Регистрирайте сеРегистрирайте се

може ли някой да помогне за една задача ??


 
   Форум за математика Форуми -> Теория на вероятностите
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Боян Георгиев
Начинаещ


Регистриран на: 28 Oct 2009
Мнения: 4


МнениеПуснато на: Wed Oct 28, 2009 3:00 pm    Заглавие: може ли някой да помогне за една задача ??

Здравейте! Ще бъда изключително благодарен, ако някой ми помогне за тази задача. Смятам, че е доста интересна и напряга мозъка, но стигам до момент, който май съм пропуснал в училище... Sad
Ето каква е задачата: Двама приятели седят в заведение. Единият събаря поставката с клечки за зъби и те се разпиляват върху покривката на масата. Покривката на масата е на райета. Тогава единият от приятелите казва: "Представи си, че всяко от райетата на покривката има широчина точно 6см и всяка една от клечките е точно 6см дълга. Тогава вероятността една случайно избрана клечка да попадне изцяло върху едно от райетата е точно 36.3%"
Преведох задачата от немски, има вероятност да съм допуснал неточности. Ако някой прояви интерес към задачата и има нещо, което не разбира, ще се радвам да обясня.
Благодаря предварително !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Flame
Редовен


Регистриран на: 24 Mar 2009
Мнения: 213
Местожителство: София
Репутация: 29.6Репутация: 29.6Репутация: 29.6
гласове: 16

МнениеПуснато на: Wed Oct 28, 2009 3:13 pm    Заглавие:

Какво се пита в тази задача?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Боян Георгиев
Начинаещ


Регистриран на: 28 Oct 2009
Мнения: 4


МнениеПуснато на: Wed Oct 28, 2009 10:12 pm    Заглавие: re

Съжалявам, много съм заплеснат явно..... Трябва да се докаже, твърдението на единия от приятелите, че вероятността е 36.3%. Извинявам се отново....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dian Atanasov<T1BLD>
Редовен


Регистриран на: 27 May 2009
Мнения: 132
Местожителство: ruse
Репутация: 6Репутация: 6Репутация: 6Репутация: 6Репутация: 6
гласове: 2

МнениеПуснато на: Wed Oct 28, 2009 10:18 pm    Заглавие:

интересна задача, просто не знам дори от къде да почна Rolling Eyesкамоли да я реша Rolling Eyes .ако може някой hint ще съм благодарен Question Idea
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Боян Георгиев
Начинаещ


Регистриран на: 28 Oct 2009
Мнения: 4


МнениеПуснато на: Wed Oct 28, 2009 11:01 pm    Заглавие:

Според мен клечката трябва да бъде разглеждана като точка, а тази точка да средата на клечката. В пространството има безброй точки Smile, както и на покривката, но в случая не се интересуваме от по голямата част от тях, а само от точките върху една произволна права, перпендикулярна на райетата. Така, надявам се до тук се разбира, до някаква степен, какво имам в предвид. Сега трябва да си намерим неизвестни, характеризиращи възможните положения, в които клечката може да попадне. Според мен това са разстоянието между средата на клечката и средата на произволната ни права(средата на клечката е върху тази права), другото неизвестно е ъгълът,под който клечката се завърта(ъгълът между клечката и правата). И стигам до интересно неравенство , каквото не съм срещал(не знам дали е правилно):

[tex]Y/cos\alpha\le3[/tex] , и сега свеждам задачата до :Каква е вероятността това неравенство да е изпълнено при Y( в затворен интервал 0,3) и cos\alpha(в затворен 0,1). Y е разстоянието, алфа ни е ъгълът, за които споменах по горе.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Боян Георгиев
Начинаещ


Регистриран на: 28 Oct 2009
Мнения: 4


МнениеПуснато на: Wed Oct 28, 2009 11:05 pm    Заглавие:

Дори и неравенството да не е правилно, което е доста вероятно Smile, ще съм благодарен ако някой ми каже как се решава подобно нещо, как се изчислява подобна вероятностт....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Теория на вероятностите Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
You cannot attach files in this forum
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.