Регистрирайте сеРегистрирайте се

Крадец 2

Иди на страница 1, 2  Следваща
 
   Форум за математика Форуми -> Забавна математика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Sun Dec 13, 2009 6:30 pm    Заглавие: Крадец 2

(copy/paste ... с леки изменения)

След успешен обир крадец попаднал в затвора. В двойна килия.
Съкилийникът му казал, че Началникът на затвора е корумпиран и може да урежда бягства срещу заплащане. Но не се знае каква му е точната тарифа. Знае се само, че не е повече от 100 жълтици.
Всяка сутрин Началникът минава на проверка по килиите и това е момента в който може да му се отправя предложението за подкуп. Не повече от едно на ден.

Представете си, че сте на мястото на крадеца.
Каква схема на предложенията за подкупи ще измислите, за да научите точната му тарифа. Имайте предвид, че временно сте в този затвор и скоро ще ви местят в друг с по-строг режим, където надзирателите са неподкупни. Затова трябва по най-бързия начин да се измъкнете, но задължително трябва да разберете най-малката стойност срещу която надзирателя може да бъде подкупен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Baronov
Напреднал


Регистриран на: 05 Jun 2008
Мнения: 316

Репутация: 55.4
гласове: 39

МнениеПуснато на: Mon Dec 14, 2009 12:05 am    Заглавие:

Добре де, щом крадецът трябва да избяга за минималната сума не виждам какво му остава освен да предлага последователно 1 жълтица на първия ден, 2 на втория и т.н. Ако случайно предложи повече, може да се окаже, че тарифата на пазача е по-малка и крадецът ще се е минал.
Нещо не разбирам условието, май.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Mon Dec 14, 2009 12:40 am    Заглавие:

Притеснявам се, че ще разваля задачата, ако дам допълнителни разяснения по условието - така да се каже, част от кефа при решаването на тая задача е решаващия сам да стигне "до разясненията".

Не вярвам че ще се наложи, но ако все пак се наложи, то утре вечер ще напиша допълнителни пояснения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
allier
Начинаещ


Регистриран на: 14 Aug 2008
Мнения: 65

Репутация: 14.4
гласове: 6

МнениеПуснато на: Mon Dec 14, 2009 2:37 pm    Заглавие:

Baronov - kradecyt ne plashta zaduljitelno sumata za koqto pazacha se e suglasil t.e. kradecyt moje da plati kogato si preceni (moje sushto da se predpoloji che kradecut ne moje da investira parite si short term v cash securitiies koito da mu nosqt dnevni lihvi Very Happy )

Dqs - mnogo dobra zadacha, tya e prerabotka na zadachata s qicata i nebosturgacha, nali?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
allier
Начинаещ


Регистриран на: 14 Aug 2008
Мнения: 65

Репутация: 14.4
гласове: 6

МнениеПуснато на: Mon Dec 14, 2009 2:39 pm    Заглавие:

Vsushtnost, kato se zamislya zadachata e tochno tazi s nebosturgacha i qicata - zashtoto i "sukvartiranta" na zatvornika moje da pita za cenata. Togava bi tryabvalo otgovoryt da e 14 ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Mon Dec 14, 2009 5:10 pm    Заглавие:

allier, може ли да кажеш какъв е този принцип с яйца и такива неща?
Иначе за задачата аз си мисля да каже първо 50, после 25 или 75 и така докато "набара" точната стойност Wink и би трябвало с не-повече от 7-8 опита да успее Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mathinvalidnik
Фен на форума


Регистриран на: 04 Jun 2008
Мнения: 577
Местожителство: Вкъщи
Репутация: 43.4Репутация: 43.4Репутация: 43.4Репутация: 43.4
гласове: 20

МнениеПуснато на: Mon Dec 14, 2009 8:50 pm    Заглавие: Re: Крадец 2

dgs написа:
(copy/paste ... с леки изменения)

След успешен обир крадец попаднал в затвора. В двойна килия.
Съкилийникът му казал, че Началникът на затвора е корумпиран и може да урежда бягства срещу заплащане. Но не се знае каква му е точната тарифа. Знае се само, че не е повече от 100 жълтици.
Всяка сутрин Началникът минава на проверка по килиите и това е момента в който може да му се отправя предложението за подкуп. Не повече от едно на ден.

Представете си, че сте на мястото на крадеца.
Каква схема на предложенията за подкупи ще измислите, за да научите точната му тарифа. Имайте предвид, че временно сте в този затвор и скоро ще ви местят в друг с по-строг режим, където надзирателите са неподкупни. Затова трябва по най-бързия начин да се измъкнете, но задължително трябва да разберете най-малката стойност срещу която надзирателя може да бъде подкупен.


Един вариант е например да даде част от парите си на съкилийника и като минава надзирателя двамата да отправят някакво предложение(различно,разбира се) и така имат двоен шанс в този ден.и така вместо само единия престъпник да предлага оферти ,така и другия ще наддава и ще си правят изводите на другия ден каква сума да предложат и така трябва до 3-4 опита и да познаят


п.п.
може да прозвуча глупаво и офтопик ама ако бях на мястото на крадеца бих дал всичките си пари.в такива моменти няма място за преговори.малко е нереално.представяш ли си го : Крадеца му оставя да речем 100 лв и онзи му казва "ами пич,много са тия пари.не мога да ги взема" ..... по тая логика най-бързият начин е да му оставя 100 те лева и той да си вземе колкото му трябват,а рестото си остава за мене
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dim
Напреднал


Регистриран на: 28 Jul 2008
Мнения: 324

Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7
гласове: 21

МнениеПуснато на: Mon Dec 14, 2009 9:02 pm    Заглавие:

Аз не разбирам нещо. Ако предложиш повече надзирателят трябва да ти откаже ли? Защото ако е така никъде не е написано в условието и единственият начин да не се минеш е този за който каза Baronov, но това е доста абсурдно и следователно излиза, че условието не е пълно...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Mon Dec 14, 2009 9:09 pm    Заглавие:

Вчера поех ангажимента днес вечерта да дам някакви допълнителни пояснения, ама вече не знам какво повече бих могъл да добавя сега - виждам, че се е изяснила идеята, че съкилийника също може да наддава (пари има достатъчно, защото обира е бил успешен).

Всъщност, бих могъл да добавя нещо, което не се изяснява добре в условието - можем да разглеждаме два случая (две почти отделни задачи). При единия случай, надзирателя приема само едно предложение на ден, независимо от кой от двамата е. А при другия, надзирателя може да приема две предложения дневно - по едно и от двамата.


allier,
Предлагам ти да не пишеш за известно време в тая задача (не е "забавно" за останалите решаващи, когато задачата е известна предварително).
Ако ти е скучно обаче, пусни решението на Задача 14 от "Задача на седмицата" - чакаме го вече повече от година. Ако искаш де.

ПП. Всъщност двата случая май не са толкова различни както ми се стори по-рано.

ПП2.
dim, чак сега видях твоя пост (писали сме почти едновременно). Е, стана вече въпрос, че и съкилийника може да подкупва с нашите пари, съответно ние знаем и колко пари предлага той и съответно виждаме дали опита му за подкуп е успешен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Thu Dec 17, 2009 9:38 pm    Заглавие:

Е ??? Smile
Дали не съм объркал форума ? Shocked

Три дни вече никой не ще да се престраши да подобри резултата на Baronov от 100 дни. Уверявам ви, задачата съвсем не е толкова трудна и е по силите на всички тук.

Освен това, няма да издребняваме по отношение на стриктното доказателство за минималност. Така че давайте по-смело.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Fri Dec 18, 2009 9:43 pm    Заглавие:

Ето как може да стане за най-много 50 дни - точно наполовина от досегашния резултат на Baronov.
(Baronov, приеми го като хвърлена ръкавица и реши задачата докрай (пръв) Smile )

Става въпрос за варианта при който и аз и съквартиранта можем да предлагаме подкуп едновременно в един ден.

На първия ден аз предлагам 1, а съквартиранта 50.
Ако той успее в подкупа още на първия ден, значи тарифата е по-малка или равна на 50. И в следващите 49 дни аз последователно предлагам 2, 3, 4 и т.н. до 50, като най-късно на 50-тия ден ще изляза и то при точната тарифа.

Ако той не успее на първия ден, значи тарифата е по-голяма от 50 и по-малка или равна на 100.
На втория ден аз предлагам 51, а съквартиранта 99
Ако той не успее, значи остава единствена възможност тарифата да е 100 и на третия ден аз предлагам 100 и излизам при точната тарифа.
Ако успее, в следващите 48 дни последователно предлагам 52, 53, и т.н до 99
И пак най-късно на 50-тия ден излизам с точната тарифа.
------------

Автора на текста на задачата е една близка позната с инициали БК. Каза, че е заимствала задачата от друго място, но е променила текста.

ПП. Всички да се чувстват добре дошли да пишат по задачата, не само Baronov
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
azdar
Начинаещ


Регистриран на: 01 Dec 2009
Мнения: 35

Репутация: 1.7

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 3:01 pm    Заглавие:

Това страшно много напомня на 'Готин гол', май така се казваше играта ^^ .

Dgs,какъв е смисъла да предлагате подкуп в един и същи ден,като така няма смисъл ?Все пак се нашивате при положение,че го предлагате по едно и също време?

Този съкилийникът има ли пари ?

П.П.Измислих го ...


Последната промяна е направена от azdar на Sat Dec 19, 2009 3:30 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
azdar
Начинаещ


Регистриран на: 01 Dec 2009
Мнения: 35

Репутация: 1.7

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 3:23 pm    Заглавие:

Приемаме,че всяка тарифа може да бъде минимална ...

Първи ден аз(1), той(10)
Втори ден аз(11), той(20)
Трети ден аз(21), той(30)
Четвърти ден аз(31) той(40)
Пети ден аз(41), той (50)
Шести ден аз(51),той (60)
Седми ден аз(61) той (70)
Осми ден аз (71) той (80)
Девети ден аз(81) той (90)
Десети ден аз (91) той (100)

При най-лошият случай съквартирантът ще излезе на 10-тия ден,а аз още не съм.Тогава аз просто предлагам подред 92,93,94,95,96,97,98,99 (и ако още не съм излязъл) и 100.

В най-лошия възможен случай ми трябват 19 дни,ако съкилиникът излезе на 10-тия ден,а при най-добрия 1,което е малко вероятно или 9 дни,ако съкилийникът излезе още на първия ден.В деня в който познае (x=първи,втори,трети,четвърти,пети,шести,седми,осми,девети или десети ден) после x+8=броя дни които трябват,като y(броя парите предложени от мен в деня,в който е излязъл съкилийникът) +9 =минималната сума ...

Това е най-доброто,което оспях да измисля в случай че с другарчето можем да се наговорим.Абе,задачата е много субективна зависи дали аз знам какво предлага другия.Апък и то не се знае какви суми ще предложи той,не мога да го накарам да предложи еди к'ва си сума,но ако мога ...


Последната промяна е направена от azdar на Sat Dec 19, 2009 3:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
azdar
Начинаещ


Регистриран на: 01 Dec 2009
Мнения: 35

Репутация: 1.7

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 3:42 pm    Заглавие:

Най-реалистично става,ако съкилийникът няма пари.

Аз имам успешен обир -> имам пари.Ако приемем,че не мога да налучкам случайно трябва да действам по метода,който предложих по-горе,като първия ден дам на съкийлиникът 10 жълтици,които той да предложи и с всеки следващ ден му давам по още 10,докато не стигнем до желания ден и сума.

То тогава по метода похарчените пари от мен ще са:
минималната сума за подкуп+дадени на съкилийника до неговото излизане и ще избягам за максимум 19 дни...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 5:02 pm    Заглавие:

Доста вдинга летвата azdar (подобри текущия резултат от 50 на 19-20), браво.
Така като гледам, ако изпипаш последните две десетици, лесно ще идеш и на резултат от 18 дни.

Прокрадват се слухове обаче, че след около две седмици ще те местят от затвора (в по-строг затвор с неподкупни надзиратели) и тия 18 дни са много. Confused

ПП. (Дребно пояснение)
В условието НЕ се иска да похарчим минимален брой пари, а да разберем точната сума срещу която надзирателя може да бъде подкупен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 5:56 pm    Заглавие:

Не ми е ясно аз мога ли да разбера дали офертата на съкилийника ми е приета преди да дам моята?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 5:59 pm    Заглавие:

Може да считаме, че в момента в който нечия оферта е приета, то той излиза от затвора в същия ден.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
soldier_vl
VIP


Регистриран на: 09 Jul 2007
Мнения: 1151
Местожителство: София
Репутация: 99Репутация: 99
гласове: 22

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 6:04 pm    Заглавие:

Моя отговор е 14дена.
Първи ден аз казвам 1, съкилийника 14. Ако той излезе значи най-много до 14дена и аз ще излеза, защото подкупа е ≤14
Ако той не излезе на следващия ден казва 27, а аз 15. След това той казва 39, аз 28 и така.

Задачата не е трудна, просто няма кой да седне и да я реши, защото доста хора като гледам на последък спряха да пишат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
azdar
Начинаещ


Регистриран на: 01 Dec 2009
Мнения: 35

Репутация: 1.7

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 6:13 pm    Заглавие:

Първи ден той (10) аз (11)
Втори ден той(20), аз(21)
Трети ден той (30), аз(31)
Четвърти ден той (40) аз (41)
Пети ден той (50), аз (51)
Шести ден той(60),аз(61)
Седми ден той(70) аз (71)
Осми ден той (80) аз (81)

Девети ден той (90) ако стане значи мин.подкоп е <= от 90,ако не успее значи е по-голям от 90 и после изреждам.И аз казвам 82 или 91,ако не съм стигнал отговора.

Ако него го няма то сумата е <=90 и започвам 82,83,84,85,86,87,88,89 и ако не е станало 90. (9 дни) общо:17 дни.

Ако той е там продължаваме заедно да налучкваме от 90 нагоре.
Той казва 95,ако излезе аз почвам от 91 да налучквам,ако не продължаваме двамата от 96 нагоре...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 6:22 pm    Заглавие:

Аз пък бих пробвал така:
номер ден, оферта на съкилийник, моя оферта:

1 13 14
2 26 27
3 38 39
4 49 50
5 59 60
6 68 69
7 76 77
8 83 84
9 89 90
10 94 95
11 98 99
12 100

ето го за 12 дни, тоест двете недели ще си почивам(ако са ме вкарали в понеделник) Laughing
Това е при положение, че винаги получаваме отрицателен отговор.
Ако моят партньор получи положителен отговор, то аз ще го чуя и ще изредя липсващите дни, примерно ако на 8-мияден го приемат със сума 83, то аз знам, че офертата е от 78 до 83 - точно 5 дена 8 9 10 11 12. Съмнителното е, че на 5-тия ден ще съм казал 82 и ако тогава не ме приемат, то минимумът ще е 83, вече го знам, лошото е, че не съм го казал, защото днес вече съм дал предложението за 82. Та това да знам колко е минималният подкуп без да съм го дал счита ли се за решение?(понеже в оригиналната задача е казано "да се разбере колко е минималният подкуп", не е казано, че трябва да го дам Mr. Green )
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 6:39 pm    Заглавие:

soldier_vl,
Така както си го написал, прилича като че предварително си знаел задачата. Няма лошо по принцип, но щеше да е по-добре да пъстъпиш като allier по-горе и да оставиш на azdar, martosss или някой друг да си я решат сами.

