Регистрирайте сеРегистрирайте се

химия


 
   Форум за математика Форуми -> Друго
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Iwona
Начинаещ


Регистриран на: 19 Nov 2009
Мнения: 5


МнениеПуснато на: Thu Dec 03, 2009 2:59 pm    Заглавие: химия

Извинявам се но искам да ви помоля за помощ.Ако можете да ми кажете какво се получава,някой от реакциите са невъзможни.
1] [tex]Al(OH)[/tex]3 + [tex]H[/tex]2[tex]SO[/tex]4 ->
2] [tex]Al(OH)[/tex]3 + [tex]NaCl[/tex] ->
3] [tex]Al [/tex]+ конц. [tex]H[/tex]2[tex]SO[/tex]4 ->
4][tex] Al [/tex]+[tex] KOH + H[/tex]2[tex]O[/tex] ->
5][tex] Al[/tex]2[tex]O[/tex]3 + [tex]NaOH[/tex] ->
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
Spider Iovkov
VIP


Регистриран на: 12 Jan 2007
Мнения: 1273

Репутация: 199.9Репутация: 199.9
гласове: 129

МнениеПуснато на: Sat Dec 05, 2009 9:10 am    Заглавие:

[tex]\operatorname{AL(OH)_{3}}+\operatorname{NaCl} \to \operatorname{AlCl_{3}}+\operatorname{NaOH}[/tex]

Определяме степените на окисление на участващите елементи, като отчитаме, че [tex]\operatorname{Na}[/tex] има постояна степен на окисление [tex]+1[/tex], защото е елемент с метален химичен характер, [tex]\operatorname{Cl}[/tex] има променлива (от първа до седма) степен на окисление, понеже е халоген, хидроксидната група [tex]\operatorname{OH}[/tex] има постоянна степен на окисление [tex]-1[/tex], [tex]\operatorname{Al}[/tex] − постоянна степен на окисление [tex]+3[/tex]. Пишем ги:

[tex]\operatorname{{AL}^{+3}{(OH)}^{-1}_{3}}+\operatorname{{Na}^{+1}{Cl}^{-1}} \to \operatorname{{Al}^{+3}{Cl}^{-1}_{3}}+\operatorname{{Na}^{+1}{OH}^{-1}}[/tex].

Степените на окисление играят много важна роля при определяне на долните индекси (понеже с валентност понякога това е невъзможно). В повечето случаи, когато халогенен елемент се свързва с метал, степента му на окисление е обикновено [tex]-1[/tex]. В този случай е така и затова [tex]\operatorname{Cl}[/tex] има [tex]-1[/tex] степен на окисление. Понеже сборът от степените на окисление на участващите елементи е нула във всяко от веществата, то в алуминиевото съединение отдясно [tex]\operatorname{Cl}[/tex] е с долен индекс [tex]3[/tex] (степента на окислението и съответният индекс се умножават). Хидроксидната група в [tex]\operatorname{NaOH}[/tex] е без индекс, защото степените на окисление на [tex]\operatorname{Na}[/tex] и [tex]\operatorname{OH}[/tex] направо дават сбор нула.
Изравняването започва винаги от елемента с неметален химичен характер, в конкретната задачка това е [tex]\operatorname{Cl}[/tex]. Отдясно атомите му са три, а отляво − само един, ето защо пишем [tex]3[/tex] пред [tex]\operatorname{NaCl}[/tex] отляво:

[tex]\operatorname{{AL}^{+3}{(OH)}^{-1}_{3}}+\operatorname3{{Na}^{+1}{Cl}^{-1}} \to \operatorname{{Al}^{+3}{Cl}^{-1}_{3}}+\operatorname{{Na}^{+1}{OH}^{-1}}[/tex].

Така обаче увеличаваме атомите на [tex]\operatorname{Na}[/tex] − отляво са три, отдясно − само един, ето защо пишем [tex]3[/tex] и пред [tex]\operatorname{NaOH}[/tex] −

[tex]\operatorname{{AL}^{+3}{(OH)}^{-1}_{3}}+\operatorname3{{Na}^{+1}{Cl}^{-1}} \to \operatorname{{Al}^{+3}{Cl}^{-1}_{3}}+\operatorname3{{Na}^{+1}{OH}^{-1}}[/tex].

Алуминиевите атоми не са се променили. Хидроксидните групи в алуминиевия трихидроксид са три, в содата каустик − също, значи вече нямаме нужда от повече коефициенти. Това е изравняването. По принцип уравнения могат да се изравняват с помощта на прехода на електрони в окислително-редукционни процеси, но този метод тук не може да се приложи, защото процесът не е окислително-редукционен (участващите елементи не променят степента си на окисление).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Друго Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.