Регистрирайте сеРегистрирайте се

Международна олимпиада по Математика 2009, Германия

Иди на страница 1, 2  Следваща

Форум за математика Форуми -> Олимпиади и състезания за 9-12 клас
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Saposto_MM
Напреднал

Местожителство: Панагюрище
гласове: 67

МнениеПуснато на: Wed Jul 15, 2009 5:04 pm    Заглавие: Международна олимпиада по Математика 2009, Германия

Задачите от първия ден

Задача 1. Нека n е естествено число и нека [tex]a_1,a_2,a_3,\ldots,a_k[/tex] [tex]\left( k\ge 2\right)[/tex] са различни цели числа в множеството [tex]\left\{ 1,2,\ldots,n\right\}[/tex] такива, че [tex]n[/tex] дели [tex]a_i\left(a_{i + 1} - 1\right)[/tex] за [tex]i = 1,2,\ldots,k - 1[/tex]. Докажете, че [tex]n[/tex] не дели [tex]a_k\left(a_1 - 1\right)[/tex].

Задача 2. Нека ABC е триъгълник с център на описаната окръжност O. Точките P и Q са вътрешни точки съответно за страните CA и AB. Нека K, L и M са средите съответно на отсечките BP, CQ и PQ, и нека [tex]\Gamma[/tex] е окръжността минаваща през K, L и M. Нека PQ е допирателна до окръжността [tex]\Gamma[/tex]. Докажете, че OP=OQ.

Задача 3. Нека [tex]s_1,s_2,s_3\ldots[/tex] е строго растяща редица от положителни цели числа, такава че подредиците [tex]s_{s_1},s_{s_2},s_{s_3},\ldots[/tex] и [tex]s_{s_1 + 1},s_{s_2 + 1},s_{s_3 + 1},\ldots[/tex] са аритметични прогресии. Докажете, че редицата [tex]s_1,s_2,s_3\ldots[/tex] също е аритметична прогресия.

Източник: www.mathlinks.ro.

Последната промяна е направена от Saposto_MM на Sat Jul 18, 2009 10:59 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама

Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Baronov
Напреднал

гласове: 39

МнениеПуснато на: Wed Jul 15, 2009 11:21 pm    Заглавие:

Първата е много лесна, както винаги. Този път даже ми се струва по-лесна от обикновено. Някой, който разбира от геометрия да напише нещо за втората. Третата изглежда приятна. Пуснете задачите от втория ден, резултати и класиране, като излезнат.
Върнете се в началото
Who_cares123456
Редовен

гласове: 20

МнениеПуснато на: Thu Jul 16, 2009 7:13 am    Заглавие:

втората е по-лесна и от първата..

трябва да си направиш косинусова теорема за AOP и AOQ и да видиш какво трябва да си докажеш, за да ти излезе OP=OQ: а то е AP2-AP.AC=AQ2-AQ.AB, което ви е еквивалентно на AP.PC=AQ.BQ или AP:AQ=BQ:PC=MK:ML. Имайки това на предвид, е лесно да се досетим, че ни е необходимо да докажем някакво подобие на триъгълниците AQP и MKL, което е лесно.
Върнете се в началото
Saposto_MM
Напреднал

Местожителство: Панагюрище
гласове: 67

МнениеПуснато на: Thu Jul 16, 2009 2:23 pm    Заглавие:

Задачите от втория ден

Задача 4. Нека ABC е триъгълник, за който AB = AC. Ъглополовящите на ъглите [tex]\angle CAB[/tex] и [tex]\angle AB C[/tex] пресичат страните BC и CA съответно в D и E. Нека K е центъра на вписаната окръжност за триъгълника ADC. Нека [tex]\angle B E K = 45^\circ[/tex]. Намерете всички възможни стойности на [tex]\angle C AB[/tex].

Задача 5. Намерете всички функции [tex]f[/tex] дефинирани в множеството на целите положителни числа и приемащи стойности в същото, такива че за всички положителни цели числа [tex]a[/tex] и [tex]b[/tex], съществува неизроден триъгълник със страни

[tex]a[/tex], [tex]f(b)[/tex] и [tex]f(b + f(a) - 1)[/tex].

(Един триъгълник е неизроден, когато върховете му не лежат на една права)

Задача 6. Нека [tex]a_1, a_2, \ldots , a_n[/tex] са различни положителни цели числа и нека [tex]M[/tex] е множество от [tex]n - 1[/tex] положителни цели числа, несъдържащо [tex]s = a_1 + a_2 + \cdots + a_n[/tex]. Скакалец скача по продължение на реалната права, започвайки в точката [tex]0[/tex] и правейки [tex]n[/tex] скока надясно с дължини [tex]a_1, a_2, \ldots , a_n[/tex] в някакъв ред. Докажете, че редът може да бъде избран така, че скакалеца никога не попада на точка от [tex]M[/tex].
Върнете се в началото
Who_cares123456
Редовен

МнениеПуснато на: Sat Jul 18, 2009 7:52 am    Заглавие:

Laughing
чувствам ви вече тъпи колкото мене Very HappyVery Happy

Ботът, ако е негова единствената трета, ще си заслужи прякора явно Smile
Между другото много е странно как в България ни мъчат кажи речи само с комбинаторика и въпреки това на международните състезания нищо не правите ... Shocked

Последната промяна е направена от Who_cares123456 на Thu Jul 23, 2009 7:43 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
promoter
Начинаещ

МнениеПуснато на: Sat Jul 18, 2009 10:04 pm    Заглавие:

Само за сведение Не всички в България са ги измъчвали с комбинаторика!!! Много обичаме да се правим на велики и да коментираме неща, които не сме изпитали или не сме добре осведомени за тях. Пък и отбор да се прави в последните месеци и да се подготвя за две седмици?!? Това е просто смехотворно.
Върнете се в началото
Who_cares123456
Редовен

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 8:39 am    Заглавие:

аз ако не бях запознат, нямаше да пиша нищо... и ако си мислиш, че оценката на Николов ще е по-различна от тая - "излагация", тогава си свали розовите очила.
освен това навсякъде отборите така се правят и на повечето места подготовка и толкова няма.
Върнете се в началото
krainik
Фен на форума

гласове: 44

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 8:44 am    Заглавие:

predator, имам чувството, че ти изобщо не разбираш от майтап? Относно олимпиадата - добро представяне, макар че, като си помисля, някой хора говореха за 37+ точки, други пък за 42... Rolling Eyes Rolling Eyes
ПП И на кой му викат Бота? Laughing
Върнете се в началото
Who_cares123456
Редовен

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 9:25 am    Заглавие:

http://www.imo-official.org/year_info.aspx?year=2009
резултатите

Бота е тоя, на който му вземат по 3 точки заради ненаправена проверка на 4та задача, вече втора олимпиада. Все пак взе злато - браво. Догодина 7 7 7 4 7 7 Cool

Честно казано 3та задача е задължителна и там просто резултатът ни е потресаващо слаб - той ни маха от 10ката. Sad
Върнете се в началото
Spider Iovkov
VIP

гласове: 129

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 9:36 am    Заглавие:

А на четвърта някакъв интервал ли трябва да се получи?
Върнете се в началото
Who_cares123456
Редовен

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 9:38 am    Заглавие:

не - направи си синусова за някой триъгълник и почти сигурно ще си намериш уравнение за ъгъла. Тая задача аз я оценявам като 8ма или 9та за СУ Wink Проверката е по-сложна от колкото намиравето на ъглите.
Върнете се в началото
krainik
Фен на форума

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 10:01 am    Заглавие:

Who_cares123456 написа:

Честно казано 3та задача е задължителна и там просто резултатът ни е потресаващо слаб - той ни маха от 10ката. Sad
Той почти ни маха от 20-ката, ти говориш за 10-ката... Нека да бъдем реалисти -това е потресаващо слабо представяне...
Върнете се в началото
zx-6r
Начинаещ

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 12:03 pm    Заглавие: .

Тенденция е в последните години представянето ни да е мегазле. Това идва от факта, че тотално се прецака образованието от ревформите в последните 5 години, нивото като цяло пада всяка година (това се вижда от необходимите минимални балове на кандидатстудентите). Иначе и според мен сте се поизложили и всеки (без Живко - както казахте той толкова си може Laughing ) е направил с по няколко точки отдолу.
Върнете се в началото
allier
Начинаещ

гласове: 6

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 12:37 pm    Заглавие:

Mnogo komentatori, mnogo neshto .... Zashto ne vzemete da se qvite na edna dve olimpiadi puk togava da prikazvate? Ne sa se izlojili chak tolkova momchetata. Spored men, predstavyaneto na 1, 2, 4, 5 zadacha e normalno. Po 3-ta i po 6-ta tryabvashe pone oshte 2 resheniya i eto go 10-toto mqsto. Ako se mahnat tupite greshki po lesnite zadachi, pak se vliza v top 10.
Върнете се в началото
ZdravkoPopov
Начинаещ

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 3:25 pm    Заглавие: Коментар

Първо, не съм съгласен с всички, които обвиняват или ще обвинят нашите участници за наистина не толкова доброто представяне. Очевидно е, че момчетата са много добри - бил съм на много състезания със Станков, Караиванов и Статев и съм виждал какво могат. За Панчев няма какво да кажа - вижда се, че в момента е най-силният български математик сред гимназистите. Но за съжаление за да си №1 в света не са нужни само талант и знания... Изключително важна е и психическата подготовка... Всеки може да види разликата в резултатите от първия и втория ден през последните 2 години : МОМ 2009 89:64; МОМ 2008 84:70; За сравнение давам същата статистика от едни от най-силните години на отбора 1998-2002 : МОМ 98 87:108; МОМ 99 74:96; МОМ 00 82:87; МОМ 01 72:113; МОМ 02 83:84; И класирането съответно 98-2-ро; 99-5-то; 00-5то; 01-4то; 02-5то; Вижда се, че за да има отборът челно класиране е нужен силен резултат през 2рия ден. Това обаче никак не е лесно, защото точно тогава напрежението си казва думата... За пример погледнете резултатите на Панчев на двете олимпиади : МОМ 08 7 7 7 4 0 0 ; МОМ 2009 7 7 7 4 7 0.... След такъв първи ден няма как да не си помислиш за евентуални 42 точки, а това допълнително натоварва. Така че за мен причината за това класиране е следната - не справяне с огромното напрежение... Затова, да се надяваме, че през идващата година ръководителите на отбора ще отчетат това и ще предприемат нужните действия за подобряване на психическата подготовка на участниците. За финал пожелавам успешно следване на тримата студенти от отбора, а на другите трима - догодина 3 златни Wink .
Върнете се в началото
insight
Начинаещ

Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3
гласове: 3

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 10:15 pm    Заглавие:

gre4ka написа:

И, сега време за една логическа задача:
Имаме решени 6 първи, 5 втори, 1 трета, 5 четвърти и 5 пети.
Кажете сега кой по колко има.

Тук не си играем на математически главоблъсканици, момчета!

Вие сте НАЦИОНАЛНИЯ ОТБОР на България и в шегите за постигнатото от вас аз лично не виждам забавния елемент.

Истина е, че можеше да е много по-добре, истина е че можеше и да е по зле. Това е състезание и колкото толкова. Но поне се научете да се отнасяте с отговорност към резултатите, които сте постигнали.

Само така може да продължим да ви уважаваме!
Върнете се в началото
blqaa
Начинаещ

Репутация: 6.4Репутация: 6.4Репутация: 6.4Репутация: 6.4Репутация: 6.4Репутация: 6.4
гласове: 4

МнениеПуснато на: Sun Jul 19, 2009 11:16 pm    Заглавие:

[/quote]

Тук не си играем на математически главоблъсканици, момчета!

Вие сте НАЦИОНАЛНИЯ ОТБОР на България и в шегите за постигнатото от вас аз лично не виждам забавния елемент.

Истина е, че можеше да е много по-добре, истина е че можеше и да е по зле. Това е състезание и колкото толкова. Но поне се научете да се отнасяте с отговорност към резултатите, които сте постигнали.

Само така може да продължим да ви уважаваме![/quote]

Извинявай, но изказването ти е изключително неоправдано.Няма да се обосновавам, смятам го за излишно.
Успех!
Върнете се в началото
Пафнутий
VIP

гласове: 54

МнениеПуснато на: Mon Jul 20, 2009 6:40 am    Заглавие:

blaqaa, твоето изказване беше абсолютно не на място. Аз лично не виждам какво му е неоправданото на по-горното изказване (достатъчно е само да се види и кой го е писал) - все пак става въпрос за национален отбор и хората вътре трябва да се отнасят с уважение към гласуваното им доверие от ръководителите и дори от останалите състезатели, които се надяват България отново да стане световна сила. Не може едни и същи хора 2-ра година да правят едни и същи грешки и после да ги отминават с насмешка. Според мен, това е абсолютно безотговорно!
Върнете се в началото
blqaa
Начинаещ

Репутация: 6.4Репутация: 6.4Репутация: 6.4Репутация: 6.4Репутация: 6.4Репутация: 6.4

МнениеПуснато на: Mon Jul 20, 2009 1:25 pm    Заглавие:

Говориш глупости.
Върнете се в началото
zx-6r
Начинаещ

МнениеПуснато на: Mon Jul 20, 2009 8:21 pm    Заглавие: .

Лишков ти си ходил на олимпиади и заради нас Wink
Върнете се в началото
allier
Начинаещ

МнениеПуснато на: Mon Jul 20, 2009 9:21 pm    Заглавие:

Izvinyavam se predvaritelno za latinicata.

Abe to hubavo sum hodil na olimpiadi i za tebe, ama zashto gi napliuhte tolkova momchetata. Ne sa se izlojili tolkova mnogo, puk i po-dobre shegovito da si kajat rezultatite, otkolkoto da si izredyat tochkite. Osven tova, vaobshte ne smqtam che te se podigravat s rezultatite si kakto kazaha nqkoi ot syforumcite. Az daje se opitah da resha logicheskata zadacha Very Happy vupreki che ne poznavam nikoi ot otbora. Edno e da si gi reshavash vkushti zadachite, drugo e da gi reshavash na olimpiadata puk i ima nqkolko otbora koito v poslednite godini stavat vse po-dobri i po-dobri - naprimer Germania, Japan, i t.n. Taka che ne e tolkova lesno da si mejdu purvite - poumnyaha horata i ot drugite strani ...
Върнете се в началото
allier
Начинаещ

МнениеПуснато на: Mon Jul 20, 2009 9:25 pm    Заглавие:

Puk i tozi Jivko kakvo go djafkate tolkova - momcheto moje i poveche. Toy se e predstavil nai-stabilno v kraina smetka - nqma greshki po lesnite zadachi. Ako celiya otbor si beshe reshil 1,2,4 i 5-ta zadacha , shtyaha da se klasirat v top 7.
Върнете се в началото
blqaa
Начинаещ

МнениеПуснато на: Mon Jul 20, 2009 11:09 pm    Заглавие:

/Izvinyavam se predvaritelno za latinicata.

