Регистрирайте сеРегистрирайте се

E=mc^2

Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
artur1997
Начинаещ

МнениеПуснато на: Mon Jan 04, 2010 8:52 pm    Заглавие: E=mc^2

Здравейте Smile
Аз съм 7-ми клас и на скоро попаднах на следната формула на А.Айнщайн E=mc² Поинтересувах се и разбрах че тя описва че нищо не може да се движи по-бързо от скоростта на светлината(с) обаче не мога да разбера как по-точно го описва
Ако може някой да ми го разясни ще съм му много благодарен Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Добромир Глухаров
Редовен

Местожителство: София
гласове: 8

МнениеПуснато на: Mon Jan 04, 2010 9:38 pm    Заглавие:

Ако тяло с маса в покой [tex]m_0[/tex] се движи със скорост [tex]v[/tex], то според класическата механика има кинетична енергия [tex]E_k=\frac{m_0v^2}{2 }[/tex], където нищо не пречи на скоростта [tex]v[/tex] да расте безкрайно, а според Айнщайн [tex]E=\frac{m_0c^2}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2 } } }[/tex], значи при нарастване на [tex]v[/tex] до стойност [tex]c[/tex] - скоростта на светлината, [tex]E[/tex] нараства неограничено, а при [tex]v>c[/tex] - в знаменател под корена получаваме отрицателно число, значи енергията приема имагинерна стойност, каквато не може реално да съществува. Следователно скоростта на тяло с положителна маса в покой не може да достигне, а още по-малко да надмине скоростта на светлината.

Забележка: Ако приемем, че масата на движещо се тяло е [tex]m=\frac{m_0}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2 } } }[/tex] , то получаваме точно [tex]E=mc^2[/tex].
Върнете се в началото
artur1997
Начинаещ

МнениеПуснато на: Tue Jan 05, 2010 6:07 am    Заглавие:

Добромир Глухаров написа:
Ако тяло с маса в покой [tex]m_0[/tex] се движи със скорост [tex]v[/tex], то според класическата механика има кинетична енергия [tex]E_k=\frac{m_0v^2}{2 }[/tex], където нищо не пречи на скоростта [tex]v[/tex] да расте безкрайно, а според Айнщайн [tex]E=\frac{m_0c^2}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2 } } }[/tex], значи при нарастване на [tex]v[/tex] до стойност [tex]c[/tex] - скоростта на светлината, [tex]E[/tex] нараства неограничено, а при [tex]v>c[/tex] - в знаменател под корена получаваме отрицателно число, значи енергията приема имагинерна стойност, каквато не може реално да съществува. Следователно скоростта на тяло с положителна маса в покой не може да достигне, а още по-малко да надмине скоростта на светлината.

Забележка: Ако приемем, че масата на движещо се тяло е [tex]m=\frac{m_0}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2 } } }[/tex] , то получаваме точно [tex]E=mc^2[/tex].

Мерси мого Smile
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети