Регистрирайте сеРегистрирайте се

Вселената в орехова черупка

Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
name01
Фен на форума

гласове: 5

МнениеПуснато на: Thu Jun 21, 2007 8:33 am    Заглавие: Вселената в орехова черупка

Какво мислите за тази Книга, предполагам на повечето от вас е известна.
Аз лично не разбирам много от физика, но тази книга много ми допадна, препоръчвам я на всеки който не я е чел.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Fed
VIP

Местожителство: София (Русе)
гласове: 33

МнениеПуснато на: Thu Jun 21, 2007 10:10 am    Заглавие:

Аз имам книгата в pdf формат, но нямам свободно време да я прочета. От доста време се интересувам от космология и бих препоръчал една друга книга - "Божественото уравнение" на Амир Аксел.

"Книгата разглежда последните открития на космологията, изучаваща природата на Вселената. Като използва учението на Айнщайн, за да обясни връзката между относителността и космологията, Аксел ни навежда на мисълта, че Айнщайн сякаш е говорил с устата на Бог - защото ни е разкрил фундаменталните истини за най-далечния заобикалящ ни свят - истини, които учените едва сега потвърждават.
Аксел разбулва и неизвестни досега факти за човека Айнщайн, като прави достояние негови непубликувани писма. Те хвърлят нова светлина върху взаимоотношенията на великия учен с негови колеги и ранните му усилия да докаже революционната си теория, че силата на гравитацията пречупва светлината."
Върнете се в началото
name01
Фен на форума

МнениеПуснато на: Thu Jun 21, 2007 10:29 am    Заглавие:

Това със светлината, е някак си смилаемо, но има изказани теории които вече влизат тежко за проумяване, но иначе е доста интересно.
Също нещо горе-долу добро е филма What the blip do we know - не мога да определя жанр, но най-вече става дума за физиката и съвременната представа за вселената.
Върнете се в началото
Fed
VIP

МнениеПуснато на: Thu Jun 21, 2007 10:36 am    Заглавие:

Имам филма What the Bleep Do We Know, гледам съм го. Наистина е доста интересен. Ако се интересуваш от тази наука (космология, а и от квантова механика) бих могъл да ти предложа още филми. Wink
Върнете се в началото
Dream_Works
Начинаещ

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Tue Jul 03, 2007 3:05 pm    Заглавие:

Fed, щом се интересуваш от космология ти препоръчвам да прочетеш книги и статии на проф. Стивън Хокинг (Stephen Hawking), за който предполагам си чувал. Не зная дали трудовете му имат превод на български, но може да ги откриеш на английски 100%. Сега разбрах, че книгата за която name01 говори даже е негова!!! Препоръчвам и филма Supermassive black holes!!! Дано ти е интересно, а и на всички останали! Поздрави!
Върнете се в началото
Fed
VIP

МнениеПуснато на: Tue Jul 03, 2007 3:47 pm    Заглавие:

Dream_Works, Stephen Hawking е може би най-великия теоретичен физик и изследовател на черните дупки. Няма как да не съм чувал за него и за неговите трудове. Гледал съм филмите от поредицата Stephen Hawking's Universe, включително и Supermassive Black Holes. За книгите нямам много време.
Върнете се в началото
name01
Фен на форума

МнениеПуснато на: Tue Jul 03, 2007 5:15 pm    Заглавие:

Незнам, ама аз не проумях за т.нар частици със спин 1/2 тоест каквото и тяло да вземеш и да го завъртиш на 360° би трябвало накрая пак да застане срещу теб същото каквото си го видял преди завъртането, а сега какъв пример има за тяло което завъртяно на 360° не е същото а трябва да го завъртиш на 720° за да е същото-WTF? Има още неща като това.
Върнете се в началото
Fed
VIP

МнениеПуснато на: Tue Jul 03, 2007 5:57 pm    Заглавие:

Интересно...
Върнете се в началото
Relinquishmentor
Фен на форума

гласове: 30

МнениеПуснато на: Tue Jul 03, 2007 6:50 pm    Заглавие:

Като стана въпрос за електрони и атоми - намерете радиуса на електроните във водородния атом, ако, съгласно първия постулат на Бор моментът на въртенето L e кратен на величината [tex]\frac{h}{2\pi } [/tex]

Последната промяна е направена от Relinquishmentor на Tue Jul 03, 2007 8:18 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Fed
VIP

МнениеПуснато на: Tue Jul 03, 2007 7:36 pm    Заглавие:

Shocked
Върнете се в началото
name01
Фен на форума

МнениеПуснато на: Tue Jul 03, 2007 8:42 pm    Заглавие:

Relinquishmentor - имаш предвид да намерим рамото на момента, защото електроните дефакто нямат точно радиус макар и представата ми за тях да е като сфери.
Ако момента е произведението от големината на силата и разстоянието до оста на въртене или атимното ядро и знаем кратност то по беглите ми спомени имаше информация за орбитите на електроните от първа валентност т.е. ако се разровя отговра ще да е някакво просто пресмятане, а не задача с търсене на неизвестно, ама химията ми е толкова изветряла. Laughing
Върнете се в началото
Relinquishmentor
Фен на форума

гласове: 30

МнениеПуснато на: Tue Jul 03, 2007 9:00 pm    Заглавие:

Не става дума за момент на сила а момент на количество движение (момент на импулс). Съгласно постулатът на Бор моментът на количеството движение [tex]|\vec{L}| = \frac{nh}{2\pi}[/tex], а по дефиниция [tex]\vec{L} = \vec{p}[/tex]×[tex]\vec{r}[/tex]. Като използваме факта, че електронът представлява затворена система, на която не действат външи сили, да се намерят стойностите на възможните радиуси на неговата орбита и да се докаже, че [tex]r_n = n^2.r_1[/tex] (n = 1,2,3...). Приема се, че електроните се движат по кръгови s-орбитали.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове