Регистрирайте сеРегистрирайте се

Липса на спомени...

Форум за математика Форуми -> Неравенства
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kozleto
Начинаещ

гласове: 1

МнениеПуснато на: Sat Sep 26, 2009 9:50 am    Заглавие: Липса на спомени...

Здравейте, благодаря предварително на всеки, който изобщо прочете какво е написано тук.

Може да ви прозвучи, сякаш съм някой супер "бавен" човек, макар и това да не е вярно, но кой каквото иска да мисли. Ще започна с това, че моята памет е отлична, стига да се свързва с нещо, което съм сметнал за по-интересно от...е, математиката. Просто не ми се отдава, колкото и да опитвам, но сега на да мина към проблема. След 4 часа имам входно по математика, което ще обощава материала от 10ти клас, целия. Преговаряйки поапднах на нещо, което винаги съм смятал за елементарно - неравенства, само че ми се губи някаква част от паметта и тук се нуждая от вас. За да бъда по-конкретен - неравенствата от втора степен ме спъват, а ето и пример и конкретния въпрос:

|x2+2x-3≥0
|2x2+7x-4>0

Това е системката, с отговор x принадлежи на (-∞; -4) обединено с [1;+∞).

А сега конкретния ми въпрос, който няма почти нищо общо с това: когато на горното неравенство получаваме, че (x-1)(x+3)≥0, съответно x≥1 и х≥-3, защо на числовата ос включваме числата от -∞ до -3, а посоката не е насочена към +∞? Нали трябва да е по-голямо, а не по-малко от посочената сотйност? Мерси.

ПП: Това може би ученик в 5ти клас може да ми го обясни, но за съжаление нямам никакъв спомен за нанасянето по числовата ос. Наблягахме на метода на интервалите и този урок го изядохме набързо...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
_sssss
Фен на форума

гласове: 50

МнениеПуснато на: Sat Sep 26, 2009 10:02 am    Заглавие:

Решавай си ги по метода на интервалите, като ти е по-лесно. Wink
(x-1)(x+3)=>0 има за решение (-inf; -3]U[1; +inf)
+, -, + в случая.
решаваш и долното, след което гледаш кои са общите части на решенията.
Върнете се в началото
Flame
Редовен

Местожителство: София
гласове: 16

МнениеПуснато на: Sat Sep 26, 2009 10:16 am    Заглавие: Re: Липса на спомени...

kozleto написа:

А сега конкретния ми въпрос, който няма почти нищо общо с това: когато на горното неравенство получаваме, че (x-1)(x+3)≥0, съответно x≥1 и х≥-3, защо на числовата ос включваме числата от -∞ до -3, а посоката не е насочена към +∞? Нали трябва да е по-голямо, а не по-малко от посочената сотйност? Мерси.

ПП: Това може би ученик в 5ти клас може да ми го обясни, но за съжаление нямам никакъв спомен за нанасянето по числовата ос. Наблягахме на метода на интервалите и този урок го изядохме набързо...

Объркването ти идва от грешното решение на квадратното уравнение:
[tex]x^2+2x-3\ge0\Leftrightarrow (x-1)(x+3)\ge 0 \Leftrightarrow x\le -3\cup x\ge 1[/tex]. Ето в този капан си попаднал (грешно приложен метод на интервалите). Тук може да се разсъждава класически. Кога квадратнатна функция заема положителни стошности, ако има + пред коефициента а. Решението е винаги от[tex]( -\infty,x_1)\cup (x_2,\infty )[/tex], стига разбире се [tex]D\ge 0[/tex] да е изпълнено. Е да нямаш време, както виждам да подпълниш солодно пропуските, но поне това запомни.

Успех!

Последната промяна е направена от Flame на Sat Sep 26, 2009 10:23 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
kozleto
Начинаещ

гласове: 1

МнениеПуснато на: Sat Sep 26, 2009 10:17 am    Заглавие:

Супер, мерси, макар че търсех някакво обяснение. Аз говорих и с един приятел, той ми каза, но все пак благодаря Smile
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Неравенства Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
You cannot attach files in this forum
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.