Регистрирайте сеРегистрирайте се

Минимум на функция

Форум за математика Форуми -> Функции / Производни
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
SV.SV
Начинаещ

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 10:32 am    Заглавие: Минимум на функция

Здравейте. От доста време следя форума, но чак сега се престраших да се регистрирам.
Може ли да получа насока за следната задача?

Да се определи минимумът на функцията
[tex]y=\frac{a^2}{x } +\frac{b^2}{1-x } [/tex], ако [tex]a>0; b>0; 0<x<1 [/tex]

ПП Ако може без производна, защото съм в 11 клас.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
ганка симеонова
SUPER VIP

Местожителство: софия
гласове: 298

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 10:52 am    Заглавие:

Ще ти предложа едно решение.
Да представим функцията като [tex]y=a^2.\frac{1-x}{ x} +b^2.\frac{x}{1-x } +a^2+b^2 [/tex]
Тъй като [tex]a^2\frac{1-x}{ x}.b^2\frac{x}{1-x }=a^2b^2 [/tex] и не зависи от х, затова и сумата [tex]a^2\frac{1-x}{ x} +b^2\frac{x}{1-x }[/tex] ще е минимална, когато двете събираеми са равни.
Тогава от [tex]a^2\frac{1-x}{ x} =b^2\frac{x}{1-x }=>x=\frac{a}{ a+b}=>y_{min}=(a+b)^2 [/tex]
Върнете се в началото
martosss
VIP Gold

Местожителство: Somewhere over the rainbow
гласове: 213

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 11:16 am    Заглавие:

Ето друго подход, който е по-универсален. Wink
Умножаваме по х(1-х) и опростяваме, така получаваме
[tex]x^2y-(a^2+y-b^2)+a^2=0[/tex]
Сега разглеждаме това уравнение като квадратно относно х, от дискриминантата получаваме
[tex]D=(y+a^2-b^2)^2-4a^2y=(y+a^2-b^2-2a\sqrt y)(y+a^2-b^2+2a\sqrt y)=((\sqrt y-a)^2-b^2)((\sqrt y+a)^2-b^2)\ge 0[/tex]
[tex](\sqrt y-a-b)(\sqrt y-a+b)\underline{(\sqrt y+a-b)}\N {(\sqrt y+a+b)}\ge 0[/tex] последното е винаги положително, така че не играе роля, сега нека примерно a≥b, без значение е кое ще избереш да е по-голямото от двете, тогава
a-b≥0 => [tex]\sqrt y+a-b\ge \sqrt y>0[/tex] и съкращаваме и него
Остават
[tex](\sqrt y-a-b)(\sqrt y-a+b)\ge 0[/tex]
[tex]\sqrt y \in\left(-\infty\: ;\: b-a]\cup [a+b\: ;\: +\infty )[/tex], но [tex]\sqrt y >0[/tex], а пък [tex]b-a<0<a+b[/tex], оттук [tex]\sqrt y\ge a+b\Right y\ge (a+b)^2[/tex] Wink
И за тези стойности на у вече можеш да намериш някакво си х, но тъй като ти търсиш у, то [tex]y_{min}=(a+b)^2[/tex]

Единствено не съм сигурен не трябва ли след като намериш х да направиш проверка дали то наистина е между 0 и 1 Laughing

Да, ето го и доказателството:
За [tex]y=(a+b)^2[/tex] имаме [tex]D=0\Right x_{1,2}=\frac{a^2-b^2+y}{2y}=\frac{a}{a+b}[/tex], а последното е положително и по-малко от 1. Wink

Получиха се същите неща като на Ганка, значи всичко е точно. Wink

ганка симеонова написа:

Да представим функцията като [tex]y=a^2.\frac{1-x}{ x} +b^2.\frac{x}{1-x } +a^2+b^2 [/tex]

Г-жо, оттук е достатъчно да направим едно неравенство между Средно-Аритметичното и Средно-Геометричното, откъдето получаваме
[tex]a^2\frac{1-x}{x}+b^2\frac{x}{1-x}\ge 2\sqrt{a^2\frac{1-x}{x}*b^2\frac{x}{1-x}}=2\sqrt{a^2b^2}=2ab[/tex]
Тоест [tex]y\ge 2ab+a^2+b^2=(a+b)^2[/tex], като равенство се достига при x=a/(a+b) - както Ганка каза, равенство на двете събираеми.
Върнете се в началото
estoyanovvd
Фен на форума

Местожителство: Видин
гласове: 67

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 12:38 pm    Заглавие:

martosss написа:
Ето друго подход, който е по-универсален. Wink

Г-жо, оттук е достатъчно да направим едно неравенство между Средно-Аритметичното и Средно-Геометричното, откъдето получаваме
[tex]a^2\frac{1-x}{x}+b^2\frac{x}{1-x}\ge 2\sqrt{a^2\frac{1-x}{x}*b^2\frac{x}{1-x}}=2\sqrt{a^2b^2}=2ab[/tex]
Тоест [tex]y\ge 2ab+a^2+b^2=(a+b)^2[/tex], като равенство се достига при x=a/(a+b) - както Ганка каза, равенство на двете събираеми.

