Регистрирайте сеРегистрирайте се

Теоремата на Ферма не е вярна за n=3 :)


 
   Форум за математика Форуми -> Теория на числата, Признаци за деление
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
martin.nikolov
Напреднал


Регистриран на: 22 Apr 2009
Мнения: 489

Репутация: 35.5Репутация: 35.5Репутация: 35.5Репутация: 35.5
гласове: 21

МнениеПуснато на: Thu Jun 18, 2009 7:26 pm    Заглавие: Теоремата на Ферма не е вярна за n=3 :)

Добре изветно е, че уравнението

[tex] x^n+y^n=z^n[/tex]

няма нетривиални решения в цели числа при [tex]n>2[/tex].

Ако вместо цели числа разглеждаме цели числа от пръстена

[tex]\mathbb{Z}[\sqrt{2}] = \{ a+b\sqrt{2}\; | \; a,b\in\mathbb{Z}\},[/tex]

то теоремата не е вярна. Ето контра пример

[tex](18+17\sqrt{2})^3+(18-17\sqrt{2})^3=42^3[/tex].

Теоремата е вярна при n>3.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Dian Atanasov<T1BLD>
Редовен


Регистриран на: 27 May 2009
Мнения: 132
Местожителство: ruse
Репутация: 6Репутация: 6Репутация: 6Репутация: 6Репутация: 6
гласове: 2

МнениеПуснато на: Thu Jun 18, 2009 8:09 pm    Заглавие:

тъй като решението на задачата е 150 страници,твоето контра решение е 5 реда,а аз съм слаб математик за да ти разбера решението бих ти казал че има два варианта първи-ти грешиш, втори прав си и ставаш световно известен математик
ПП:хубаво би било повече хора от форума да видят контра решението ти и да го опсъдят Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin.nikolov
Напреднал


Регистриран на: 22 Apr 2009
Мнения: 489

Репутация: 35.5Репутация: 35.5Репутация: 35.5Репутация: 35.5
гласове: 21

МнениеПуснато на: Thu Jun 18, 2009 8:24 pm    Заглавие:

T1BLD написа:
тъй като решението на задачата е 150 страници,твоето контра решение е 5 реда,а аз съм слаб математик за да ти разбера решението бих ти казал че има два варианта първи-ти грешиш, втори прав си и ставаш световно известен математик
ПП:хубаво би било повече хора от форума да видят контра решението ти и да го опсъдят Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation


Нито едното нито другото. Теоремата на Ферма си е вярна. Не четеш добре. Контра примера не е в цели числа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krainik
Фен на форума


Регистриран на: 01 May 2009
Мнения: 697

Репутация: 51.8
гласове: 44

МнениеПуснато на: Thu Jun 18, 2009 8:40 pm    Заглавие:

T1BLD, имаш наистина сериозни пропуски или просто не си прочел поста на Марто(нали може така да ти викам??). Той е намерил контрапример за [tex]x,y,z\in\mathbb{Z[\sqrt{2}}[/tex], а теоремата е за [tex]x,y,z\in\mathbb{Z}[/tex]. Самият случай на теоремата на Ферма за [tex]n=3[/tex] е доказан много преди да е доказана самата теорема. Фактът е интересен, но лично аз съм по-любопитен как се доказва, че няма решения при [tex]n\ge4[/tex], но предполагам, че най-вероятно решението ще използва неизвестни за мен неща и по всяка вероятност ще е дълго.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin.nikolov
Напреднал


Регистриран на: 22 Apr 2009
Мнения: 489

Репутация: 35.5Репутация: 35.5Репутация: 35.5Репутация: 35.5
гласове: 21

МнениеПуснато на: Thu Jun 18, 2009 8:49 pm    Заглавие:

krainik написа:
T1BLD, имаш наистина сериозни пропуски или просто не си прочел поста на Марто(нали може така да ти викам??). Той е намерил контрапример за [tex]x,y,z\in\mathbb{Z[\sqrt{2}}[/tex], а теоремата е за [tex]x,y,z\in\mathbb{Z}[/tex]. Самият случай на теоремата на Ферма за [tex]n=3[/tex] е доказан много преди да е доказана самата теорема. Фактът е интересен, но лично аз съм по-любопитен как се доказва, че няма решения при [tex]n\ge4[/tex], но предполагам, че най-вероятно решението ще използва неизвестни за мен неща и по всяка вероятност ще е дълго.


Контра примера не е мой, а добре известен. Да доказателството не е лесно. Трябва да се изпозват Хилбертови модулярни форми вместо калсическите модулярни форми както в доказателството на Уайлз.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Теория на числата, Признаци за деление Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
You cannot attach files in this forum
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.