Регистрирайте сеРегистрирайте се

Моля .. помогнете за тази задача ...


 
   Форум за математика Форуми -> Стереометрия
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mr.electro
Начинаещ


Регистриран на: 27 Jun 2007
Мнения: 5


МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 1:49 pm    Заглавие: Моля .. помогнете за тази задача ...

Значи даден ми е правилен тетраедър с ръб 1 мерна единица... Трябва да намеря обема му , като формулата е : V=1/6 . l . b . h .cosθ ... Кажете ми как да го реша ...
Значи аз започнах да търся l и b и ги намерих , след това и h търся в равнобедрен триъгълник , тя се пада медиана,височина и т.н ... Обаче не се сетих на колко е равна ...
Дайте си идеите ,че от тази задача ми зависи срочната и годишна оценка по Математика Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
ross
Начинаещ


Регистриран на: 27 Jun 2007
Мнения: 1


МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 4:52 pm    Заглавие: Re: Моля .. помогнете за тази задача ...

mr.electro написа:
Значи даден ми е правилен тетраедър с ръб 1 мерна единица... Трябва да намеря обема му , като формулата е : V=1/6 . l . b . h .cosθ ... Кажете ми как да го реша ...
Значи аз започнах да търся l и b и ги намерих , след това и h търся в равнобедрен триъгълник , тя се пада медиана,височина и т.н ... Обаче не се сетих на колко е равна ...
Дайте си идеите ,че от тази задача ми зависи срочната и годишна оценка по Математика Rolling Eyes


Струва ми се,че не ти е ясно какво е тетраедър.Това е частен случай на правилна триъгълна пирамида, при която всички страни са равностранни триъгълници и всичките ръбове са равни.В твоя случай 1 мерна единица или [х].От формулата за обем на пирамида V=1/3*S*H.За лицето на основата прилагам следната формула:
S=1/2*AB*AC*cos[<BAC] от ▲ABC -равностранен всички ъгли са по 60° или <α=<β=<γ=60°.От тук cos θ=cos 60°=1/2, AB=AC=x следователно лицето на основата на пирамидата е S=1/2*x*x*1/2=(x^2)/4.За да намерим височината Н спускаме от върха D перпендикуляр към основата АBC в точка О,която точка е ортоцентър за ▲ABC, т.к. е равностранен АА1=ВВ1=СС1 които са ъглополовящи,медиани и височини в триъгълника и точка О ги разделя в съотношение 2:1 или АО:ОА1=ВО:ОВ1=СО:ОС1=2:1.Щом АА1 е ъглополовяща то разделя ъгъл САВ на <САО=<ОАВ=30°.В ▲ОАС1 правоъгълен ( от СС1 височина и перпердикулярна на АВ) намираме АО или АС1/АО=cos <OAC1=cos 30°, cos 30°=2/√3 a AO=AC1/cos 30°=2*AC1/√3 , AC1=x/2 ( от СС1 е и медиана) или за АО получаваме АО=(2*х)/2*√3=х/√3=(х*√3)/3.Разглейдаме ▲АОD който също е правоъгълен от Питагорова теорема AD^2=OD^2+AO^2 намираме OD^2=х^2-(3*x^2)/9=6*х^2/9=2*х^2/3 или OD=√2*х/√3. Заместваме във формулата за обем и получаваме V=1/3*(x^2/4)*(x*√2/√3)=(x^3*√2)/12*√3=(x^3*√6)/36.
[/tex]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mr.electro
Начинаещ


Регистриран на: 27 Jun 2007
Мнения: 5


МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 6:56 pm    Заглавие: Re: Моля .. помогнете за тази задача ...

ross написа:
Струва ми се,че не ти е ясно какво е тетраедър.

Ами какво да кажа ... прав си .. таз година доста отсъствах от училище и особено по математика доста неща не са ми ясни ... Аз и затова потърсих помощ тук Rolling Eyes
Мерси много ,че свърши моята работа Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Fed
VIP


Регистриран на: 24 May 2007
Мнения: 1136
Местожителство: София (Русе)
Репутация: 113.3
гласове: 33

МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 7:00 pm    Заглавие: Re: Моля .. помогнете за тази задача ...

ross написа:
Това е частен случай на правилна триъгълна пирамида, при която всички СТРАНИ са равностранни триъгълници и всичките ръбове са равни.

Ако бяха всички СТЕНИ равностранни триъгълници вече щеше да е тетраедър! Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mr.electro
Начинаещ


Регистриран на: 27 Jun 2007
Мнения: 5


МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 7:15 pm    Заглавие:

Ам значи , братле , виж кво става ... ще напиша цялата задача , че май нещо не ти се получава ...
стр 206 / зад 16 . Обемът на правилен тетраедър с ръб 1 е:
а)√6 / 12 ; б)√2 / 12 ; в)√6 / 4 ; г)1 / 4 ;
Това е цялата задача ... от учебника за 11 клас , профилирана подготовка Wink
( В отговорите пише ,че верният е б )
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
uktc
VIP


Регистриран на: 24 Jul 2006
Мнения: 1062

Репутация: 99.8Репутация: 99.8
гласове: 15

МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 7:23 pm    Заглавие: Re: Моля .. помогнете за тази задача ...

Fed написа:
ross написа:
Това е частен случай на правилна триъгълна пирамида, при която всички СТРАНИ са равностранни триъгълници и всичките ръбове са равни.

Ако бяха всички СТЕНИ равностранни триъгълници вече щеше да е тетраедър! Laughing

Издребняваш Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mr.electro
Начинаещ


Регистриран на: 27 Jun 2007
Мнения: 5


МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 7:39 pm    Заглавие:

ross... отговора ,до който се стига по твоя ред на мисли е √2 / 3 , а верния отговор √2 /12 ... Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Fed
VIP


Регистриран на: 24 May 2007
Мнения: 1136
Местожителство: София (Русе)
Репутация: 113.3
гласове: 33

МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 7:41 pm    Заглавие:

Нека тетраедърчето е ABCD (D-връх)
Тогава D се проектира ортогонално в основата в центъра на описаната окръжност около ABC. Нека това е О.
Разглеждаме АОD: AO=RABC=√3/3, AD=1 => от Питагор DO=h=√(1-1/3)=√(2/3)
SABC=√3/4=> V=SABC.h/3=√2/12

uktc, знам че издребнях, но малко ме подразни това равностранни СТРАНИ като го видях. Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mr.electro
Начинаещ


Регистриран на: 27 Jun 2007
Мнения: 5


МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 7:43 pm    Заглавие:

Ихааа ...fed ...де да можех и аз така да ги решавам Laughing
Мерси Wink
Може ли само малко да ми я разясниш .. че утре ще ме пита пред целия клас .. Embarassed


Последната промяна е направена от mr.electro на Wed Jun 27, 2007 7:45 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Fed
VIP


Регистриран на: 24 May 2007
Мнения: 1136
Местожителство: София (Русе)
Репутация: 113.3
гласове: 33

МнениеПуснато на: Wed Jun 27, 2007 7:45 pm    Заглавие:

mr.electro написа:
Ихааа ...fed ...де да можех и аз така да ги решавам Laughing

Що бе. С малко тренинг и ти ще почнеш така... Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Стереометрия Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.