martosss,
Объркал си се - ако например тарифата е 12 жълтици (или по-малко), то и двамата излизат още на първия ден, без да се разбере точната стойност на тарифата

azdar,
Браво, ... разсъждаваш и напредваш.
Така или иначе, тук вече е публикувано минималното решение. Но пък нищо не е казано по въпроса защо наистина то (решението) е минимално. Също така, както по-горе уточнихме, усровието допуска два варианта - втория вариант при който има само една единствена оферта дневно въобще не е разглеждан от никой.
Така че, ако ти е интересно, ето ти две интересни неща - защо решението на soldier_vl работи и как ще изглежда решението при втория вариант.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 7:04 pm    Заглавие:

dgs написа:
martosss,
Объркал си се - ако например тарифата е 12 жълтици (или по-малко), то и двамата излизат още на първия ден, без да се разбере точната стойност на тарифата

Както казах, ако аз мога да чуя дали офертата от 13 е печеливша, то ако е печеливша почвам от 1 до 12 и за 12 дни ще позная Wink Ако не е печеливша(при отрицателни отговори) продължаваме по табличката докато някой не получи положителен отговор.

А това, че мога да чуя дали пазачът е приел офертата на моя съдружник, ми се вижда напълно логично - все пак сме в 1 килия!

Решението на soldier работи понеже сборът на числата от 1 до 14 е по-голям от 100.

А защо е минимално - защото най-оптимално си разделя офертите, така че при евентуален положителен отговор да може да стигне до целта за минималния срок(който предварително е предвиден)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 7:11 pm    Заглавие:

martosss написа:

Както казах, ако аз мога да чуя дали офертата от 13 е печеливша, то ако е печеливша почвам от 1 до 12 и за 12 дни ще позная Wink Ако не е печеливша(при отрицателни отговори) продължаваме по табличката докато някой не получи положителен отговор. ...

Е да де, ама я си виж табличката !
Първия ден съквартиранта ти е казал 13, а ти 14 !?!

ПП.
Чак сега разбрах какво имаш предвид - в рамките на деня първо съкварнтиранта дава оферта, ти виждаш резултата и чак тогава даваш оферта в същия ден.
... Изненада ме, не съм го разглеждал тоя ТРЕТИ вариант

ПП2.
Сега пак погледнах условието - така както е написано, тоя ТРЕТИ вариант не е много интуитивен ... но по-принцип не е невъзможен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 8:13 pm    Заглавие:

Ако не може така ще караме 1 14 2 27 и така нататък, както солджър каза... но това е според ситуацията.. отиваме в затвора и ако можем да чуем нещо хубаво, ако ли не, здраве да е :] А ако е само 1 човек, тогава освен от 1 до 100 да ги кара във възходящ ред не се сещам какво друго би могъл да направи(освен ако може да не даде пари, демек да се гаври с пазача)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
soldier_vl
VIP


Регистриран на: 09 Jul 2007
Мнения: 1151
Местожителство: София
Репутация: 99Репутация: 99
гласове: 22

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 8:47 pm    Заглавие:

Задачата не я знаех, разсъждавах върху ситуациите 1/50 и след това на пример 2/25, но те не водят до по-добър резултат и все пак някой беше написал отговор 14 и вече беше лесно да се даде решение на задачата. Чаках бая време преди да си напиша решението Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 9:14 pm    Заглавие:

Отговора е 14, само ако се приемат по две оферти на ден.
Ако се приема само по една, то отговора е 15.
А във варианта на martosss - самия martosss го е изкарал че е 12 и доколкото и аз виждам правилно - Да 12 е.

soldier_vl,
в никакъв случай не искам да се чувстваш засегнат, но все пак трябваше да напишеш и нещо такова:
martosss написа:

... Решението на soldier работи понеже сборът на числата от 1 до 14 е по-голям от 100.



А сега предлагам една доста по-мъчна версия на задачата - килията е тройна и има двама съквартиранти (общо трима са в килията). И за да не се бъркаме във вариантите, нека да гледаме (засега) само случая при който надзирателя приема само една оферта дневно.
Тук идеята е да се обобщи решението на предишната задача с двойната килия, а не машинално за се налучкват интервали. А идеята беше, че загубен ден от първия затворник, се компенсира от дължините на оставащите интервали.
... Не е чак толкова лесно при трима.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
soldier_vl
VIP


Регистриран на: 09 Jul 2007
Мнения: 1151
Местожителство: София
Репутация: 99Репутация: 99
гласове: 22

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 11:08 pm    Заглавие:

dgs написа:
soldier_vl,
в никакъв случай не искам да се чувстваш засегнат, но все пак трябваше да напишеш и нещо такова:
martosss написа:

... Решението на soldier работи понеже сборът на числата от 1 до 14 е по-голям от 100.



Дам идеята е че сборът на първите н числа е по-голям или равен на 100 при н≥14
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Sat Dec 19, 2009 11:27 pm    Заглавие:

Нека доизясним, надзирателят приема по 1 предложение от всеки и след като "залозите са направени" се обявяват победителите, така ли?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dgs
Редовен


Регистриран на: 23 Jun 2008
Мнения: 228

Репутация: 25Репутация: 25Репутация: 25
гласове: 13

МнениеПуснато на: Sun Dec 20, 2009 12:58 am    Заглавие:

Пак прегледах условието и чак сега едно нещо ми направи впечатление. Така както е написано условието, основния въпрос е зададен така:
"Каква схема на предложенията за подкупи ще измислите, за да научите точната му тарифа."
А чак след това става въпрос за измъкване от затвора.

Това общо взето наистина създава неяснота, защото може да се случи така че, да не съм се измъкнал, но вече да съм разбрал точната тарифа. Например ако тарифата е точно 14, то на мен ще се наложи да предлагам последователно от 1 до 14. Но когато стигна 13 и предложението ми бъде отново отхвърлено, то аз със сигурност в тоя ден вече знам че тарифата е 14 (защото затворника преди мен се е измъкнал с 14), но самия аз ще се измъкна ден по-късно, когато вече ще предложа 14.

Затова предлагам да уточним, че се търси минималния броя дни необходими "да се измъкнем при точната тарифа", а не "минималния брои дни необходими да научим точната тарифа".

И второто уточнение е такова:
Пазача приема едно предложение за деня. Т.е. от тримата затворници, само един може да дава предложение в рамките на деня.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Sun Dec 20, 2009 12:31 pm    Заглавие:

Добре, принципно ако можеха и тримата да дават по 1 оферта можеше да стане за точно 1 седмица(някак си наполовина, доста красиво, нали? Smile ), но ако само 1 от тримата да даде предложение, то нещата като че ли стават по-тегави, доколкото аз успях да ги сметна се измъкват за 11 дни:
Първо, това са залозите, които дава първият човек при положение, че винаги му отказват:
ден, подкуп, продължение ако го приемат
1 25
2 47
3 66
4 82
5 95
6 98
До 6-тия ден действа някой другар. Това е при положение, че дотогава пазачът отказва офертите(окаже се голяма скръндза). след 5-тия ден работата е ясна, става за 9 дни най-много.

По-неблагоприятният вариант е ако приемат офертата му някой по-ранен ден(примерно първият).
Тоест имаме:
1 25 да
тогава действаме така:
2 9 => (да => започвам аз от 1 до 9) общо 2+9=11 дни, (не => 17, след което или от 10 до 17 или от 18 до 25) - отново 3+8=11 дни

ако имаме вариант
1 25 не
2 47 да
то продължаваме така:
3 33 => (да => от 26 до 33) общо 3+8=11 дни, (не => 40 => (да => от 41 до 47; не => 44...) отново МАХ 11 дни

Идеята е да разделим на части х, х-1, х-1, където х започва от 2 и отново трябва сумата да е над 100, в случая става за х>8. първата част е по-голяма, защото имаме един ден повече да търсим ако ни кажат да, а следващите са по-малки, защото преди да ги започнем залагаме средата между тях, при което изразходваме 1 ден.
Надявам се идеята да е ясна Smile

Това взе да заприличва на шахматна партия със съдия - оценява дали ходовете са хубави или лоши Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Забавна математика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.