Регистрирайте сеРегистрирайте се

Геометрично Неравенство

Форум за математика Форуми -> Олимпиади и състезания за 9-12 клас
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Saposto_MM
Напреднал

Местожителство: Панагюрище
гласове: 67

МнениеПуснато на: Sun Dec 13, 2009 9:24 pm    Заглавие: Геометрично Неравенство

Нека [tex]a[/tex], [tex]b[/tex] и [tex]c[/tex] са страни на триъгълник, а [tex]p[/tex] и [tex]r[/tex] са съответно полупериметъра му и радиуса на вписаната му окръжност. Докажете, че
[tex]\sqrt{\frac{ab\left(p-c\right)}{p}}+\sqrt{\frac{ca\left(p-b\right)}{p}}+\sqrt{\frac{bc\left(p-a\right)}{p}}\ge 6r[/tex].
Задачата е от Олимпиадата в памет на Шаригин през 2009-та година. Намерих алгебрично доказателство, но съм почти сигурен, че има и чисто геометрично такова. Ще ми е интересно да го видя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
dim
Напреднал

Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7
гласове: 21

МнениеПуснато на: Sun Dec 13, 2009 10:47 pm    Заглавие:

Аз я решавам по следният начин:
[tex]AM\ge GM[/tex]

[tex]\sqrt{\frac{ab\left(p-c\right)}{p}}+\sqrt{\frac{ca\left(p-b\right)}{p}}+\sqrt{\frac{bc\left(p-a\right)}{p}}\ge 3\sqrt[3]{\sqrt{\frac{a^2b^2c^2(p-a)(p-b)(p-c)}{p^3}}}=3\sqrt[3]{\frac{abc}{p}\sqrt{\frac{(p-a)(p-b)(p-c)}{p}} } [/tex] [tex](*)[/tex]

Сега използвам, че: [tex]r=\sqrt{\frac{(p-a)(p-b)(p-c)}{p}} [/tex], [tex]abc=4RS[/tex], [tex]p=\frac{S}{r} [/tex] и замествам в [tex](*)[/tex]:
[tex]3\sqrt[3]{\frac{abc}{p}\sqrt{\frac{(p-a)(p-b)(p-c)}{p}} }=3\sqrt[3]{4Rr^2}\ge 3\sqrt[3]{8r^3}=6r [/tex]. Последното неравенство следва от [tex]R\ge 2r[/tex]. Равенство имаме при равностранен триъгълник.
Аз мисля, че това не е изцяло алгебрично, защото се използват много геометрични зависимости, но сигурно може и да се открие още по-геометрично решение може би ако се използва по някакъв начин, че трите члена от лявата страна на условието са съоветно разстоянията от центъра на вписаната окръжност до върховете на триъгълника, но дори и тогава пак според мен трябва да се прибегне до формули и/или СА≥СГ.
Върнете се в началото
ubuntu
Начинаещ

гласове: 2

МнениеПуснато на: Sun Dec 13, 2009 10:53 pm    Заглавие:

Мисля , че неравенството ти е еквивалентно на [tex]IC+IB+IA\ge 6r[/tex](не съм го проверявал).То е в сила за произволна точка в равнината на триъгълника.
Върнете се в началото
dim
Напреднал

Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7
гласове: 21

МнениеПуснато на: Sun Dec 13, 2009 10:58 pm    Заглавие:

Ами не го знаех това неравенсво, но щом е в сила и като използваме това което казах в края на предното си мнение ето, че се получава доста читаво геометрично решение. Вече въпросът е това твърдение, което използваме за произволна точка дали се доказва достъчно лесно с някакви базови знания.

[tex]\sqrt{\frac{ab\left(p-c\right)}{p}}=CO[/tex]
[tex]\sqrt{\frac{ca\left(p-b\right)}{p}}=BO[/tex]
[tex]\sqrt{\frac{bc\left(p-a\right)}{p}}=AO[/tex]
ако [tex]O[/tex] е центърът на вписаната окръжност.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Олимпиади и състезания за 9-12 клас Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2020 math10.com.