Abe to hubavo sum hodil na olimpiadi i za tebe, ama zashto gi napliuhte tolkova momchetata. Ne sa se izlojili tolkova mnogo, puk i po-dobre shegovito da si kajat rezultatite, otkolkoto da si izredyat tochkite. Osven tova, vaobshte ne smqtam che te se podigravat s rezultatite si kakto kazaha nqkoi ot syforumcite. Az daje se opitah da resha logicheskata zadacha Very Happy vupreki che ne poznavam nikoi ot otbora. Edno e da si gi reshavash vkushti zadachite, drugo e da gi reshavash na olimpiadata puk i ima nqkolko otbora koito v poslednite godini stavat vse po-dobri i po-dobri - naprimer Germania, Japan, i t.n. Taka che ne e tolkova lesno da si mejdu purvite - poumnyaha horata i ot drugite strani .../
Точно това имах предвид и аз х2
Върнете се в началото
insight
Начинаещ

Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3Репутация: 9.3
гласове: 3

МнениеПуснато на: Tue Jul 21, 2009 12:26 am    Заглавие:

allier написа:

Abe to hubavo sum hodil na olimpiadi i za tebe, ama zashto gi napliuhte tolkova momchetata. Ne sa se izlojili tolkova mnogo, puk i po-dobre shegovito da si kajat rezultatite, otkolkoto da si izredyat tochkite. Osven tova, vaobshte ne smqtam che te se podigravat s rezultatite si kakto kazaha nqkoi ot syforumcite.

Недопустимо е национален състезател да се шегува с пропуските си, които касаят престижа на страната му. Allier, ти явно не ме разбираш, а ме интерпретираш, защото аз не говоря за подиграване с резултатите, а за бягане от отговорност. Да си видял някога национал по борба, гимнастика или волейбол да се държи като шут!

Този форум се чете от хора, които се възхищават на тези момчета. А това държание не буди възхищение в мен. Това е градивна критика и бих искал да я приемете така.

И ако говорим конкретно за резултатите, както казах можеше и да е по-зле. Оценявам това което момчетата са постигнали, макар и да знам че можеха повече. Много изводи ще се направят и вярвам, че ако не до една година, то поне до две отново ще се завърнем в 10-ката, там където заслужаваме да бъдем.
Върнете се в началото
luboslav_p
Начинаещ

Местожителство: София
гласове: 7

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 11:15 am    Заглавие:

След толкова много коментари по представянето ни не мога да остана безучастен. Като част от този отбор поемам отговорността за лошото ни представяне. За пореден път изгубих точки за себе си и за отбора и съжалявам. Винаги съм се отнасял сериозно към състезанията и съм давал най-доброто от себе си. Имаше коментар относно моето психическо състояние по време на олимпиадата. Нека е ясно - на всяко състезание отивам с ясната представа, че мога и ще реша всички задачи. С тази нагласа отивам и на първия ,и на втория ден. Резултат от 42 точки никога не ме е плашел, а даже точно обратното - мотивирал ме е да се боря. Тази година бях сигурен, че 4та и 5та задача са ми верни и тръгнах по 6та. Появи се пропуск на 4та и ето ме пак с 4 точки. Всеки национален отбор по математика (а и не само) се нуждае от хора, които да го дърпат в трудни моменти, от хора със сигурно силно представяне. Тази година като капитан и на БОМ и на МОМ бях човек, от който се очакваше точно това, но се провалих и още веднъж съжалявам. Гледам да посрещам дори трудните моменти с усмивка, но нека това не се бърка с липса на отговорност. По повод на хората с крайно отрицателни коментари – моля не пишете за неща извън компетенцията ви (Карама, стига си писал глупости, а се вземи в ръце).
ПП Всеки с амбиции да влиза в отбора за догодина да сяда и да решава всички shortlists от 99-та насам.
Върнете се в началото
georgi111
Начинаещ

гласове: 2

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 4:43 pm    Заглавие:

Напълно съм съгласен с Любослав - не може да разчиташ на случайност на такова тежко състезание , затова много решаване и гледане на разли1ни идеи му е майката. На задачи като 6та се изплува нагоре на такова състезание, а 3та не е нещо особено но много слаб резилтат - 9т, едно време Сава Гроздев щеше да ви мъмри от Германия до тук за зад 3, а на 1, 2, 4, 5 - 7те точки за претенденти поне за сребърен медал са задължителни . Сметнете 6 * 28 = 168+ и къде отивахме при тези точки. Така че ... не може поне идея като за 1, 2, 3 точки да няма по 3 и 6, да се пише нещо за точки. Би трябвало при толкова налични сорсове по нет-а да се знаят много и разнообразни идеи - според мен вече дори и със 3 4 месеца само гледане на идеи тук и там може без проблем да се докарат спокойно 28 точки.
Върнете се в началото
martin.nikolov
Напреднал

гласове: 21

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 6:04 pm    Заглавие:

Какво взехте да се вайкате като, че ли е свършил света. Каквото станало станало. Решили не решили голяма работа. Все пак класиренто е маловажно. Въобще самия състезателен характер на олимпиадата я отдалечава от математиката. Тя и други кусури има, но както и да е, в тая тема се изписаха повече оплаквания и караници отколкото нещо свързано с задачите.
Върнете се в началото
Who_cares123456
Редовен

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 7:53 pm    Заглавие:

Супер, мнението ми не е крайно отрицателно, останал си с погрешно впечатление...
Пък че говоря глупости - то вие (Гречка) не го ли правите, просто и аз се включих. Така че първото ми мнение е под формата на закачка - не го приемайте на сериозноEmbarassed

Аз просто очаквах да сте всички с по 5 задачи, тъй като аз успях да реша без кой знае какъв проблем всичко без 6та и 3та с малко проблеми. Както и да е - здраве да има само Smile Всичко останало се поправя Cool

Последната промяна е направена от Who_cares123456 на Thu Jul 23, 2009 9:14 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
krainik
Фен на форума

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 9:05 pm    Заглавие:

martin.nikolov написа:
Какво взехте да се вайкате като, че ли е свършил света. Каквото станало станало. Решили не решили голяма работа. Все пак класиренто е маловажно. Въобще самия състезателен характер на олимпиадата я отдалечава от математиката. Тя и други кусури има, но както и да е, в тая тема се изписаха повече оплаквания и караници отколкото нещо свързано с задачите.
Не ти ли омръзна само да плюеш олимпиадите на тебе? Голяма работа, малка работа - става въпрос за национален отбор. Като не можеш да кажеш нещо по темата - недей. До състезателите - не сте ме разбрали правилно. Всички знаем, че сте способни на много повече и е нормално да сме недоволни от крайния резултат. Надявам се това да ни е като обица на ухото и още от догодина да сме там, където ни е мястото - топ 7.
Върнете се в началото
martin.nikolov
Напреднал

гласове: 21

МнениеПуснато на: Thu Jul 23, 2009 9:13 pm    Заглавие:

krainik написа:
martin.nikolov написа:
Не ти ли омръзна само да плюеш олимпиадите на тебе? Голяма работа, малка работа - става въпрос за национален отбор. Като не можеш да кажеш нещо по темата - недей. До състезателите - не сте ме разбрали правилно. Всички знаем, че сте способни на много повече и е нормално да сме недоволни от крайния резултат. Надявам се това да ни е като обица на ухото и още от догодина да сме там, където ни е мястото - топ 7.

Не съм плюл по нищо. Казшам, че е безсмислено да се оплаквате от резултатите. И е тъпо в тема която започва със задачите, да не се коментират задачите и да не се предлагат решения, а да се говири за точки и медали и класиране. Който смята че медалите са по-важни от задачите си е негов проблем. Поне не се дръжте като бебета и стига сте се оплаквали за глупости.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Олимпиади и състезания за 9-12 клас Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2020 math10.com.