Регистрирайте сеРегистрирайте се

Еднакви числа в два поредни тиража на "6 от 42"

Иди на страница 1, 2  Следваща
 
   Форум за математика Форуми -> Теория на вероятностите
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
icositetrachoron
Начинаещ


Регистриран на: 22 Mar 2009
Мнения: 6
Местожителство: Earth
Репутация: 5.4Репутация: 5.4Репутация: 5.4Репутация: 5.4Репутация: 5.4
гласове: 3

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 1:58 pm    Заглавие: Еднакви числа в два поредни тиража на "6 от 42"

Никой не е познал числата първия път, а след втория тираж позналите са 18:
http://money.ibox.bg/news/id_367696162

Каква е вероятността да се изтеглят едни и същи 6 числа от 42 възможни два последователни пъти?
А n последователни пъти?
В горната статия е посочен отговор, но моят е различен и искам да видя и вашето решение.

Благодаря!


Последната промяна е направена от icositetrachoron на Wed Sep 16, 2009 6:22 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
baroveca
Напреднал


Регистриран на: 26 Feb 2009
Мнения: 347

Репутация: 16.2Репутация: 16.2
гласове: 14

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 2:59 pm    Заглавие:

Ми според мен решението е следното:Значи броят на благоприятните случаи е 6, а броят на възможните е 42.От формулата Р=Брой на благоприятни случи/брой на възможни имаме [tex] P=\frac{6}{ 42}=\frac{1}{7 }[/tex]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
baroveca
Напреднал


Регистриран на: 26 Feb 2009
Мнения: 347

Репутация: 16.2Репутация: 16.2
гласове: 14

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 3:36 pm    Заглавие:

Значи щом е два пъти,то [tex]\frac{1}{7 }*\frac{1}{ 7}=\frac{1}{ 49}[/tex]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Добромир Глухаров
Редовен


Регистриран на: 19 Sep 2008
Мнения: 148
Местожителство: София
Репутация: 18.8Репутация: 18.8
гласове: 8

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 4:01 pm    Заглавие:

Нека първия път да са изтеглени някякви шест числа. Търсим вероятността втория път да се изтеглят същите числа. Или с други думи търсим вероятността при едно теглене да се паднат точно определени шест числа. Броят на всички шесторки числа, които могат да се паднат е [tex]C_{42}^6=\frac{42.41.40.39.38.37}{1.2.3.4.5.6 } =5 245 786.[/tex] Следователно [tex]P=\frac{1}{5 245 786 } \approx 0.000 019 %[/tex]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ADaskalov
Начинаещ


Регистриран на: 22 Sep 2007
Мнения: 15

Репутация: 5.9Репутация: 5.9Репутация: 5.9Репутация: 5.9Репутация: 5.9
гласове: 1

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 4:15 pm    Заглавие:

Малко хора осъзнават, че всеки две тегления в тотото са независими събития, т.е. шанса да се паднат същите числа като в предното теглене е абсолютно същия като да се падне която и да е друга шестица. Добромир Глухаров правилно е изчислил, че този шанс е 1/5245786, но същият е и шанса да се падне произволна различна шестица. На базата на тези факти, от вероятностна гледна точка, да се паднат едни и същи числа произволен брой пъти подред е точно толкова вероятно, колкото и всеки път те да се различни.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Добромир Глухаров
Редовен


Регистриран на: 19 Sep 2008
Мнения: 148
Местожителство: София
Репутация: 18.8Репутация: 18.8
гласове: 8

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 4:23 pm    Заглавие:

ADaskalov написа:
Малко хора осъзнават, че всеки две тегления в тотото са независими събития, т.е. шанса да се паднат същите числа като в предното теглене е абсолютно същия като да се падне която и да е друга шестица. Добромир Глухаров правилно е изчислил, че този шанс е 1/5245786, но същият е и шанса да се падне произволна различна шестица. На базата на тези факти, от вероятностна гледна точка, да се паднат едни и същи числа произволен брой пъти подред е точно толкова вероятно, колкото и всеки път те да се различни.


колкото и всеки път те да се различни, но точно определени.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 5:47 pm    Заглавие:

Я ми решете тази по-проста задачка. В кутия има 10 топки номерирани с числата от едно до десет. Вадим една топка, записваме си номера и, връщаме я обратно и отново вадим топка. Каква е вероятността така извадените топки да са с номера 1 и 1? Що ли си мисля, че вероятността не е една десета?!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Добромир Глухаров
Редовен


Регистриран на: 19 Sep 2008
Мнения: 148
Местожителство: София
Репутация: 18.8Репутация: 18.8
гласове: 8

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 6:36 pm    Заглавие:

estoyanovvd написа:
Я ми решете тази по-проста задачка. В кутия има 10 топки номерирани с числата от едно до десет. Вадим една топка, записваме си номера и, връщаме я обратно и отново вадим топка. Каква е вероятността така извадените топки да са с номера 1 и 1? Що ли си мисля, че вероятността не е една десета?!


