Регистрирайте сеРегистрирайте се

Ще се преписва ли на матурите?


 
   Форум за математика Форуми -> Форум за учители по математика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
administrator
Site Admin


Регистриран на: 12 Oct 2005
Мнения: 284
Местожителство: София(Варна)
Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6
гласове: 14

МнениеПуснато на: Tue Apr 01, 2008 9:18 pm    Заглавие: Ще се преписва ли на матурите?

Бих искал да ви споделя част от писмото на г-н Шумаров към мен:

Цитат:
Аз съм разговарял с много колеги учители от Петрич, с директори, а също и с дванайсетокласници по въпроса не ги ли притесняват матурите. Изненадващо е всеобщото спокойствие - толкова непоклатимо, колкото и нелогично. Причината я знаем и двамата: всички се надяват да препишат, тъй като квесторите при провеждането на самия изпит ще бъдат учители от същото училище. Отвратителното в случая е, че допускането на преписване е в интерес едновременно на учениците, учителите и на цялото просветно министерство. На всичкото отгоре при тестови задачи с предложен отговор (а такива са 25 от общо 28 задачи) отговорите могат да се изпратят само с един единствен SMS. Стига квесторите да "забравят" да изземат мобилните телефони на абитуриентите, а те пък от своя страна да не забравят да изключат звуковия сигнал.
Нали се досещаш какво ще се получи на практика: някой ще изнесе условията на теста извън училището, където учителите спокойно, за два-три часа ще решат теста, след което отговорите ще се върнат в изпитната зала чрез SMS-и или направо с листове в тоалетната.
Това разбира се може да е забавно за всеки друг, но не и за мен. Защото аз много, ама много се надявах матурите да респектират най-после разхайтените до крайност младежи. Но не би!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
ObsCure
Фен на форума


Регистриран на: 02 Jul 2007
Мнения: 990
Местожителство: Казанлък/Пловдив
Репутация: 104.4
гласове: 28

МнениеПуснато на: Tue Apr 01, 2008 9:40 pm    Заглавие:

Уви,така е.За пореден път мнозинството от ученици разчита/ще разчита на неправомерни начини за справяне със зрелостните изпити.И макар около състоятелността на матурите да е изградена известна яснота,въпросът за обективността им е доста спорен.Фактът,че МОН не предприема нищо за затягане на мерките около провеждането на изпитите,е повече от показателен.Явно г-н Вълчев е наясно със сегашният интелектуален статус на учениците,и затваряйки си очите,той смята,че им прави услуга.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SwollenMembers
Начинаещ


Регистриран на: 31 Mar 2008
Мнения: 70
Местожителство: София
Репутация: 5.6Репутация: 5.6Репутация: 5.6Репутация: 5.6Репутация: 5.6

МнениеПуснато на: Tue Apr 01, 2008 10:45 pm    Заглавие:

Така да ! Без да се обижда никой - но това е валидно за провинцията ! В големите градове няма да стане точно така ,нали се сещате Smile Защото в крайна сметка,ако всички препишем и имаме високи оценки,всички са доволни. Обаче в големите градове няма да стане тази система,защото са много училища,много квестори,много проверки и най-вече - много ученици ,т.е. ние няма да можем да препишем , а от Петрич ще пристигнат с 6-ците и ще ни изместят не със знания , ами с това че са преписали ... това честно ли е ? ами явно да - защото същото се прави и на изпитите от 7 клас от много време насам. Най-големия парадокс от цялата тази история е,че някой от село , който не знае какво значи стереометрия (тъй като на матурите няма да има стереометрия) ще може да влезне архитектура в София с 6-цата от матурата си,която 6-ца е от преписване даже. И какво ще стане - архитект,ма не знае кво е тва чудо стереометрия ! Ето за това досега нямаше матури и не трябва и да има !

P.S. сега пък видях ,че това е форум за учители , но нямаше как да не си изкажа мнението Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
xyz
Напреднал


Регистриран на: 20 May 2007
Мнения: 319

Репутация: 41.2Репутация: 41.2Репутация: 41.2Репутация: 41.2
гласове: 12

МнениеПуснато на: Wed Apr 02, 2008 6:19 am    Заглавие:

Аз пък считам, че щом матирути са с тестове, то нека да се преписва. Тестовете не са истинско средство за оценяване на знанията, а вариация на играта стани богат. Математиката не е да назубриш 2-3 дефиниции, а трябва да си включиш мозъка - не само на режим "четене от паметта".
А по литература и там ли ще се изпитва с тест???
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ганка симеонова
SUPER VIP


Регистриран на: 10 Jan 2008
Мнения: 5985
Местожителство: софия
Репутация: 618.5Репутация: 618.5Репутация: 618.5
гласове: 298

МнениеПуснато на: Wed Apr 02, 2008 8:27 am    Заглавие:

другият парадокс. какво стана през лятото с изпита на 7-класниците?
критериите за оценяване се направиха не преди изпита- а след него. видяха плачевните резултати и от 100 точки максимум, пуснаха 16 точки за 3
ама сега аз бера ядове, защото предавам на 8 клас. влезли уж с изпит, а не могат да разкрият едни скоби....
но в крайна сметка основната вина не е в децата...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SwollenMembers
Начинаещ


Регистриран на: 31 Mar 2008
Мнения: 70
Местожителство: София
Репутация: 5.6Репутация: 5.6Репутация: 5.6Репутация: 5.6Репутация: 5.6

МнениеПуснато на: Wed Apr 02, 2008 10:23 am    Заглавие:

ганка симеонова написа:
другият парадокс. какво стана през лятото с изпита на 7-класниците?
критериите за оценяване се направиха не преди изпита- а след него. видяха плачевните резултати и от 100 точки максимум, пуснаха 16 точки за 3
ама сега аз бера ядове, защото предавам на 8 клас. влезли уж с изпит, а не могат да разкрият едни скоби....
но в крайна сметка основната вина не е в децата...


Доколкото разбрах матурите ще се оценяват както въпросните изпити след 7 клас. Т.е. първо ще се види общото ниво , след това ще се правят критериите за оценяване
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gvateva
Редовен


Регистриран на: 02 Apr 2008
Мнения: 140
Местожителство: Бургас
Репутация: 20.5Репутация: 20.5
гласове: 12

МнениеПуснато на: Wed Apr 02, 2008 4:35 pm    Заглавие:

Всеобщо е спокойствието на зрелостниците - непоклатимо, но логично. Те знаят, че ще могат да препишат, дори да ги разпръснат по училищата из целия град, пак ще се намерят с някой познат в една зала. После щели да се проверяват писмените работи в три града в България. Ако ще и в чужбина да се проверяват, все тая, нали те вече са преписали.
Аз като преподавател в 12 клас не мога да съм проверител, не знам къде тук е конфликтът на интереси ....

А и дайте да си кажем право, какви математически умения показва един тест по математика? Добре, че все пак има три задачи в трета част на матурата, които трябва да отсеят добрите, за които ме е жал. Ще ги използват за пищови......
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ганка симеонова
SUPER VIP


Регистриран на: 10 Jan 2008
Мнения: 5985
Местожителство: софия
Репутация: 618.5Репутация: 618.5Репутация: 618.5
гласове: 298

МнениеПуснато на: Wed Apr 02, 2008 5:54 pm    Заглавие:

аз подадох документите си за проверител.. просто ще ми е интересно да разбера, на какво ще пиша 3...после сигурно много ще се ядосвам, но... Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Infernum
Фен на форума


Регистриран на: 23 Mar 2006
Мнения: 740

Репутация: 86.6Репутация: 86.6
гласове: 20

МнениеПуснато на: Wed Apr 02, 2008 7:19 pm    Заглавие:

По мое време също се вдигаше много шум с тия матури. Ту щяло да има, ту не. Тъпаци. Smile Накрая нямаше, слава богу. Cool Само че тогава всеки се сдухваше от матурите и се говореше, че е налице ненормален смут и паника. Тогава страхът от матурите беше също така нелогичен, както сега спокойствието. Rolling Eyes Аман от препирни. Все недоволни. Един път, щото се викало против матурите, друг път - щото не се викало Rolling Eyes То е ясно, че системата е супер зле!!!
Ако сега се говори за това как Сульо и Пульо ще дойдат от село Горно Нанадолнище с шестички от матурата, щото са преписали с помощта на даскалите, с които са пили ракия, и които сега ги изпращат по живо - по здраво, защото са добри и амбициозни деца, които нямат място на село, след като са поели по пътя към софията, то до скоро ставаше дума за това как същите Сульо и Пульо, от село Горно Нанадолнище, идват със шестичките в дипломите. Laughing
Мен ме прецакаха не с матури, ами с дипломи. Сега другите ще ги прецакват с матури.
Idea Изводът: Приемането във ВУЗ трябва да става само с оценката от съответния кандидатстудентски изпит, като право на явяване да имат само онези, които са завършили средно образование.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Infernum
Фен на форума


Регистриран на: 23 Mar 2006
Мнения: 740

Репутация: 86.6Репутация: 86.6
гласове: 20

МнениеПуснато на: Wed Apr 02, 2008 9:11 pm    Заглавие:

По въпроса с тестовете не съм съгласен. Пак ще натреса моята теория, че може да се направи такъв тест по математика, че човек, който не знае и не мисли, не може да го изкара. Вие си мислите, че е много лесно да се направи тест и на всичкото отгоре, че не можело да се проверят уменията на изпитвания. Не е съвсем така. Да се композира един качествен тест по математика (не от типа "Стани Богат"), който да изцеди знанията по целия материал е много по-трудно, отколкото да се скалъпи една тема от 3-4 задачи, с перифразирани и пренагласени условия от стари руски сборници. Wink
А това, че сега тестовете са направени лесни за изкарване е съвсем друга тема. Smile То и класическите теми могат да се направят елементарни, като се вземат задачи от някой учебник например. Cool
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ганка симеонова
SUPER VIP


Регистриран на: 10 Jan 2008
Мнения: 5985
Местожителство: софия
Репутация: 618.5Репутация: 618.5Репутация: 618.5
гласове: 298

МнениеПуснато на: Wed Apr 02, 2008 11:03 pm    Заглавие:

добре де, да разгледаме френската система например ( че тя е утвърдена от години наред).. човек държи матура, предполагаме, че я издържа- а тя не е съвсем безобидна.. влиза в университета, но е един от малкото, които продължават във 2 курс..и така е не само тази система..само че, Бг не Фр Sad
по мое време, не взема ли два изпита след края на последната поправка- аут.. сега се влачат до 4 курс
ще разкажа един истински случай. може да звучи като виц
преди 20 години, един професор от мед. академия по очни болести, къса до последно студент- до 5 курс. в края на 5 курс му пише 3, но го кара да се закълне, че никога няма да докосне човешко око.....
ако попаднем на такъв специалист?!...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Форум за учители по математика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.