Регистрирайте сеРегистрирайте се

Няколко задачи от кинематика и динамика


 
   Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
divine
Начинаещ


Регистриран на: 25 Nov 2006
Мнения: 30
Местожителство: Vylchi Dol
Репутация: 25.4Репутация: 25.4Репутация: 25.4

МнениеПуснато на: Mon Jun 23, 2008 9:18 am    Заглавие: Няколко задачи от кинематика и динамика

Тъй като не съм убедена, че разсъждавам правилно, моля да погледнете решенията на тези задачки.

Зад1. Колело се върти с постоянно ъглово ускорение α = 3,5 rad/m^{2} . Ако в момента t=0 ъгловата скорост β = 2 rad/s, на какъв ъгъл се е завъртяло колелото за 2s?
Решение: Законът за преместването при въртеливо движение
ф = ф 0 + β*t + \frac{1}{2} * α*t2
И следователно от условието получаваме, че β0=2, а α=3,5 , а t=2
ф = β0*t + \frac{1}{2}* α*t2 = 2.2 + \frac{1}{2}* 3,5 * 4 = 11 rad

Зад2. Ракета за фойерверки с маса 200гр е изстреляна от земята и достига височина 30м със скорост v=6 m/s. Пренебрегвайки триенето на въздуха и промяната на масата на ракетата, намерете работата на реактивната сила.
Решение или поне опит за такова: Работата е равна на изменението на потенциалната енергия с обратен знак.
А=-▲U= - (U2 - U1) = - (mgh2 - mgh1). Но тъй като посоката на силата на тежестта е със знак -, се получава само А=mg(h2 - h1)
Но тук не отчитам скоростта и това ме обърква. На това уравнение решението се получава и доста голямо число -> 58800
Не знам...

Зад3. Два диска имат инерчни моменти съответно J1=0,16kg.m2 и J2=0,09kg.m2. Първият е неподвижен, а вторият се върти с постоянна ъглова скорост β2=300rad/s. В даден момент те влизат в контакт и започват да се въртят съвместно. Каква е общата ъглова скорост на двата диска.
За инерционен момент на еднороден цилиндър или диск имаме изведена формула
J=\frac{m*R2}{2} .. Опитах и по тази формула и от момента на силата, кинетична енергия на тяло, което се върти около ос. Но самият принцип не ми става ясен. Да речеме, отношението на инерчните моменти да се отнасят един към друг, така както се отнасят и скоростите. От там да изведа общата... Но това ми се струва нереално?


Благодаря за отделеното внимание!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Relinquishmentor
Фен на форума


Регистриран на: 06 Oct 2006
Мнения: 665

Репутация: 86.4Репутация: 86.4
гласове: 30

МнениеПуснато на: Mon Jun 23, 2008 1:26 pm    Заглавие:

В зад.1 разсъждаваш правилно.
В зад.2 си задай въпроса - каква височина на полета ще стигне отвесно хвърлено тяло, ако е известна началната скорост ?
В зад.3 използвай ЗЗМИ и адитивността на инерционния момент.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
divine
Начинаещ


Регистриран на: 25 Nov 2006
Мнения: 30
Местожителство: Vylchi Dol
Репутация: 25.4Репутация: 25.4Репутация: 25.4

МнениеПуснато на: Tue Jun 24, 2008 12:01 pm    Заглавие:

За ракетите:
h= 2* v02 / 2
От там намирам v0 = 12m/s
За работата се получава
А = ▲Е = (m*v2) / 2 - (m*v02)/2 + m*g*h = (200*10-3*36) / 2 - (200*10-3*144) / 2 + 200*10-3*30*9,8 = 3,6 - 14,4 + 58,8 = 48 J


За дисковете: p1 + p2 = p = const
p1 / (J1 + J2) = β
β=108 rad/s

Как са така?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.