Вероятността, разбира се, е една стотна, но в случая с тотото не е казано, че числата, които се повтарят, трябва да са точно тези. Така, ако имаме три тегления, вероятността да се паднат еднакви числа е [tex]p=(\frac{1}{5245786 } )^2[/tex]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zhivo_zad
Редовен


Регистриран на: 28 Jun 2007
Мнения: 156

Репутация: 33.8Репутация: 33.8Репутация: 33.8
гласове: 14

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 6:43 pm    Заглавие:

ADaskalov написа:
Малко хора осъзнават, че всеки две тегления в тотото са независими събития, т.е. шанса да се паднат същите числа като в предното теглене е абсолютно същия като да се падне която и да е друга шестица.
И аз съм на това мнение Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Wed Sep 16, 2009 8:10 pm    Заглавие:

Добромир Глухаров написа:
estoyanovvd написа:
Я ми решете тази по-проста задачка. В кутия има 10 топки номерирани с числата от едно до десет. Вадим една топка, записваме си номера и, връщаме я обратно и отново вадим топка. Каква е вероятността така извадените топки да са с номера 1 и 1? Що ли си мисля, че вероятността не е една десета?!


Вероятността, разбира се, е една стотна, но в случая с тотото не е казано, че числата, които се повтарят, трябва да са точно тези.


Е, те нали са се паднали предишния тираж? Тогава вероятността да се паднат отново тези, които вече са се паднали става мноооого малка, нали? Аз разбирам ситуацията, която се е случила така- каква е вероятността да се паднат повторно изтеглените числа в следващия тираж. А Михаил Константинов от къде е измислил този резултат не ми е ясно!

Да ви кажа честно, нещо не ми е ясна тази работа! Embarassed Embarassed Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Thu Sep 17, 2009 9:37 am    Заглавие:

Добре, но ако го смятате само с 1 топка, излиза, че вие намирате вероятността да се падне два поредни пъти точно топка номер 1. Ами ако първият път изтеглите топка номер 2 ? Тогава пак ще имате 1/100.
Вероятността за всяка от 10-те топки е 1/100.
Така ако имаме 2 последователни тегления с връщане, то възможните избори са 100, от които точно 10 ще съдържат 2 еднакви топки. С това получихме вероятността от две тегления да получим еднакви топки - 1/10 - за всеки номер топка по 1/100.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Добромир Глухаров
Редовен


Регистриран на: 19 Sep 2008
Мнения: 148
Местожителство: София
Репутация: 18.8Репутация: 18.8
гласове: 8

МнениеПуснато на: Thu Sep 17, 2009 11:53 am    Заглавие:

martosss написа:
Добре, но ако го смятате само с 1 топка, излиза, че вие намирате вероятността да се падне два поредни пъти точно топка номер 1. Ами ако първият път изтеглите топка номер 2 ? Тогава пак ще имате 1/100.
Вероятността за всяка от 10-те топки е 1/100.
Така ако имаме 2 последователни тегления с връщане, то възможните избори са 100, от които точно 10 ще съдържат 2 еднакви топки. С това получихме вероятността от две тегления да получим еднакви топки - 1/10 - за всеки номер топка по 1/100.


Точно така е. Много добро обяснение, martosss !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 9:32 am    Заглавие:

Значи вие сте прави, ако говорим за задачата каква е вероятността да се изтеглят едни и същи числа в два поредни тиража. Аз разсъждавам върху задачата каква е вероятността вече изтеглени числа да се повторят в следващия тираж. Мисля си, че има разлика, нали? Question
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Добромир Глухаров
Редовен


Регистриран на: 19 Sep 2008
Мнения: 148
Местожителство: София
Репутация: 18.8Репутация: 18.8
гласове: 8

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 9:42 am    Заглавие:

estoyanovvd написа:
Мисля си, че има разлика, нали? Question


Според мен няма разлика, но нека и други си кажат мнението Wink .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 9:42 am    Заглавие:

Значи по вашите правила, г-н Стоянов, искате да изтеглите примерно топка номер 3, да я върнете обратно в торбата с топки и да търсите вероятността следващото теглене да изтеглите отново топка номер 3? Това ще се случи в 1/10 от случаите, тоест е еднакво вероятно с това два поредни пъти да изтеглите 1 и също число(горният ми пост, в който за краен резултат отново имаме 1/10).