Мисля, че си позволи твърде много, Мартине!!! Да даваш оценки на подхода на ГОСПОЖАТА?! Не бих го направил на твое място!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martosss
VIP Gold

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 1:06 pm    Заглавие:

Това сега трябва да има за цел да продължи спора с индукцията ли? Laughing

Просто не ми харесва, че е казано"ако сумата не зависи от х, то двете числа са равни", но това твърдение не е доказано, затова предлагам мой вариант, който според мен по-ясно обяснява защо това е минимално(и все пак е доказан).

Също така мисля, че всеки има право на мнение - според мен със СА-СГ става по-лесно, според Ганка не, добре. Не виждам какъв е проблемът да "допълня" нейното решение, даже бих се радвал ако някой допълни моето или даде различен подход. Wink

В случая е по-важно да се видят различните подходи за решение, а не да се караме защо единият дал акъл на другия.
Върнете се в началото
d/dx
Начинаещ

гласове: 2

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 3:57 pm    Заглавие:

Какво се опитвате да смущавате момчето с госпожата? Да не мислите, че като порасне няма да разбере каква е истината за вас даскалите? Smile
Върнете се в началото
krainik
Фен на форума

гласове: 44

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 7:44 pm    Заглавие:

Ем, като сме тръгнали да се правим на интересни - да приложим Хубавото н-во -
[tex]y=\frac{a^2}{x}+\frac{b^2}{1-x}\ge (a+b)^2\Rightarrow y_{min}=(a+b)^2[/tex].
Върнете се в началото
ганка симеонова
SUPER VIP

Местожителство: софия
гласове: 298

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 7:58 pm    Заглавие:

Ако [tex]x>0. y>0; xy=c=>x+y\ge 2\sqrt{xy} =2\sqrt{c} =>[/tex] Равенство за [tex]x=y[/tex]Март, това си идва точно от СА-СГ Wink
Върнете се в началото
mkmarinov
Напреднал

Местожителство: Враца
Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2
гласове: 32

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 8:53 pm    Заглавие:

estoyanovvd написа:

Мисля, че си позволи твърде много, Мартине!!! Да даваш оценки на подхода на ГОСПОЖАТА?! Не бих го направил на твое място!!!

ГОСПОЖАТА не е човек. ГОСПОЖАТА е бог. Думата на ГОСПОЖАТА е закон за теб. Не можеш да поправяш ГОСПОЖАТА. Не можеш да имаш алгоритъм по-бърз от този на ГОСПОЖАТА. Когато ГОСПОЖАТА каже нещо, то е окончателно и не подлежи на въпрос.

(Под ГОСПОЖАТА нямам предвид Ганка Симеонова, а самоиконизацията на една голяма част от учителското съсловие)
Върнете се в началото
martosss
VIP Gold

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 9:08 pm    Заглавие:

ганка симеонова написа:
Ако [tex]x>0. y>0; xy=c=>x+y\ge 2\sqrt{xy} =2\sqrt{c} =>[/tex] Равенство за [tex]x=y[/tex]Март, това си идва точно от СА-СГ Wink

Само че никъде не споменавате за СА-СГ в решението си, точно затова се опитах да ви поясня. Просто твърдението ви беше недоказано.
Върнете се в началото
Dian Atanasov<T1BLD>
Редовен

Местожителство: ruse

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 9:13 pm    Заглавие:

Цитат:

ГОСПОЖАТА не е човек. ГОСПОЖАТА е бог. Думата на ГОСПОЖАТА е закон за теб. Не можеш да поправяш ГОСПОЖАТА. Не можеш да имаш алгоритъм по-бърз от този на ГОСПОЖАТА. Когато ГОСПОЖАТА каже нещо, то е окончателно и не подлежи на въпрос.

(Под ГОСПОЖАТА нямам предвид Ганка Симеонова, а самоиконизацията на една голяма част от учителското съсловие)

Very Happy Smile Laughing Wink какво друго мога да кажа освен :LOL
Върнете се в началото
SV.SV
Начинаещ

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 9:51 pm    Заглавие:

Благодаря г- жо Симеонова и на теб Мартос..
Аз уча в немската езикова гимназия, но съм с профил математика. Много ми харесва да се занимавам с нея, въпреки че акцентът ми е езика.
Krainik, ще ти бъда благодарен, ако ми напишеш какво гласи Хубавото неравенство, за да разбера решението ти.
Явно е хубаво, щом като го приложиш, става на един ред Embarassed
Върнете се в началото
d/dx
Начинаещ

МнениеПуснато на: Mon Oct 05, 2009 10:04 pm    Заглавие:

mkmarinov написа:

СМЯХ Laughing

Айде гласувайте. Искам да имам 3 големи червени звезди Very Happy, че много хора станахте със жълтите Very Happy.
Върнете се в началото
krainik
Фен на форума

гласове: 44

МнениеПуснато на: Tue Oct 06, 2009 7:33 am    Заглавие:

SV.SV написа:

Krainik, ще ти бъда благодарен, ако ми напишеш какво гласи Хубавото неравенство, за да разбера решението ти.
Ще ти напиша само частния случай, който се използва и за самата задача.
[tex]\frac{a^2}{c}+\frac{b^2}{d}\ge \frac{(a+b)^2}{c+d}[/tex]
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Функции / Производни Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.