Регистрирайте сеРегистрирайте се

Имат ли място училищна и висша математика в един форум?

Иди на страница 1, 2  Следваща

Форум за математика Форуми -> Съобщения/Вашите мнения и препоръки
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
xyz
Напреднал

гласове: 12

МнениеПуснато на: Wed Jul 22, 2009 7:37 am    Заглавие: Имат ли място училищна и висша математика в един форум?

Моят отговор естествено е, че нямат. Съвсем различна е групата от хора, които се занимават с едното и с другото. Докато голяма част от посетителите на училищната математика биха я превърнали в цирк, то обикновено и хората занимаващи се с висша математика биха отишли на цирк, но не биха го прявили там, където работят (имам пред вид в евентуалнен форум).

Предлагам форумите от висша математика да бъдат отделени оттук и да се преместят в отделен форум, така както това е направено за форума по информатика:
http://www.math10.com/informatika/
Иначе форуми колкото си щеш могат да се появят, като "Разширения на полета", "Теория на представянията", "Теория на групите", "Теория на Галоа", "Теория на алгоритмите", "Теория на кодирането", "Топология", "Алгебрична геометрия" и какво ли още не...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
administrator
Site Admin

Местожителство: София(Варна)
Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6Репутация: 45.6
гласове: 14

МнениеПуснато на: Wed Jul 22, 2009 11:37 am    Заглавие:

Ще го помисля малко и ще видя как може да се направи като отделен форум.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
Saposto_MM
Напреднал

Местожителство: Панагюрище
гласове: 67

МнениеПуснато на: Wed Jul 22, 2009 6:22 pm    Заглавие:

Много добра тема, xyz!
Аз предлагам и друго нещо. Да се направи отделен форум и за Олимпиадна Математика.
Той например може да се раздели на "Алгебра", "Геометрия", "Комбинаторика", "Теория на Числата", "Неравенства", "Състезания". Може и други форуми да се направят, като "Теория свързана с Олимпиади", "Разработки, реферати". Може да взаимстваме и от www.mathlinks.ro. Не вярвам да ни съдят за плагиатство Smile .
Върнете се в началото
martin.nikolov
Напреднал

гласове: 21

МнениеПуснато на: Wed Jul 22, 2009 8:26 pm    Заглавие:

Тогава и неучилищната математика би трябвало да се раздели на два форума. Един за въпроси от математиката която се учи от най-различни специалности в повечето вузове, като диф. и инт. смятане. И един за теми от малко по специализираните дялове, като тези които си дал като пример. Би било добре ако стане, така един вид хората от различните нива няма да се прекчкат един а друг и темите ще са по-интересни. Макар, че се съмнявам да има много хора за втория тип форум.
Върнете се в началото
martosss
VIP Gold

Местожителство: Somewhere over the rainbow
гласове: 213

МнениеПуснато на: Wed Jul 22, 2009 8:42 pm    Заглавие:

Според мен така нещата прекалено много ще се разводнят и няма да има посещаемост.
Висшата математика наистина е отделно нещо, но останалото ... Замислете се наистина ли ще е добре всичко да е отделно.
Върнете се в началото
rytimid
Редовен

гласове: 4

МнениеПуснато на: Wed Jul 22, 2009 9:46 pm    Заглавие:

по тази логика хайде да отделим шаха, физиката, компютърните изчисления..... идеята да се отдели нещо от настоящия форум в отделен форум, само за да се предпази от цирка е безсмислена
Върнете се в началото
ганка симеонова
SUPER VIP

Местожителство: софия
гласове: 298

МнениеПуснато на: Wed Jul 22, 2009 10:15 pm    Заглавие:

Математиката си е математика. Според мен, разделите са добри във вида, в който са.
Върнете се в началото
xyz
Напреднал

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 8:21 am    Заглавие:

Към rytimid и ганка симеонова
Ако не сте разбрали за какво искам отделен форум, то нека да опитам да обясня пак. Като цяло форумите са направени за да служат на хора с близки интереси. Това, което твърдя е, че хората занимаващи се висша математика (ВМ) имат доста по-специфично мислене и следователно те даже не са много силни при решаване примерно на олимпиадни задачи (за училищните би трябвало да го владеят). Интересите им са коренно в различна насока (говоря за математическите такива). Защо форумът по информатика е отделен според вас???
А ти rytimid имаш ли представа от ВМ, че знаеш дали има нужда от отделен форум или не? Говоря за представа, а не да си навътре в материята. Аз се занимавам с ВМ от доста време...
Върнете се в началото
rytimid
Редовен

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 10:52 am    Заглавие:

да и сега раздела за вм не върши работа на хората които го посещават ?

какво като имат специфичен начин на мислене, ако ще и да не мислят въобще, просто е адски лесно да не поглеждат темите които не ги засягат;

не виждам какво общо има моите познанния по вм в случая; според мен е глупаво да кажеш, хайде да отделим това от онова защото мислят различно;
съвсем друго би било ако кажеш, че според теб под раздела е достатъчно посещавам за да започне да съществува самостоятелно; или, че повече хора интересуващи се с вм , и търсищи подобни места в гугъл, ще го забележат ако си има отделен домейн, от колкото в момента когато е с сякакви други клонове на математиката и на някой със въпросни виждания и спецефични интереси и прочее неща присъщи на човек занимаващ се с вм може да го накара да не го посещава редовно
Върнете се в началото
administrator
Site Admin

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 2:55 pm    Заглавие:

Ще отделим висшата математика само.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
Flame
Редовен

Местожителство: София
гласове: 16

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 3:25 pm    Заглавие:

Нека има нов форум, ВМ, Галоа звучи интересно. Нека новия форум да поеме всичкото "специфично мислене".
Според мен, орязването на съществуващия от Всисшата е голяма грешка. Това дава възможност на по-младите ни колеги с будно мислене да се запознават и дори да решават някой задачи, като намиране на граници, производни, теория на вероятностите и други. Нека съществуващата ВМ остане в този форум, дори тя да мутира в недоразвита такава.
Съществуващото положение дава на нас да хвърляме по едно око на елементарната математика и поне за мен е така да изпитвам удоволствие от някои решения. По е дружелюбно и по-задушевно това положение.
Нека има нов форум ВМ и там да отидат всички, които смятат, че съществуващия ги ограничава, но този според мен не е добре да се ореже.
Има и друг въпрос, това е въпроса за домашните работи, болна тема за r2d2. Вместо да им даваме минуси за тяхната настойчивост утре да занесат верни домашни работи, да се измисли по някакъв начин тези задачи да се маркират (оцветяване, курсив, специфична емотикона или нещо друго) и който иска да помага или да ги подминава.
Върнете се в началото
administrator
Site Admin

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 3:32 pm    Заглавие:

MM за или против си?

Искам да преценя колко са "за" и колко "против".
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

гласове: 54

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 4:28 pm    Заглавие:

Аз съм против - достатъчно е просто да се сложат тези раздели, за които xyz говореше. Според мен е абсолютно безсмислено - със същите доводи можем да отделим и нов форум на олимпийска тематика. ММ мисля, че е ЗА.
Върнете се в началото
ганка симеонова
SUPER VIP

Местожителство: софия
гласове: 298

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 4:42 pm    Заглавие:

И аз съм против.
Върнете се в началото
Saposto_MM
Напреднал

Местожителство: Панагюрище
гласове: 67

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 5:31 pm    Заглавие:

Наистина може би няма нужда от друг форум за "Висша Математика" като този за Информатика. Но може би трябва да се добавят още форуми в категорията Висша Математика, "Олимпиади по математика - задачи с повишена трудност".
Върнете се в началото
martin.nikolov
Напреднал

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 5:55 pm    Заглавие:

Не разбирам защо има хора които са против. Как може човек да е против при условие, че никой няма да ви забрани да ходите на двете места. Просто всичко ще стане по-пригледно. Въобще каква е причината да не искате разделение?
Върнете се в началото
administrator
Site Admin

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 5:58 pm    Заглавие:

Как е новата подредба на главните категории сега?
Върнете се в началото
martin.nikolov
Напреднал

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 6:18 pm    Заглавие:

Смятам, че разделение на училищна, олимпиадна и висша, със съответните подраздели, би било добре. Нищо не се губи тъй като всеки може да посещава всичките. От друга страна, ако някой се интересува от олимпиади не виждам причина защо той трябва да отсява тези темо от всички останали, като кандидатсване след седми клас например. Също така, ако дойде нов потрибетел и прегледа последните няколко теми и те се окажат от типа моля решете ми домашното, той може да се откаже от по нататъшно посещаване и така се губят евентуално добри посетители.

Ако не представлява техническа трудност, а такава не беше спомената, не виждам причина да не се прави. Поне тези които възразиха не дадоха нито една. В крайна сметка ако това подобри качеството на форумите би било хубаво, ако не винаги може да се възстанови сегашния формат.
Върнете се в началото
xyz
Напреднал

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 9:04 am    Заглавие:

Според мен, ако висшата математика си пусне новите форуми, така че да представлява по-голям интерес на хората, занимаващи се с висша математика в отделните области - то ще се получи голямо задръстване. Сега в раздела висша математика има 11 форума - примерно ще станат към 80. А какво би станало, ако тези 80 форума скочат най-отгоре на фурума (не казвам, че така трябва - примерно ако се направи)? Тогава ще прелиствате 5 минути за да откриете вашия форум, където искате да пишете.

