Регистрирайте сеРегистрирайте се

Задачи от Стереометрия

Форум за математика Форуми -> Математика за 11-12 клас, Кандидат-студенти
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Zlatinster
Напреднал

Местожителство: Варна
гласове: 3

МнениеПуснато на: Wed Feb 27, 2008 7:07 pm    Заглавие: Задачи от Стереометрия

Някой ще може ли да ми реши следните задачи почнахме стереометрия и ми е доста трудно в началото Smile

1)Дадени са две успоредни равнини α и β и две кръстосани прави a и b.Нека а∩α=М,а∩β=N,b∩α=P и b∩β=Q.Какво е взаимното положение на правите MP и NQ?
2)Дадени са две успоредни равнини α и β и две пресичащи се прави а и b.Нека а∩b=M,
a∩α=A,a∩β=A1,b∩α=B и b∩β=B1.Намерете AA1,
ако МА=20см и МВ:МВ1=5:3.
3)През точка,нележаща на две кръстосани прави,постройте равнина,успоредна на двете прави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
g_kulekov
Напреднал

Местожителство: Лас Вегас
Репутация: 45.5Репутация: 45.5Репутация: 45.5Репутация: 45.5Репутация: 45.5
гласове: 18

МнениеПуснато на: Wed Feb 27, 2008 8:25 pm    Заглавие: Re: Задачи от Стереометрия

Направи си чертежи, без тях ще ти е трудно
Зад.1. Правите са кръстосани. Лежат в успоредни равнини но не са успоредни. Доказва се с допускане на противното: Ако MP и NQ са успоредни, те определят една равнина, в която лежат и четирите точки МPQN. Но тогава MN и PQ се пресичат, т.е. и а и b се пресичат
Зад.2. Образуват се подобни триъгълници МAB и MA1B1. От чертежа лесно ще съобразиш как да използваш пропорциите.
Зад.3. През точката прекарай прави, успоредни на дадените. Те се пресичат и не сe сливат, следователно определят равнина. Всяка от кръстосаните прави е успоредна на тази равнина.
Върнете се в началото
Zlatinster
Напреднал

Местожителство: Варна
гласове: 3

МнениеПуснато на: Mon Mar 03, 2008 7:05 pm    Заглавие:

Само 3тата задача не можах да направя чертежа
Върнете се в началото
aquamarin91
Начинаещ

МнениеПуснато на: Tue Oct 20, 2009 7:55 pm    Заглавие: задачи по стереометрия

Имам нужда от помощ ! Smile МНОГО ЩЕ СЪМ БЛАГОДАРНА АКО НЯКОЙ МИ РЕШИ СЛЕДНИТЕ ЗАДАЧИ:
1. За триъгълната пирамида ABCD е дадено, че ъгъл ADB = ъгъл BDC = 90 градуса, ъгъл ADC = 45 градуса. равнината пресича ръбовете DA, DB, DC съответно в точките M, N, P. Възможно ли е триъгълникът MNP да е равностранен?
2. В пространството са взети точките A, B, C, D и Е така, че средите на отсечките AB, BC, CD, DE, EA лежат в равнината алфа. Докажете, че и точките А, B, C, D и Е лежат в равнината алфа.
3. Всяка от успоредните прави а, b, c пресича равнините алфа и бета съотвтно в точките A1, A2, B1, B2 i C1,C2. Известно е, че А1А2 = B1B2= C1C2. Може ли да се твърди , че алфа е успоредна на бета?
4.Правите a и b не са успоредни и всяка от равнините алфа и бета е успоредна на правите a и b. Докажете,че алфа е успоредна на бета.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Математика за 11-12 клас, Кандидат-студенти Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.