Регистрирайте сеРегистрирайте се

Фракталите и тяхното "настройване"

Форум за математика Форуми -> Kомпютърни изчисления
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
xyz
Напреднал

гласове: 12

МнениеПуснато на: Sun Dec 09, 2007 3:42 pm    Заглавие: Фракталите и тяхното "настройване"

В този сайт http://xaoc.co.nr/ се говори за фракталите. Става дума, че множество обекти от природата са на практика фрактали. Въпросът ми е, обаче, как могат да се генерират тези фрактали? В сайта е дадено например, как се прави снежинка. Добре, но ако например на човек му трябва облак, или пък планина? Не видях по-общ алгоритъм, как да бъде съставен фрактал, генериращ конкретен реален обект...
Знаете ли нещо подобно, или имате ли представа къде може такова нещо да се научи?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Irrefutable
Напреднал

Местожителство: София
гласове: 5

МнениеПуснато на: Wed Dec 12, 2007 11:14 pm    Заглавие:

Алгоритъм за създаване на фрактал няма. То фрактал е тип алгоритъм. Ако имаше алгоритми за създаване на алгоритми всички програмисти щяха да са безработни Wink
Ако ти трябва да си направиш облак, ще трябва бая време да хвърлиш за да разбереш горе долу каква е структурата на облака и след това да си направиш твой математически модел на него.
Всеки фрактал може да се опише по различни начини. От тази гледна точка за една снежинка е просто , защото лесно се прави наблюдение и се виждат някакви зависимости.
За планина е абсурдно на дефинираш фрактал. На земята едва ли има 2 еднакви планини.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
xyz
Напреднал

МнениеПуснато на: Thu Dec 13, 2007 3:10 pm    Заглавие:

Цитат:
Алгоритъм за създаване на фрактал няма.

Точно това е и проблемът! Няма фиксиран алгоритъм, но пък отделните алгоритми могат да бъдат настройвани. В споменатия сайт не са описани всевъзможни алгоритми, а само някои. Вероятно има сайтове в които това е направено, но очевидно търсенето ми е без успех.

Цитат:
да си направиш твой математически модел

Трудно ще ми е по обикновено наблюдение да си направя математически модел - то не е ясно как "да се захапи" такъв вид задача.

Цитат:
За планина е абсурдно на дефинираш фрактал.

А точно за планина бях виждал фрактален алгоритъм за това преди време. Планина, обаче, не ми трябва... Това, че две планини не са еднакви не е важно - то няма и две еднакви снежинки. При фракталите може да се "вкарва шум" за да се получават различни обекти - поне с такова впечатление останах от споменатия сайт (всъщност алгоритмите в него не съм ги разглеждал подробно, защото са далеч от това, което ми трябва).
Върнете се в началото
krassi_holmz
Редовен

Местожителство: Ню Йорк, BG
гласове: 18

МнениеПуснато на: Fri Dec 14, 2007 2:35 pm    Заглавие:

Едно място където има купища примери, препратки и код (на Mathematica) за различни видове фрактали и фрактални трансформации, е
http://www.bugman123.com/Fractals/Fractals.html
Върнете се в началото
xyz
Напреднал

МнениеПуснато на: Sat Dec 15, 2007 4:30 pm    Заглавие:

Благодаря за сайта - много хубаво е, че ги има и сорсовете. На мен, обаче, по-скоро ми трябва нещо, ориентирано към реални обекти. Така например земни повърхности, като тези:
http://www.fractal-landscapes.co.uk/images.html
стига да имат и формули. В този сайт има и описано накратко и математическата страна на върпроса, така че ще погледна.
А сега да задам малко по-друг въпрос. Знаете бг форум, където да се срещат хора, разбиращи и замимаващи се с фрактали?
Върнете се в началото
dgs
Редовен

гласове: 13

МнениеПуснато на: Tue Oct 21, 2008 11:57 pm    Заглавие: Re: Фракталите и тяхното "настройване"

xyz написа:
... Въпросът ми е, обаче, как могат да се генерират тези фрактали? ...

Не разбирам от материята, но доколкото знам, едно добро начало е да потърсиш информация за L-системи и правилата там.

http://en.wikipedia.org/wiki/L-system
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Kомпютърни изчисления Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
You cannot attach files in this forum
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.