Регистрирайте сеРегистрирайте се

2 задачи - близо съм като че ли !


 
   Форум за математика Форуми -> Теория на вероятностите, Математическа статистика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
blz
Начинаещ


Регистриран на: 03 Jun 2007
Мнения: 22

Репутация: 10.4
гласове: 1

МнениеПуснато на: Tue Nov 10, 2009 5:00 pm    Заглавие: 2 задачи - близо съм като че ли !

Здравейте!

Имам проблем с 2 задачи. Имам чувството, че съм на прав път в решенията им, но нещо не ми достига. Ще съм изключително благодарен на всякаква помощ!

Ето условието на първата задача :
Президентът на "алуминиеви опаковки" ООД казал на своя приятел г-н Боксит, че компанията му се кани да пусне на пазара нов продукт - AllBox - и да изчака пробно една година. В края на годината продуктът ще бъде оценен като УСПЕХ или ПРОВАЛ и съответно ще бъде продължен или изтеглен от пазара. Президентът знаел, че конкурентната компания се кани да пусне на пазара 3 нови продукта. Той казал на г-н Боксит, че AllBox ще бъде успешен с вероятност 30%, ако конкуретите пускат своя продукт А. Ако конкурентите пускат продукт B или С, успешността на Allbox ще бъде съответно 25% и 40%. Знае се, че конкурентите се канят да пуснат продуктите с вероятности 1/5, 2/5, 2/5 съответно за А,В,С. Г-н Боксит напуснал страната за ГОДИНА и ПОЛОВИНА и когато се завърнал, Allbox бил все още на пазара. Кой е най-вероятният продукт, който конкурентите на "алуминиеви опаковки" ООД са били пуснали? Докажете извода си числово.

Ето какво правя аз:

S = {успех}
F = {провал}

P(S|A)=0,3
P(S|B)=0,25
P(S|C)=0,4

P(A)=1/5
P(B)=2/5
P(C)=2/5

Значи продуктът е успешен. Тогава разглеждам тези вероятности:

P(A|S)=?
P(B|S)=?
P(C|S)=?

P(A|S) = P(A и S)/P(S) = [P(A)*P(S|A)]/P(S) (1)

Проблемът е, че нямам P(S). Не се сещам как да го намеря. От S+F=1 не ми хрумва нищо. Иначе замисълът ми е да направя (1) и за B и за C и да видя кой продукт е най-вероятен при положение, че имаме успех.

Някакви предложения?

Втората задача има следното условие :

Каните се да продавате неща по телефона. Вероятността да направите продажба при едно отделно обаждане е 10%. Списъкът с телефонните номера се генерира от компютър, така че приемаме, че последователните обаждания са НЕЗАВИСИМИ по отношение на вероятносттаза сделка. С каква вероятност едва десетото обаждане ще бъде първото успешно за вас? Всяко обаждане ви струва 50стотинки. Средно колко очаквате да ви струва първото успешно обаждане в поредица от обаждания?Следователно каква цена трябва да поставите на продукта си, ако искате да правите печалба в размер на 10% от разходите си?

Ще напиша по-късно какво съм творил по тази. Само намерих, че вероятността десетото обаждане да е първото успешно е равна на 0,039 приблизително. Но за стотинките никаква идея.

Благодаря за търпението и помощта!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Flame
Редовен


Регистриран на: 24 Mar 2009
Мнения: 213
Местожителство: София
Репутация: 29.6Репутация: 29.6Репутация: 29.6
гласове: 16

МнениеПуснато на: Thu Nov 12, 2009 10:14 pm    Заглавие:

Задача 1)
P(S)- ще мамериш по формулата за пълната вероятност.
Условните (апостериорни) вероятности [tex]P(A/S), P(B/S), P(C/S)[/tex] ще намериш по формулата на Бейс.
Двете формули ги има във всеки учебник по вероятности...

Дай да видим по втората какво правиш?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
blz
Начинаещ


Регистриран на: 03 Jun 2007
Мнения: 22

Репутация: 10.4
гласове: 1

МнениеПуснато на: Sat Nov 21, 2009 3:56 pm    Заглавие:

Здравейте, аз ги реших и ще обясня накратко в случай, че на някой му е интересно или има подобен проблем...

Първата задача се решава с правило на Бейс както е написал Flame, на който благодаря за вниманието. Smile

Вереятността 0,039 по втората задача се получава от формула за геометрично разпределение. След това се намира математическото очакване на това геометрично разпределение и се получава 10-тото обаждане. 10*50ст=5лв. и 10% печалба=50ст. Крайна цена 5.50лв.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Теория на вероятностите, Математическа статистика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.