Регистрирайте сеРегистрирайте се

Моля помогнете ми с решение на тази задача,спешно ми трябва

Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
smarfietka
Начинаещ

МнениеПуснато на: Thu Nov 29, 2007 11:07 am    Заглавие: Моля помогнете ми с решение на тази задача,спешно ми трябва

Две еднакви колички се движат една след друга по инерция (без триене) с една и съща скорост V0. На задната количка се намира Индиана ДжоунсSmile, който има маса m. В някакъв момент Индиана Джоунс скача в предната количка със скорост i, относно своята количка. Като имате в предвид, че масата на всяка количка е M, намерете скоростта с която ще се движат двете колички след скока.
Задачката ми трябва за утре сутринта, предварително ви благодаря за съдействието. Моля , ако някой знае как да се реши да помогне.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Relinquishmentor
Фен на форума

гласове: 30

МнениеПуснато на: Thu Nov 29, 2007 8:09 pm    Заглавие: Re: Моля помогнете ми с решение на тази задача,спешно ми тря

smarfietka написа:
със скорост i, относно своята количка

Eй го нещото, което обърква цялата работа. Въобще не е уточнено дали тази скорост е спрямо първоначалната скорост v на количката или спрямо тази, която се получава след скока. Съвсем логично е да е второто, но нямам вяра на авторите на задачи. И все пак, да приемем, че е тя и ще разглеждаме движението на количките спрямо инерциална система, свързана със земната повърхност. u ще ни е крайната скорост на първата количка, а w - на втората. Ще разгледаме първо какво се случва в първата количка:

[tex](M+m)\vec{v} = M\vec{u} + m(\vec{i} + \vec{u}) \Rightarrow \vec{u} = \frac{(M+m)\vec{v} - m\vec{i}}{M+m}[/tex]

На нас, от инерциалната система на повърхността ни се струва, че Индиана Джоунс е скочил със скорост [tex]\vec{i} + \vec{u}[/tex] върху втората количка и следователно ще имаме:

[tex]m(\vec{i} + \vec{u}) + M\vec{v} = (M+m)\vec{w} \Rightarrow \vec{w} = \frac{m\vec{i} + m\frac{(M+m)\vec{v} - m\vec{i}}{M+m} + M\vec{v}}{M+m}[/tex]

Обаче, пак казвам - всичко зависи от това спрямо коя скорост скоростта [tex]\vec{i}[/tex] e казано , че се отнася.

И, между другото - случайно да сме колеги Very Happy ?
Върнете се в началото
Relinquishmentor
Фен на форума

гласове: 30

МнениеПуснато на: Thu Nov 29, 2007 8:28 pm    Заглавие:

Видях задачата в сборника на Дечева и Цакин и установих, че базисното ми предположение наистина съвпада с това на авторите Smile . Последния отговор освен това може да се преобразува до доста по-елегантен вид, но оставям да си поиграете самостоятелно с това Smile
Върнете се в началото
smarfietka
Начинаещ

МнениеПуснато на: Thu Nov 29, 2007 10:36 pm    Заглавие: Ами незнам, може и да сме колеги:)

Благодаря ти много за решението,почти се бях отказала да вярвам,че ще се реши тази задачаSmileусловието ми се стори непълно и неточно и ме затрудниSmile
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове