Регистрирайте сеРегистрирайте се

ЗМС и ПМТ

Форум за математика Форуми -> Съобщения/Вашите мнения и препоръки
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
v1rusman
Напреднал

гласове: 10

МнениеПуснато на: Sat Nov 10, 2007 8:44 am    Заглавие: ЗМС и ПМТ

Интересуват ме няколко въпроса,свързани с ЗМС(Зимни математически състезания) и ПМТ(Пролетен математически турнир):

1.Може ли всеки да участва индивидуално,т.е ако по една или друга причина не се класираш за отбора от училище или просто си от езикова гимназия,но искаш да участваш?

2.(Вече за решенията на задачите)Ако при решаването на задачите използваш теореми,които не се изучават в учлище(или се изучават в по-горен клас от този,в който се състезаваш),можеш ли да ги използваш без да ги доказваш ? За неравенствата как стоят нещата ?

3.Ако си 12 клас и си първи на ЗМС и първи на ПМТ,влизаш ли без изпит,където си искаш?
(естествено,където се кандидатства с математика)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
soldier_vl
VIP

Местожителство: София
гласове: 22

МнениеПуснато на: Sat Nov 10, 2007 3:38 pm    Заглавие:

Ако си от езикова гимназия може да участваш само че не знам как стоят нещата със записването и надали до сега е имало участници от езикова гимназия тъй като то е мн трудно. Еквивалента на този тип състезания за участници от езикови гимназии е състезанието в Ловеч, което през пролетната ваканция. Можеш да използваш всякакви теореми стига да ги има и да ги знаеш. Даже може теореми от висшата математика. Вече за приемането в някой ВУЗ нещата стоят по следния начин. Даден университет решава че ще признае 6ца за изпита по математика на първите 10 примерно, но тези ВУЗове не са от най-елитните. На мен ми бяха признали 6ца за техническия в Габрово или Свищов не помня аз даже не си я заверих.
Върнете се в началото
v1rusman
Напреднал

МнениеПуснато на: Sat Nov 10, 2007 4:40 pm    Заглавие:

И за неравенствата ли е така ?
Върнете се в началото
soldier_vl
VIP

МнениеПуснато на: Sat Nov 10, 2007 5:33 pm    Заглавие:

Какво имаш предвид и за неравенствата?? Решаваш ги както можеш стига да е вярно Wink
Върнете се в началото
Pinetop Smith
Фен на форума

Местожителство: Хасково
гласове: 87

МнениеПуснато на: Sat Nov 10, 2007 7:11 pm    Заглавие:

Хм, за добре известни неравенства от типа на [tex]a^2 + b^2 + c^2 \ge ab + bc + ca[/tex] ли имаш предвид? Мисля, че може, но най-добре си го докажи - може и някоя точица да дадат.

А на ПМТ май могат да участват всички. За ЗМС - не знам.
Върнете се в началото
v1rusman
Напреднал

МнениеПуснато на: Sat Nov 10, 2007 9:15 pm    Заглавие:

Съмнявам се теореми,които не се учат в учлище,както и неравенства(от типа на Коши-Шварц или "хубавото неравенство"),да се използват,без да се доказват,като за доказателството няма да ти дадат точки,но ще си решеш задачата...Проблемът е ако използваш някаква теорема или неравенство,които не могат да се докажат с материала,който не знаеш(все пак всичко се учи с времето си).Тогава какво става ?
Върнете се в началото
Who_cares123456
Редовен

гласове: 20

МнениеПуснато на: Sat Nov 10, 2007 9:23 pm    Заглавие:

може да се използват теоремите без доказателства Rolling Eyes
аз , на пример , ако реша да използвам неравенството на мюрхед , много ми е интересно кой ще ме накара да му пиша 1-2 листа доказателство , пък то е доста полезно Wink няма логика просто :p
Върнете се в началото
soldier_vl
VIP

МнениеПуснато на: Sat Nov 10, 2007 10:38 pm    Заглавие:

Ми на едно състезание ми се падна едно неравенство с 3 положителни неизвестни, което се решаваше по 3 начина един традиционен с много разлагане, един където се разглежда като квадратно относно едната променлива и чрез Коши. Аз го реших с Коши и си получих максималния брой точки. Тогава бях 3ти и разгледах работите на първите 2ма и те така го бяха решили.
Върнете се в началото
YoanMath
Начинаещ

Репутация: 7.3Репутация: 7.3Репутация: 7.3Репутация: 7.3Репутация: 7.3Репутация: 7.3Репутация: 7.3
гласове: 2

МнениеПуснато на: Sun Nov 11, 2007 1:14 am    Заглавие:

Това, което аз мога да ти кажа е, че лично Стоян Атанасов (тои често дава задачи по тези състезания) ми е казал ,че трябва да доказваш по-непопулярните теореми от геометрията, които ползваш(например на Гаус, на Нютон, на Паскал и т.н.). Но това е само за геометрията и само за неизвестните теореми. Разбира се, ако не ти стига времето е по-добре да оставиш тези доказателства за накрая.А иначе, не мисля че ще забранят на някой да участва когато има желание и успее да се запише в срок.Все пак съм виждал и участници от чужбина.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Съобщения/Вашите мнения и препоръки Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.