Регистрирайте сеРегистрирайте се

Задачи 9 клас

Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
zzzzazzz2
Начинаещ

МнениеПуснато на: Sun Dec 06, 2009 8:46 pm    Заглавие: Задачи 9 клас

1.Топче е пуснато да пада свободно без начална скорост от височина 1 m.При всеки удар в пода топчето губи 50% от меганичната си енергия.На каква височина ще се издигне топчето след втория удар? Отг.25 cm
2.Автомобил с маса m=2 t,който се движи по хоризонтален участък от пътя,увеличава скоростта си от 36 km/h на 54 km/h.Колко работа извършва двигателят на автомобила,ако е известно, че половината от нея отива за преодоляване на силите на триене и съпротивление? Отг. A=m(V2 - V02)=250 kJ
3.Скиор с маса 100 kg се спуска по склон с височина 40 m и достига подножието му със скорост 15 m/s.Колко е работата на силите на триене и съпротивление?
Отг. A=m(V2/2 - gh)=-29 kJ
Ако някой може да ги реши и да ми ги обясни.Знам че не са толкова сложни,но не съм добре по физика Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Grievery
Редовен

гласове: 6

МнениеПуснато на: Mon Dec 07, 2009 5:09 pm    Заглавие:

1. В началния момент топчето има само потенциална енергия. [tex]E_{\cyr{p}}=mgh=E_1[/tex].
След първия удар енергията на тялото става [tex]E_2=50%.E_1=\frac{E_1}{2 }=\frac{mgh}{2 } [/tex]
След втория удар енергията на тялото става [tex]E_3=50%.E_2=\frac{E_2}{2 } =\frac{\frac{mgh}{2 } }{2 } =\frac{mgh}{4 } [/tex]
Щом при енергия [tex]E_1=mgh[/tex] тялото е издигнато на височина [tex]1m[/tex], то при енергия [tex]E_3=\frac{mgh}{4 } [/tex] тялото е издигнато на височина [tex]\frac{1}{4 }m=25cm [/tex]
Върнете се в началото
CuMo
Начинаещ

МнениеПуснато на: Mon Dec 07, 2009 8:42 pm    Заглавие:

Честно казано не съм решавал такива задачи,иначе съм минал този раздел и знам главно за какво става въпрос.

За задачи 2 и 3 трябва да ползваш следната формула,която изразява т.н. Закон за изменение на механичната енергия.

[tex]A=E-E_{0} [/tex]
[tex]E_{0}[/tex] -начална механична енергия,А -работа на външните сили,а Е -крайна механична енергия.

2)[tex]E_{p}=0 u E_{p0}=0=>E=E_{k}u E_{0}=E_{k0}[/tex] защото автомобилът се движи хоризонтално.Работата е [tex]\frac{1}{ 2}[/tex]
Става [tex]\frac{A}{ 2}=\frac{ mv^{2} }{2 }-\frac{mv_{0}^{2}}{2 }[/tex]
[tex]A=\frac{2m(v^{2}-v_{0}^{2})}{2 } [/tex]
[tex]A=m(v^{2}-v_{0}^{2})[/tex]
И сега вече заместваш само че аз не получавам отговора.

3)Приемаме подножието за 0,т.е. [tex]E_{p}=0[/tex]=>когато е още горе началната му потенциална енергия е [tex]E_{p0}>0[/tex]=>горе [tex]E_{k0}=0[/tex],а долу [tex]E_{k}>0[/tex].Представи си как се движи по диагонал отгоре надолу и [tex]E_{k}[/tex]се увеличава,а [tex]E_{p}[/tex] намалява.Началната енергия е горе,защото тръгва от там=>крайната е долу.Пак ползваме основната формула [tex]A=E-E_{0} [/tex]
[tex]A=\frac{mv^{2}}{2 }-mgh_{0}=m(\frac{v^{2}}{2 }-gh_{0}) [/tex]

Пак заместваш.Получава се -28750J≈-29kJ
Върнете се в началото
zzzzazzz2
Начинаещ

МнениеПуснато на: Tue Dec 08, 2009 10:56 am    Заглавие:

Много ви благодаря ! Smile
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа