Регистрирайте сеРегистрирайте се

Олимпиада По Физика


 
   Форум за математика Форуми -> Физика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Saposto_MM
Напреднал


Регистриран на: 02 Apr 2007
Мнения: 383
Местожителство: Панагюрище
Репутация: 124.4
гласове: 67

МнениеПуснато на: Mon Mar 23, 2009 4:40 pm    Заглавие: Олимпиада По Физика

Областен кръг на Олимпиадата по Физика, 22 Март 2009г. Тема за 8-ми клас

Задача 1.
Колоездач изминава разстоянието между два града. Първата четвърт от разстоянието той се спуска със скорост v1=30km/h, втората четвърт се движи хоризонтално със скорост v2=20km/h, а останалата половина от разстоянието се изкачва със скорост v3=10km/h.
а) Определете средната скорост на колоездача. [5т.]
б) Определете разстоянието между двата града, ако цялото пътуване е продължило 2 часа и 20 минути. [2т.]
в) Колко време ще продължи пътуването на връщане, ако първата половина от пътя колоездачът изминава със скорост v4=30km/h , следващата четвърт със скорост v5=20km/h, а последната четвърт - със скорост v6=10km/h. [3т.]

Задача 2.
Спринтьорка след старта бяга равноускорително с ускорение a=5m/s2 докато достигне скорост v=10m/s, след което пробягва останалата част от дистанцията поддържайки тази скорост.
а) Определете разстоянието което спринтьорката пробягва равноускорително. [2т.]
б) Определете времето, през което спринтьорката бяга равноускорително. [1т.]
в) Определете времето, за което спринтьорката ще пробяга 100m. Колко ще бъде нейната средна скорост за това разстояние в km/h. [3т.]
г) Определете времената и средните скорости, когато спринтьорката се състезава на 60m и 200m, като бяга по същия начин. [4т.]

Задача 3.
Състезател с маса m=70 kg скача от кула с височина h=5m във воден басейн. Той потъва във водата на дълбочина s=2m, преди да изплува.
а) Колко е работата на силата на съпротивление на водата при потъването на състезателя? [4т.]
б) Колко е силата на съпротивление на водата при потъването на състезателя? Накъде е насочена тя? [2т.]
в) С какво ускорение се движи състезателя при потъването си? [1т.]
г) Колко е мощността на силата на съпротивление при потъването на състезателя? [3т.]
(Движението на състезателя във водата приемете за равнозакъснително. Плътността на състезателя приемете равна на плътността на водата. Приемете земното ускорение g=10m/s2. Силата на съпротивление на въздуха се пренебрегва.)

Докато пишех забелязах, че не съм прочел правилно условието на една от задачите, което не я прави по-трудна, но все пак съм се разсеял.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Mon Mar 23, 2009 5:14 pm    Заглавие: Re: Олимпиада По Физика

Задача 1.
[tex]A)\:v_{cp}=\frac{S}{t}=\frac{S}{\frac{\frac{S}{4}}{v_1}+\frac{\frac{S}{4}}{v_2}+\frac{\frac{S}{2}}{v_3}}=\frac{\N S}{\frac{\N S}{2}\left[\frac{1}{2v_1}+\frac{1}{2v_2}+\frac{1}{v_3}\right]}=\fbox{\frac{4v_1v_2v_3}{v_2v_3+v_1v_3+2v_1v_2}}=\cdots\\B)\: S=v_{cp}*t=\cdots[/tex]
C) тук малко се затруднявам, защото това време няма да може да се изрази със секунди, а ще трябва да го изразим чрез първоначалното време t и то да е някаква функция на t, като пак ще сметнем [tex]t_1=S/v_{1cp}[/tex] и ще образуваме отношението [tex]\frac{t}{t_1}=\frac{\frac{S}{v_{cp}}}{\frac{S}{v_{1cp}}}=\frac{v_{1cp}}{v_{cp}}\Right t_1=\cdots[/tex]


Задача 2.
[tex]A)\:S=\frac{v^2}{2a}\\B)S=\frac{at^2}{2}\Right t=\sqrt{\frac{2S}{a}}\\C)\: t=t_1+t_2=\frac{S_{uskoritelno}}{v_{uskoritelno}}+\frac{S-S_{uskoritelno}}{v_{ravnomerno}}\\v_{cp}=\frac{S}{t_1+t_2}*\frac{1000}{3600}\\D) - gavra\; s\; u4enicite[/tex]

Задача 3. честно казано ме мързи да я решавам, пък и съм забравил тия мощности как се определяха...

MM написа:
Докато пишех забелязах, че не съм прочел правилно условието на една от задачите, което не я прави по-трудна, но все пак съм се разсеял.

Стига бе, ти се оля.. първо кенгуруто, сега това Laughing

Мисля че това ще е достатъчно, на тази олимпиада трябва за около час да се справиш, Стояне Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pipi langstrump
Начинаещ


Регистриран на: 15 Feb 2009
Мнения: 24

Репутация: 4.8Репутация: 4.8Репутация: 4.8Репутация: 4.8
гласове: 1

МнениеПуснато на: Mon Mar 23, 2009 9:43 pm    Заглавие:

На 3 задача движението равноускорително ли се предполага? Ако е така е твърде лесно, но ако не е това вече не е предмет на училищната физика.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mkmarinov
Напреднал


Регистриран на: 08 Nov 2008
Мнения: 358
Местожителство: Враца
Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2
гласове: 32

МнениеПуснато на: Mon Mar 23, 2009 10:00 pm    Заглавие:

Сигурно се предполага, че скачането му е свободно падане...

9 клас - задача 3
Проводник с дължина l=20cm и маса m=5g е окачен хоризонтално на две нишки и по него тече ток (надясно) I=10A. Перпендикулярно на равнината, определена от проводника и нишките (равнината на чертежа) действа еднородно магнитно поле с индукция B. При едната от възможните посоки на магнитното поле силата на опън на всяка нишка е T1=0,02N, а когато то действа в противоположна посока - T2=0,01N.
a)B=?
...
..
.

Много добра задача, много добри автори! Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pipi langstrump
Начинаещ


Регистриран на: 15 Feb 2009
Мнения: 24

Репутация: 4.8Репутация: 4.8Репутация: 4.8Репутация: 4.8
гласове: 1

МнениеПуснато на: Mon Mar 23, 2009 10:13 pm    Заглавие:

Не, аз всъщност питах дали като се гмурне се движи ускорително (закъснително, по-точно).

А твоята задача изглежда елементарна Wink .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mkmarinov
Напреднал


Регистриран на: 08 Nov 2008
Мнения: 358
Местожителство: Враца
Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2
гласове: 32

МнениеПуснато на: Mon Mar 23, 2009 10:39 pm    Заглавие:

Изглежда елементарна, но в нея срещнах някои нови понятия като отрицателна сила, физично доказателство че 5=4, както и разбрах че уравнение с 1 неизвестно от първа степен се решава със система...

Както пада - така и потъва, просто съпротивлението е различно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DeHuTtY
Начинаещ


Регистриран на: 09 Dec 2007
Мнения: 66
Местожителство: Варна
Репутация: 16.5Репутация: 16.5
гласове: 7

МнениеПуснато на: Mon Mar 23, 2009 10:54 pm    Заглавие:

Относно задачата за 9ти клас, аз се състезавах по същатата тема и си мисля, че всичко би излязло идеално ако масата беше 3 грама, а не 5. Тогава като се състави ситемата, реши се и после се замести с получената сила се получава всичко точно. Решава се със ситемата, а не със заместване (G=0,05N) защото е добре да се разсъждава за общия случай (а там няма значение големината на G).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mandos
Начинаещ


Регистриран на: 30 Dec 2008
Мнения: 45
Местожителство: Шопландия
Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1Репутация: 8.1
гласове: 6

МнениеПуснато на: Mon Mar 23, 2009 11:02 pm    Заглавие: Re: Олимпиада По Физика

MM написа:
Областен кръг на Олимпиадата по Физика, 22 Март 2009г. Тема за 8-ми клас

Shocked Учудва ме върху колко малко материал правят олимпиада по Физика (да го бяха нарекли поне олимпиада по механика Very Happy) А и martosss, мисля че за тези задачи и 30-40 мин ще са много ако участващия поне малко е решавал такива задачи Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mkmarinov
Напреднал


Регистриран на: 08 Nov 2008
Мнения: 358
Местожителство: Враца
Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2
гласове: 32

МнениеПуснато на: Tue Mar 24, 2009 3:53 pm    Заглавие:

@DeHuTtY, няма смисъл да се решава със система, при дадените параметри. Ако масата не беше дадена... разбирам, или ако се търсеше силата при противоположно поле. Но в случая просто са дадени повече неща отколкото трябва (авторска грешка, най ги обичам тези Laughing ).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kireca
Начинаещ


Регистриран на: 24 Mar 2009
Мнения: 3


МнениеПуснато на: Tue Mar 24, 2009 7:19 pm    Заглавие:

Аз лично не можах да намеря решенията на темата за 9 клас (областен кръг). Ако може някой да ги постне тук ще е добре.. (може и без първата задача)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Tue Mar 24, 2009 8:29 pm    Заглавие: Re: Олимпиада По Физика

Mandos написа:
martosss, мисля че за тези задачи и 30-40 мин ще са много ако участващия поне малко е решавал такива задачи Very Happy

Просто не исках да се изхвърлям много, че бързата кучка слепи ги ражда, нали знаеш :] То хубаво 30-40 мин, ама после ще има неща от сорта, че 3*8=32 Razz то така ако бързаш може и да ги надраскаш набързо(както аз направих) ама друго си е да изпипаш решенията Wink Пък и може да ти се заядат за всичко, така че по добре да внимаваш(мен са ми взимали точки за липса на чертеж Mad при положение че задачата беше с 2 сили, едната надолу другата нагоре Mad Ама какво да се прави... квестори).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mkmarinov
Напреднал


Регистриран на: 08 Nov 2008
Мнения: 358
Местожителство: Враца
Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2Репутация: 46.2
гласове: 32

МнениеПуснато на: Tue Mar 24, 2009 9:28 pm    Заглавие:

За девети клас, на третата задача всичко се счита за вярно от проверяващите Wink .
Задача 2:
a)
Нека [tex]q_0[/tex] е зарядът, получен при зареждането...
[tex]q_0=C_1U[/tex]
[tex]\frac{q_1}{q_2}=\frac{C_1}{C_2}\cap q_1+q_2=q_0=C_1U[/tex] който се разпределя по кондензаторите правопропорционално на техните капацитети.
[tex]q_1=\frac{C_1q_2}{C_2}[/tex]
[tex]\frac{C_1q_2}{C_2}+q_2=C_1U[/tex]
[tex]q_2=\frac{C_1U}{\frac{C_1+C_2}{C_2}}[/tex]
[tex]q_2=\frac{C_1C_2U}{C_1+C_2}[/tex]
[tex]q_1=\frac{C_1^2U}{C_1+C_2}[/tex]
б)
[tex]q'_0=q_2+q_0=C_1U(\frac{2C_2+C_1}{C_1+C_2})[/tex]
[tex]\frac{q'_1}{q'_2}=\frac{C_1}{C_2}\cap q'_1+q'_2=q'_0[/tex]
[tex]q'_2=\frac{C_1C_2(C_1+2C_2)U}{(C_1+C_2)^2}[/tex]
[tex]q'_1=\frac{C_1^2(C_1+2C_2)U}{(C_1+C_2)^2}[/tex]
Абсолютно същата като предната.
в)
[tex]Q=A=-\Delta W[/tex]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kireca
Начинаещ


Регистриран на: 24 Mar 2009
Мнения: 3


МнениеПуснато на: Tue Mar 24, 2009 10:41 pm    Заглавие:

Аха благодаря Very Happy, а горе-долу кога излизат резултати?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
h1rmi
Начинаещ


Регистриран на: 25 Mar 2009
Мнения: 1


МнениеПуснато на: Wed Mar 25, 2009 10:06 am    Заглавие:

mkmarinov написа:
Изглежда елементарна, но в нея срещнах някои нови понятия като отрицателна сила, физично доказателство че 5=4, както и разбрах че уравнение с 1 неизвестно от първа степен се решава със система...


Аз лично не смятам подобни "грешки" за допустими, обаче тая година се оляха с тея глупости... Задачата на тема 10 клас по мат на 1-ви кръг беше грешна, сега и на физика 2-ри кръг...скоро може да започнат да правят олимпиади тип "открийте грешката в условието" Very Happy Shocked
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Христо
Начинаещ


Регистриран на: 25 Mar 2009
Мнения: 1


МнениеПуснато на: Wed Mar 25, 2009 9:36 pm    Заглавие:

Аз пък да се похваля че имам 30/30 на темата за 8 клас а съм 8клас от ПМГ където не учим физика. Очаквах че ще има и термодинамика но ме изненадаха приятно . Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
YellowSub
Начинаещ


Регистриран на: 02 Jul 2008
Мнения: 11

Репутация: 4.1Репутация: 4.1Репутация: 4.1Репутация: 4.1

МнениеПуснато на: Thu Mar 26, 2009 5:17 pm    Заглавие:

и двете теми за 8 и 9 клас са страшно тъпи, просто авторите са отбили номера. Относно третата задача на 9клас при дадени стойности за мен е абсурдно да се решава със система, нищо че в малумното авторово решение го правят със съкращение на масата. Доводите ми са следните: като се напишат уравненията за движение в двата случая в най-общ вид (векторен сбор от силите = на маса по ускорение) се вижда че при дадените стойности в единия случай тялото няма да е в покой, което обезсмисля всякакво приравняване....
Реално най трудната задача беше 2в, която пък беше доста тъпо формулирана - тоя дето дойде за въпроси ни каза че под "двукратно" се разбира енергията отделена след второто прищракване, докато авторите реално са имали в предвид изобщо цялата енергия от двете прищраквания..... Shocked
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kireca
Начинаещ


Регистриран на: 24 Mar 2009
Мнения: 3


МнениеПуснато на: Thu Mar 26, 2009 7:24 pm    Заглавие:

Някой знае ли колко % са нужни за класиране ? На 1вия кръг бяха 66.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Физика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.