центъра на основата.
Мисля че разбираш - когато се мери сила на натиск в някоя точка това наистина трябва да е точка а не съвкупност от всички опорни точки.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове