Регистрирайте сеРегистрирайте се

Една задача и още нещо...

Иди на страница Предишна  1, 2
 
   Форум за математика Форуми -> Забавна математика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
krainik
Фен на форума


Регистриран на: 01 May 2009
Мнения: 697

Репутация: 51.8
гласове: 44

МнениеПуснато на: Thu Jul 16, 2009 2:22 pm    Заглавие:

ge0rg1 написа:

krainik написа:
ge0rg1 написа:

...нека те поправя и аз: след "Малоумно е..." НЕ се слага ЗАПЕТАЯ...
Напротив. Потърси в интернет за т.нар. сложно съставно с подчинено подложно изречение(знам, че не си чувал за него, но не се бой) и си готов ;]

Не се слага запетая след "Малоумно е", защото този израз е част от ЦЯЛОТО просто изречение "Малоумно е да цитираш предходния пост"...
Задаваш въпроса "Кое е малоумно" - "да цитираш предходния пост".Get it?
ge0rg1 написа:

krainik написа:
ge0rg1 написа:

"„Цифра“ и „число“ не са еднозначни понятия." (от ТУК)
А някой да го е твърдял? Едното е подмножество на другото. Или ще кажеш, че 6 не може да се престави като "крайна (или безкрайна в някои случаи) последователност от нейните цифри"(става въпрос за 10чна бройна система).

След като НЕ го твърдиш, защо казваш, че 6 е и число, и цифра, като в случая НЕ е число?
Става ли първо да видиш какво значи думата еднозначно и тогава да спорим?
ge0rg1 написа:
И на двете места се казва, че НЕ могат да се смесват понятията, но ти ги смесваш... И се опитваш да ме убедиш в правотата си? Странно ми е... Laughing
Никъде не пише, че не могат да се смесват. Пише, че не са 1 и също нещо, което, разбира се, е вярно. И.... ЧИСЛОТО 6 може да се представи чрез еднократно използване на ЦИФРАТА 6 в 10-чна бройна с-ма(както и в 7-чна,8-чна, 9-чна и т.н.т). И още нещо - 6 не е цифра в всяка бройна система, но е число в нея ;]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Реклама







Пуснато на:     Заглавие: Реклама

Върнете се в началото
112358-1,618-3,14
Начинаещ


Регистриран на: 30 Jun 2009
Мнения: 60

Репутация: 1.3
гласове: 1

МнениеПуснато на: Thu Jul 16, 2009 2:35 pm    Заглавие:

krainik написа:
ge0rg1 написа:

krainik написа:
ge0rg1 написа:

...нека те поправя и аз: след "Малоумно е..." НЕ се слага ЗАПЕТАЯ...
Напротив. Потърси в интернет за т.нар. сложно съставно с подчинено подложно изречение(знам, че не си чувал за него, но не се бой) и си готов ;]

Не се слага запетая след "Малоумно е", защото този израз е част от ЦЯЛОТО просто изречение "Малоумно е да цитираш предходния пост"...
Задаваш въпроса "Кое е малоумно" - "да цитираш предходния пост".Get it?

За пореден път ще ти кажа, че НЯМА запетая, защото тези две твърдения са ЕДНО просто изречение... Питай госпожата си по БЕЛ... Става ли?




krainik написа:
ge0rg1 написа:

"„Цифра“ и „число“ не са еднозначни понятия." (от ТУК)
А някой да го е твърдял? Едното е подмножество на другото. Или ще кажеш, че 6 не може да се престави като "крайна (или безкрайна в някои случаи) последователност от нейните цифри"(става въпрос за 10чна бройна система).

След като НЕ го твърдиш, защо казваш, че 6 е и число, и цифра, като в случая НЕ е число?[/quote] Става ли първо да видиш какво значи думата еднозначно и тогава да спорим?[/quote]
С едно и също значение... Но ти явно НЕ го знаеш и ги ползваш като СИНОНИМИ, което е грешно...


krainik написа:
ge0rg1 написа:
И на двете места се казва, че НЕ могат да се смесват понятията, но ти ги смесваш... И се опитваш да ме убедиш в правотата си? Странно ми е... Laughing
Никъде не пише, че не могат да се смесват. Пише, че не са 1 и също нещо, което, разбира се, е вярно. И.... ЧИСЛОТО 6 може да се представи чрез еднократно използване на ЦИФРАТА 6 в 10-чна бройна с-ма(както и в 7-чна,8-чна, 9-чна и т.н.т). И още нещо - 6 не е цифра вЪВ (на ми казвай, че сбърка ТОВА о_О) всяка бройна система, но е число в нея ;]


"ЧИСЛОТО 6 може да се представи чрез еднократно използване на ЦИФРАТА 6"
Да, но в случая 6 НЕ Е нито количество, НИТО брой, НИТО ред, НИТО каквото и да било ЧИСЛО... В случая е твърдение за самото 6. А 6 само по себе си е цифра...

krainik написа:
6 не е цифра в всяка бройна система, но е число в нея ;]



Аз ставам, че си имам и друга работа... Ако имаш още да ми пишеш - довечера, след като се прибера от трен, ще ти отговарям...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krainik
Фен на форума


Регистриран на: 01 May 2009
Мнения: 697

Репутация: 51.8
гласове: 44

МнениеПуснато на: Thu Jul 16, 2009 2:44 pm    Заглавие:

Ок, нАма да ти кажа Laughing Аз спирам да споря, защото просто не заслужаваш да си губя времето с теб. Ако не вярваш в това, което написах за числата и цифрите - питай г-на си по математика. Всъщност, стой си заблуден Rolling Eyes И още нещо, да дойдеш в математически форум и да спориш за пунктуация и бг език е, меко казано, нахалство. Аз рядко съм го правил и то, когато грешките са фрапантни.И, между другото, страхотна логика вкарваш - кога съм казвал, че числата и цифрите са 1 и също нещо? Казах, че цифрите са подмножество на числата. Ако това означава, че са 1 и също нещо - ок, прав си!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дидева
Редовен


Регистриран на: 13 Jan 2009
Мнения: 180
Местожителство: Габрово
Репутация: 16Репутация: 16
гласове: 7

МнениеПуснато на: Thu Jul 16, 2009 6:31 pm    Заглавие:

След като дълго време спрягахте ника ми, мисля че е време да се обадя и аз. Very Happy .
ge0rg1 поведе един доста дълъг, глупав и безсмислен спор, с хора които доста преди него са в този форум и са доказали, че знаят много.
Смятам, че е очевидно, че щом съм пуснала коментар в тази тема, той се отнася точно до разглежданата задача, а не е някакво абстрактно твърдение, което ей така ми е хрумнало и съм решила да споделя с останалите. Човекът, писал преди мен, е посочил 6 като възможен брой бучки, а броят се назовава с числа, а не с цифри. Не знам защо си решил да извадиш думите ми от контекста на задачата и да ги подложиш на толкова обстоен анализ.Може би, за да натрупаш повече мнения тук или пък защото го намираш за полезно и забавно.
Задачата отдавна е решена, видяхме какво мислиш по въпроса, може би е време вече да спрем. Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
112358-1,618-3,14
Начинаещ


Регистриран на: 30 Jun 2009
Мнения: 60

Репутация: 1.3
гласове: 1

МнениеПуснато на: Fri Jul 17, 2009 12:58 pm    Заглавие:

Дидева написа:
След като дълго време спрягахте ника ми, мисля че е време да се обадя и аз. Very Happy .
ge0rg1 поведе един доста дълъг, глупав и безсмислен спор, с хора които доста преди него са в този форум и са доказали, че знаят много.
Смятам, че е очевидно, че щом съм пуснала коментар в тази тема, той се отнася точно до разглежданата задача, а не е някакво абстрактно твърдение, което ей така ми е хрумнало и съм решила да споделя с останалите. Човекът, писал преди мен, е посочил 6 като възможен брой бучки, а броят се назовава с числа, а не с цифри. Не знам защо си решил да извадиш думите ми от контекста на задачата и да ги подложиш на толкова обстоен анализ.Може би, за да натрупаш повече мнения тук или пък защото го намираш за полезно и забавно.
Задачата отдавна е решена, видяхме какво мислиш по въпроса, може би е време вече да спрем. Wink


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Е много ясно, че ти така ще кажеш - че си говорела за бучките...

Ако си признаеш, че не си говорела за бучките, ще излезе, че бъркаш ЧИСЛО с ЦИФРА и ще се изложиш. Затова сега казваш, че си говорела за бучките - така НЕ защитаваш тях двамата, а СЕБЕ си Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Дидева написа:
kelty написа:
1, 3 и 6

Боже! Шест е най-нечетното число, което познаваме! Как не се сетихме досега! Laughing


Прав съм, нали? Има ЛОГИКА в думите ми, нали? Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Все пак това е КРАЯТ на този спор... (НЕ го направих заради мнения - защо са ми тези мнения според теб? Пари ли ще ми дадат, злато ли, че да ги трупам? НЕ дават нищичко и честно казано НЕ ме греят много - НЕ ме грее ако ми изтрият всички мнения Very Happy ... За да трупам мнения - леле леле... И все пак аз НЕ се оттеглям от мнението си... С martosss отдавна приключихме спора и всеки остана на своето мнение... с krainik... За това нямам думи...)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дидева
Редовен


Регистриран на: 13 Jan 2009
Мнения: 180
Местожителство: Габрово
Репутация: 16Репутация: 16
гласове: 7

МнениеПуснато на: Fri Jul 17, 2009 10:21 pm    Заглавие:

ge0rg1 написа:

Прав си, че 6 НЕ е нечетно, но НЕ е и число Wink Laughing ...

Хайде да коментираш тогава това " блестящо" твърдение. За пръв път чувам, че шест не е число. И изобщо кога ще спреш да се изявяваш над отдавна решени задачи? Не си ли задаваш въпроса, защо на никого другиго не е хрумвала " брилянтната" мисъл, че шест не е число? Тук е пълно с невероятно талантливи математици, включително и много от писалите по темата. Как пък един от тях не стигна до " революционното" ти откритие.
В тази тема се коментира определена задача, най-нормалното нещо е постовете да засягат именно тази задача. Ако за теб броят на бучките се измерва в цифри, то аз мога да го изразя единствено с число.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
112358-1,618-3,14
Начинаещ


Регистриран на: 30 Jun 2009
Мнения: 60

Репутация: 1.3
гласове: 1

МнениеПуснато на: Fri Jul 17, 2009 10:36 pm    Заглавие:

Дидева написа:
ge0rg1 написа:

Прав си, че 6 НЕ е нечетно, но НЕ е и число Wink Laughing ...

Хайде да коментираш тогава това " блестящо" твърдение. За пръв път чувам, че шест не е число. И изобщо кога ще спреш да се изявяваш над отдавна решени задачи? Не си ли задаваш въпроса, защо на никого другиго не е хрумвала " брилянтната" мисъл, че шест не е число? Тук е пълно с невероятно талантливи математици, включително и много от писалите по темата. Как пък един от тях не стигна до " революционното" ти откритие.
В тази тема се коментира определена задача, най-нормалното нещо е постовете да засягат именно тази задача. Ако за теб броят на бучките се измерва в цифри, то аз мога да го изразя единствено с число.


6 е число, когато е количество - само по себе си е ЦИФРА. Точно това съм казал - не разбра ли? Жалко...

"Тук е пълно с невероятно талантливи математици"
Талантите са малко - повечето са научили повечко формулки, порешавали са повечко задачки и са добили ОПИТ.
Но ОПИТ [tex]\ne[/tex] ТАЛАНТ.
(Ако не ми вярваш мога да ти покажа някои грешки на гореспоменатите таланти, които са ОЧЕВАДНИ и са на елементарни логически задачи... Но ще ти ги покажа на ЛС, за да не каже някой, че съм го обидил или нещо подобно - не съм споменавал имена)


"И изобщо кога ще спреш да се изявяваш над отдавна решени задачи?"
Мисля, че точно на този въпрос отговорих в една друга тема.
1/ Не е забранено да разглеждам и да пиша в стари теми... нали?
2/ Всяка математическа задача може да бъде решена по много начини и едно решение въобще НЕ изчерпва задачата... нали? Един математик НЕ би ми задал този въпрос Laughing Twisted Evil


"Как пък един от тях не стигна до " революционното" ти откритие."
Всъщност martosss се съгласи с мен, че ако НЕ си ползвала 6 за брой бучки, то тогава 6 не е число, а цифра. Прочети му мненията. Основният ми спор с него НЕ беше дали 6 попринцип е число, а дали 6 в твоя отговор изразява някакво количество. Тогава се намеси и krainik в спора, за да ми каже, че 6 винаги е число и цифра. Но когато 6 е само по себе си и не означава нищо друго освен математически знак, то тогава 6 е цифра, с която може да се запише числото 6 (когато имаме число 6).

Офф - тъкмо бях решил, че спорът е изчерпан и ми се натресе ТИ с въпрос, който вече е РАЗГЛЕЖДАН по-горе... Мързи те да четеш (или са ми изтрили мненията).


Последната промяна е направена от 112358-1,618-3,14 на Fri Jul 17, 2009 10:46 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martosss
VIP Gold


Регистриран на: 17 Mar 2007
Мнения: 3937
Местожителство: Somewhere over the rainbow
Репутация: 424.2Репутация: 424.2
гласове: 213

МнениеПуснато на: Fri Jul 17, 2009 10:45 pm    Заглавие:

ge0rg1 написа:
Всъщност martosss се съгласи с мен, че ако НЕ си ползвала 6 за брой бучки, то тогава 6 не е число, а цифра

Да, в случая Дидева трябваше и на теб да уточни(явно не беше разбрал), че тя е имала предвид не друго, а брой бучки, с което аз все пак съм ти казвал истината - в случая 6 е число.

А принципно няма защо да отричам, че ако 6 не изразява количство, то е цифра - това е факт. Wink Надявам се спорът да спре дотук, защото аз май повече няма да се меся.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
112358-1,618-3,14
Начинаещ


Регистриран на: 30 Jun 2009
Мнения: 60

Репутация: 1.3
гласове: 1

МнениеПуснато на: Fri Jul 17, 2009 10:48 pm    Заглавие:

martosss написа:
А принципно няма защо да отричам, че ако 6 не изразява количство, то е цифра - това е факт. Wink Надявам се спорът да спре дотук, защото аз май повече няма да се меся.


Мисля, че това твое изказване ме удовлетворява... Аз все още се съмнявам, че е ползвала 6 за количество, но с теб спорът ни свърши.
А с горецитираното ти изказване автоматично се прекратява и спорът ми с Дидева и Krainik. Мерси за изказването Smile .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дидева
Редовен


Регистриран на: 13 Jan 2009
Мнения: 180
Местожителство: Габрово
Репутация: 16Репутация: 16
гласове: 7

МнениеПуснато на: Fri Jul 17, 2009 11:11 pm    Заглавие:

Извинявам се, че отново ще се " натреса" в неприкосновения личен форум на ge0rg1.
Съмнявай се в каквото искаш. Аз знам, че в задачата се търси разпределението на определен брой бучки. Знам, че писалата(писалият) преди мен е посочил отговор на задачата и аз съм коментирала точно този отговор.
Не ми харесва, когато някой се опитва да докаже, че знае по-добре от мен самата какво точно съм искала да кажа.
И пак ще кажа, погледни собственото си твърдение, "...че 6 НЕ е нечетно, но НЕ е и число" извадено от контекста и ще видиш колко смешно е то.
Ако за теб това е някаква Световна конспирация срещу цифрата шест, за мен е просто задача, при това - отдавна решена.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Deli1
Редовен


Регистриран на: 09 Nov 2008
Мнения: 205
Местожителство: Пловдив
Репутация: 17Репутация: 17
гласове: 13

МнениеПуснато на: Sat Jul 18, 2009 9:19 am    Заглавие:

ge0rg1 , martosss със сигурност са ви писали 6 в училище(между другото то вече свърши).Но,все пак,по спокойно съдбата на света не зависи,в този момент,единствено от "Световна конспирация срещу цифрата шест". Laughing Wink Cool Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
   Форум за математика Форуми -> Забавна математика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Може да прикачвате файлове
Може да сваляте файлове от този форум
Copyright © 2005-2021 math10.com.