Изключвайки раздела висша математика, то останалите си вършат добре работата. Дават се задачи, появяват се решения и се дискутират. Я ми дайте пример на една тема във висша математика, където да се постави някакъв проблем, да се опише историята му (кой какво е направил), да се цитира литература... Повечето теми са от вида студент съм, решете ми домашното, или помогнете че не разбирам учебника (щот може би не ходиш на лекции). Мнения от вида, то аз от ВМ не се интересувам чак толкова и това което го има ми е достатъчно са много егоистични.

Както martin.nikolov казва нищо не пречи на този, който иска да прескача от единия форум в другия. Потребителските имена и паролите са си същите - дори и нова регистрация няма да се изисква...
Върнете се в началото
marshal
Напреднал

Местожителство: София
гласове: 17

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 1:29 pm    Заглавие:

Като сме тръгнали с реформите какво ще кажета "Математика за най-малките" да се обедини с "Математика по-класове".
Върнете се в началото
krainik
Фен на форума

гласове: 44

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 1:55 pm    Заглавие:

xyz написа:
Според мен, ако висшата математика си пусне новите форуми, така че да представлява по-голям интерес на хората, занимаващи се с висша математика в отделните области - то ще се получи голямо задръстване. Сега в раздела висша математика има 11 форума - примерно ще станат към 80. А какво би станало, ако тези 80 форума скочат най-отгоре на фурума (не казвам, че така трябва - примерно ако се направи)? Тогава ще прелиствате 5 минути за да откриете вашия форум, където искате да пишете.

За тези 5 минути - явно не си достатъчно запознат с функциите на форума. Ето този изглед решава този твой проблем - http://img107.imageshack.us/img107/2525/screenpreviewc.jpg . Освен това, проблемът не е в липсата на отделни раздели, а в липсата на интерес към материята. Дали, ако форумът се разцепи интереса ще се вдигне - не мисля.
Върнете се в началото
s.karakoleva
Начинаещ

Местожителство: Русе
гласове: 6

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 4:17 pm    Заглавие:

martin.nikolov написа:
Смятам, че разделение на училищна, олимпиадна и висша, със съответните подраздели, би било добре.

Да, добре ще е да има такова разделяне!
Основната идея на форума е човек да намери там това, което търси - хора със сходни интереси, знания и опит в определена област.
Има много примери в този форум на потребители, които без да имат представа за какво става въпрос, отговарят просто така, за да пишат нещо (да отчита брояча). С такова разделяне ще се ограничат публикациите от тип "for delete".
Така ще се допълнят и липсващи важни раздели по Висша математика, като "Числени методи" например.

Flame написа:

Има и друг въпрос, това е въпроса за домашните работи, болна тема за r2d2. Вместо да им даваме минуси за тяхната настойчивост утре да занесат верни домашни работи, да се измисли по някакъв начин тези задачи да се маркират (оцветяване, курсив, специфична емотикона или нещо друго) и който иска да помага или да ги подминава.

Болната тема - "домашните".
За администраторите и редовните потребители, публикуването на "Помощ за една задача" е нещо досадно и дори прекалено нахално.

Но ако се поставим на мястото на човека, който публикува задачата?
За него решаването на тази задача е най-важното нещо за момента. И ако той е новак, регистрира се и публикува, с надежда да получи помощ и ето какво получава най-често: или "Е, че то е много лесно, бе. Не разбирам какво те затруднява?" или "Отвори си учебника и прочети тази тема!"...

Има и случаи, в които задачите се обясняват неясно, сложно и често дори решението изобщо липсва. Все едно "Аз знам как се решава, но няма да ти кажа..."
Този новак, след като не е получил тук нужната помощ (а дори често и е критикуван и обиждан), остава разочарован и повече няма да "стъпи" тук.

ПОВЕЧЕ ТЪРПЕНИЕ и КОРЕКТНОСТ ТРЯБВА!

Как да се преборим с този проблем?

Нека да има отделно тема "Искам помощ!", разделена на под-теми по класове или за студенти. Който иска помощ - да пише там! Който не иска да помага - да не влиза там. От искащите помощ да се изисква точна и коректна формулировка, по възможност - източник. А от даващите помощ да се изисква решение. Може да се направи анкета кой иска да помага в този раздел и да се изберат само определени хора, доказали се като умни и коректни.
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 5:35 pm    Заглавие:

Това с раздела за домашни е наистина добро предложение. Аз съм ЗА!
Върнете се в началото
_sssss
Фен на форума

гласове: 50

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 8:41 pm    Заглавие:

Аз също съм ЗА предложеното от Караколева.
Хубаво е, че има ученици, които искат да имат домашно и дори да разберат материала. По моите наблюдения, това е голяма РЯДКОСТ, особено, като става въпрос за математика.

Също, мисля, че разделението на училищна, олимпиадна и висша е много добра идея. Тези три раздела с няколко подразделения и готово.

В момента има прекалено много подразделения. Според мен, по-малко ще вършат по-добра работа, така е доста объркващо, а и без това рядко се пускат задачи в повечето от тях.
Върнете се в началото
rytimid
Редовен

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 8:59 pm    Заглавие:

и аз съм за направата на раздел тип ' помогнете утре имам контролно ', като според мен най-добре ще е да се сложи най-отгоре, за да не се флудят другите раздели, където хората просто си споделят задачи;
предлагам да се раздели на 1,2,3,4... клас и да си остане така; нека хората там да си хакат теми искам помощ, решете ми задчата и т.н. независимо от дяла от който е задачата - информатика, физика или математика( а може и зависмост от коя от 3те науке е да се оцветява различно )
Върнете се в началото
administrator
Site Admin

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 9:12 pm    Заглавие:

Проблема е, че форума ще стане супер дълъг.
Може би да направим нов форум, който има опция за под-форуми и да създадем всички категории, а този форум да остане като архив на сайта.
Върнете се в началото
Spider Iovkov
VIP

гласове: 129

МнениеПуснато на: Fri Jul 24, 2009 9:50 pm    Заглавие:

Ако нов сайт бъде създаден, този ще изчезне ли?
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

МнениеПуснато на: Sat Jul 25, 2009 9:44 am    Заглавие:

Идеята с другия сайт е добра. Според мен ще е добре той да има следните раздели - "Задача на седмицата", "Училищна математика"( вътре с подраздели за съответните възрастови групи),"Олимпиади и състезания"(подразделите - Алгебра, Геометрия, Комбинаторика, Теория на числата и Н-ва(идеята е от mathlinks)), "Висша математика"-не съм компетентен, за да определя подразделите, Домашни - ясно е за какво става на въпрос, "Забавна математика"- вътре да се публикуват както логически задачи, така и форумни игри, "Съобщения и мнения и пропоръки"- задължителен раздел, спомагащ за развитието в положителна насока. По-възможност и директорията със състезания да се обновява по-често - това може да стане и като се даде свободен достъп към нея на някои от най-активните потребители.
Върнете се в началото
martin.nikolov
Напреднал

МнениеПуснато на: Fri Jul 31, 2009 5:05 am    Заглавие:

Не разбрах какво стана. Ще има ли промяна?

Мисля, че има малко неразбиране. Поне така както аз разбирам предложението е не просто да се пренаредят и преименуват форумите, а да се отделят. Това което би било полезно според мен е когато някой отиде в форум 'висша математика' да може да търси и да сортира теми само от този форум. Например като кликна 'актуални теми' да ми показва най-новите теми само от 'висша математика'.
Върнете се в началото
xyz
Напреднал

МнениеПуснато на: Mon Aug 03, 2009 1:52 pm    Заглавие:

Доколкото разбрах намеренията на administrator, то идеята е да се създадат примерно 3 "форума": училищна математика; олимпиадна математика; висша математика. Ще останат и някои други раздели, като "Математика - всичко останало" и "Физика/Информатика", а останалите раздели и форуми ще бъдат набутани в споменатите по-горе 3.

Споменатите "нещо математика" няма да са форуми, а ще са такива, които след като кликнеш на тях, то ще се отваря страница с множество форуми, разпределени в раздели. Новите версии на IPB има такава функционалност, но вероятно administrator търси нещо безплатно. Освен това ще трябва да се приложи и съответното конвертиране от сегашния форум към новия - варианта да се остави като архив ще затрудни търсенето (не може да търсиш винаги по два пъти - в новия форум и в архивния, защото е неудобно).

Търсенето при описаната конструкция няма да е проблем. Обикновено при търсенето може да се избира в кой подфорум да се търси - т.е. като търсиш в подфорум "висша математика", то автоматично търсиш единствено във всички форуми от "висша математика".
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Съобщения/Вашите мнения и препоръки Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.