Би трябвало с аналогични разсъждения да стигнем до извода, че е еднакво вероятно да се изтеглят дадени 6 числа отново с това да се изтеглят два поредни пъти еднакви произволни числа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ADaskalov
Начинаещ


Регистриран на: 22 Sep 2007
Мнения: 15

Репутация: 5.9Репутация: 5.9Репутация: 5.9Репутация: 5.9Репутация: 5.9
гласове: 1

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 11:27 am    Заглавие:

Г-н Стоянов, няма разлика между двата Ваши проблема, всеки студент учил елементарна теория на вероятностите ще го потвърди.
Ключовият момент в случая е да се осъзнае, че двете поредни тегления нямат никакво влияние едно върхо друго ( технически казано те са независими събития ). Просто топките нямат памет и това, че са се паднали в предния тираж по никакъв начин не влияе на вероятностите за следващия.

За да опростим максимално задачата и да бъде възможно най-нагледно нека хвърляме монета два поредни пъти:
Ако хвърлим първия път ези, то на второто хвърляне шансът отново да се падне ези е 50% (пробвайте! Wink), т.е. предните хвърляния нямат отношение към настоящето.

По този начин виждаме, че случилото се в тотото е напълно нормално от математическа гледна точка. Могат да се изведат други (вече технически) аргументи, че след като са се паднали еднакви топки в два поредни тиража, има по-голяма вероятност тези топки да са по-тежки и да се падат по-често, но това вече не е проблем за този форум Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 6:31 pm    Заглавие:

ADaskalov написа:
Г-н Стоянов, няма разлика между двата Ваши проблема, всеки студент учил елементарна теория на вероятностите ще го потвърди.
Ключовият момент в случая е да се осъзнае, че двете поредни тегления нямат никакво влияние едно върхо друго ( технически казано те са независими събития ). Просто топките нямат памет и това, че са се паднали в предния тираж по никакъв начин не влияе на вероятностите за следващия.

За да опростим максимално задачата и да бъде възможно най-нагледно нека хвърляме монета два поредни пъти:
Ако хвърлим първия път ези, то на второто хвърляне шансът отново да се падне ези е 50% (пробвайте! Wink), т.е. предните хвърляния нямат отношение към настоящето.

По този начин виждаме, че случилото се в тотото е напълно нормално от математическа гледна точка. Могат да се изведат други (вече технически) аргументи, че след като са се паднали еднакви топки в два поредни тиража, има по-голяма вероятност тези топки да са по-тежки и да се падат по-често, но това вече не е проблем за този форум Smile


Значи напълно съм съгласен когато става въпрос да излязат еднакви числа в два поредни тиража!!! Но не съм съгласен, че вероятността да излезат точно тези шест числа, които са излезли е същата! Не съм ли прав? Idea Question

Да вземем пак примера с кутията с десетте топки дето съм разгледал по-горе. Вероятността да излезат две еднакви топки е една десета, но вероятността да изтеглим топки с номера едно, едно е една стотна, нали?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
krainik
Фен на форума


Регистриран на: 01 May 2009
Мнения: 697

Репутация: 51.8
гласове: 44

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 7:19 pm    Заглавие:

ivan_baroveca написа:
Ми според мен решението е следното:Значи броят на благоприятните случаи е 6, а броят на възможните е 42.От формулата Р=Брой на благоприятни случи/брой на възможни имаме [tex] P=\frac{6}{ 42}=\frac{1}{7 }[/tex]
Ти въобще да знаеш какво преставлява Тото 6 от 42? Ако знаеш - още по-зле за теб... Г-н Стоянов, каква е вероятността да се паднат точно определени числа, т.е 6 числа, зададени по-рано?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 7:50 pm    Заглавие:

Естествено, че [tex]\frac{1}{C_{42}^{6} } [/tex]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 7:52 pm    Заглавие:

estoyanovvd написа:
Да вземем пак примера с кутията с десетте топки дето съм разгледал по-горе. Вероятността да излезат две еднакви топки е една десета, но вероятността да изтеглим топки с номера едно, едно е една стотна, нали?

вероятността да изтеглим два поредни пъти топка с номер 1 е 1/100. И какво?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krainik
Фен на форума


Регистриран на: 01 May 2009
Мнения: 697

Репутация: 51.8
гласове: 44

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 7:54 pm    Заглавие:

А, тогава какво спорим? Преставяме си, че задачите от 1-вото теглене са зададени. Сега въпросът е каква е вероятноста да се паднат числата, които сме избрали(избрали сме тези от миналото теглене)...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 7:57 pm    Заглавие:

Мисля, че ситуацията ми се изясни най-накрая!!! Вероятността да се паднат кои да са две шестици от числа в два поредни тиража е винаги една и съща, така е, но тя е [tex] (\frac{1}{C_{42}^{6} })^{2} [/tex]!!! Прав ли съм? Sad Т.е вие сте абсолютно прави, че няма никаква разлика в шансовете да се паднат еднакви числа!!!

Последната промяна е направена от estoyanovvd на Fri Sep 18, 2009 8:00 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 7:59 pm    Заглавие:

точно така, като вероятността за първата е 1/C, за втората е 1/C и като ги умножим стават на квадрат. Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estoyanovvd
Фен на форума


Регистриран на: 19 Sep 2006
Мнения: 764
Местожителство: Видин
Репутация: 94.7Репутация: 94.7
гласове: 67

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 8:03 pm    Заглавие:

И от къде този професор Михаил Константинов измисли едно към четири милиона и половина?!?!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 8:10 pm    Заглавие:

явно неговата машина работи с точност ±1 милионнаMr. Green
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krainik
Фен на форума


Регистриран на: 01 May 2009
Мнения: 697

Репутация: 51.8
гласове: 44

МнениеПуснато на: Fri Sep 18, 2009 9:27 pm    Заглавие:

estoyanovvd написа:
И от къде този професор Михаил Константинов измисли едно към четири милиона и половина?!?!
От краж време не ми е симпатичен този "професор". Предполагам, че се е объркал, макар че не отива на човек, работещ в ЦИК да прави такива големи грешки Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vladi_mnt
Редовен


Регистриран на: 17 Apr 2009
Мнения: 113

Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3Репутация: 8.3
гласове: 5

МнениеПуснато на: Sun Sep 20, 2009 7:41 am    Заглавие:

Да не би да е печатна грешката - нашето число е ≈ 5.2 милиона, а неговото 4.2 Rolling Eyes
Все пак понякога в бързината натискаме не клавишът, който трябва, а съседен му... Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ивайло Станиславов
Начинаещ


Регистриран на: 20 Sep 2009
Мнения: 1


МнениеПуснато на: Sun Sep 20, 2009 8:32 am    Заглавие: Отговора какъв е?

Вероятността да излязат определени шест числа от 42 без повторение е следната МАТЕМАТИЧЕСКА КОМБИНАЦИЯ: намираме броят на вариациите (без повторение, тъй като едно и също число не може да бъде изтеглено два пъти) V= N(N-1)(N-2)…[N-(k-1)], т.е. умножаваме 42х41х40х39х38х37= 3,776,965,920 вариации между всичките 42 числа (ако числата можеха да се повтарят, тогава формулата е 42на6-та степен, или около 54млн). Разделяме на пермутациите P=k!(N-k)!, или с други думи 6х5х4х3х2х1=720 и получаваме: ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИЗЛЯЗАТ КОИ ДА СА ШЕСТ ЧИСЛА ОТ ОБЩО 42 (БЕЗ ПОВТОРЕНИЕ НА ЧИСЛАТА) Е 1/5,245,786. За да излязат в два поредни тиража едни и същи числа, получената комбинация се повдига на втора степен, което прави 27,518,270,757,796 (над 1/27 трилиона).

Верни ли са изчисленията ми?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Sun Sep 20, 2009 9:43 am    Заглавие: Re: Отговора какъв е?

Ивайло Станиславов написа:
За да излязат в два поредни тиража едни и същи числа, получената комбинация се повдига на втора степен, което прави 27,518,270,757,796 (над 1/27 трилиона).

Верни ли са изчисленията ми?

Тук си прав, но само при условие, че тези числа са предварително определени(тоест още преди първия тираж ти търсиш вероятността числата примерно 1 2 3 4 5 6 да се паднат 2 поредни пъти в следващите две тегления. Може да са други числа, няма значение, въпросът е предварително да си избрал точно тези 6 числа и ако се падне примерно 10 20 30 40 5 6 два поредни пъти да не се брои за успешно). Ако разглеждаш вероятността да се подне произволна комбинация от числа 2 поредни пъти, то тази вероятност е 1 към 5.2 милиона(същото, ама не е повдигнато на степен). Надявам се всичко да е ясно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mkmarinov
Напреднал


Регистриран на: 08 Nov 2008
Мнения: 358
Местожителство: Враца
Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2
гласове: 32

МнениеПуснато на: Sun Sep 20, 2009 2:35 pm    Заглавие:

1 към 4 милиона, 1 към 5 милиона, 1 към 27 трилиона, пак клони към нула...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Теория на вероятностите Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
You cannot attach files in this forum
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.